لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۲/۰۴

دلایل پذیرش و عدم انجام معامله سنگ آهن در بورس کالا

مدیرعامل بورس کالا با بیان دلایل پذیرش و عدم انجام معامله سنگ آهن در بورس کالا،پیش بینی کرد این بورس در سال جاری شاهد عرضه های پرحجم محصول مذکور باشد.
به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،حامد سلطانی نژاد در خصوص سرنوشت معامله کنسانتره سنگ آهن در بورس کالا به سنا گفت: در سال گذشته سنگ آهن در بورس کالا مورد پذیرش قرار گرفت اما هنوز این محصول در این بورس معامله نشده است.

وی درباره دلایل پذیرش سنگ آهن در بورس کالا گفت: در بازار آهن بخش هایی از زنجیره تولید آهن و فولاد قیمت گذاری و بخش هایی کشف قیمت می شود و این موضوع عدم توازن در قیمت این محصولات ایجاد کرده بود .برای رسیدن به ظرفیت 55 میلیون تنی آهن در افق1404 باید کمبودهایی که در تامین سنگ آهن وجود دارد، برطرف شود.در اوج و فرودهای بازارهای جهانی ، سرمایه گذاری در صنعت سنگ آهن به دلیل قیمت گذاری سنگ آهن در داخل با ریسک مواجه می شود.

این مقام مسئول با اشاره به شرایط مساعد شرکت های سنگ آهنی گفت: با بررسی صورت های مالی شرکت های سنگ آهن به نظر می رسد این شرکت ها سودآوری خوبی دارند و دلیلی برای اینکه قیمت گذاری محصولات این شرکت به سمت آزاد سازی حرکت کند ، وجود ندارد. اما زمانی که قیمت سنگ آهن در بازار جهانی افزایش یا کاهش پیدا می کند عموما چون قیمت گذاری ما در سنگ آهن دستوری است ، سرمایه گذاری جدیدی در بازار سنگ آهن انجام نمی شود.

سلطانی نژاد ادامه داد: برمبنای افق 1404 باید حتما سرمایه گذاری های جدید در حوزه سنگ آهن انجام شود،در برنامه ریزی ها باید فناوری جدید برداشت و تولید سنگ آهن مورد توجه قرار بگیرند چراکه ذخایری که برداشت از آنها راحت تر است روزی به پایان می رسد و باید به سراغ ذخایری رفت که برداشت از آنها سخت تر است. به همین دلیل باید از الان برای افزایش سرمایه گذاری در حوزه اکتشاف و بهره برداری بیشتر سنگ آهن تلاش شود.در صورتی که کشف قیمت سنگ آهن در یک محیط بازاری صورت نگیرد چرخه پس انداز، درآمد و سرمایه گذاری کامل نمی شود .

وی با تاکید بر اینکه قرار نیست حتما قیمت سنگ آهن گران شود، افزود: برای افزایش اطمینان سرمایه گذاران و ورود سرمایه گذاران جدید در این عرصه باید قیمت گذاری سنگ آهن به سمت بازاری شدن حرکت کند.

سلطانی نژاد درباره دلایل عدم انجام معامله سنگ آهن در بورس کالا پس از پذیرش این محصول گفت: برای انجام معامله سنگ آهن متقاضی ها باید به یک حجم مشخصی از عرضه بر اساس مصوبات هیات پذیرش برسند تا پذیرش موثری انجام شود و بتوان گفت فرآیند کشف قیمت واقعی انجام شده است اما تا به امروز عرضه کنندگان به خوبی مشارکت نکرده اند.این بورس در حال برگزاری یک سری جلسات تعاملی با عرضه کنندگان است که آنها را برای افزایش حجم عرضه ها قانع کند تا فرآیند کشف قیمت آغاز شود. پیش بینی می شود در سال 97 به طور قطع بورس کالا شاهد عرضه های پرحجم سنگ آهن خواهد بود.

انتهای پیام

اخبار مرتبط : مزایای عرضه سنگ آهن در بورس کالا، قیمت گذاری و اثر عوارض صادراتی


نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت