لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۸/۰۳/۱۲

بازار فولاد در جست‌وجوی روند تعادلی

روز گذشته بازار فولاد باز هم روند کاهشی قیمت ها را از سر گذراند تا در چندمین روز پیاپی ریزش، این روند نزولی را تداوم بخشد. قیمت ها در بازار کنونی فولاد به دلیل تعطیلات پیش روی خرداد و نبود خریدار واقعی، توسط خریدار تعیین می شود و نقش فروشنده در این میان کمرنگ شده است؛ در واقع روند تعیین قیمت از سوی خریدار به دلیل تعداد زیاد فروشنده ها در این بازار است.

این متقاضی در بازار فولاد است که مشخص می کند بر پایه چه قیمتی در این بازار خرید خواهد کرد. مشاهدات نشان می دهد که بازار فولاد به روند متعادل قیمت نزدیک نمی شود؛ یعنی یا به سمت افزایش های بی پشتوانه یا کاهش های پی در پی حرکت می کند. طی روز گذشته با باز شدن بازار از ابتدای روز تا ساعت ۱۴، قیمت ها در حدود ۲۰۰ تومان در هر کیلو کاهش پیدا کرد که به طور میانگین رقم ۱۰۰ تومان کاهش قیمت در هر کیلو را نشان می داد، جو کنونی بازار به گونه ای است که رقابت منفی بر سر فروش در میان عرضه کننده ها و فروشنده های مصنوعات فولادی شکل گرفته است؛ به این معنا که مسابقه تخفیف توسط آنها به وجود آمده است. این در حالی است که به گفته یکی از فعالان بازار قیمت های خرید محصولات کنونی در بازار حتی از قیمت های روز بازار بیشتر است؛ ولی به دلیل مسابقه فروش، اقدامات و فعالیت های زیادی از سوی عرضه کنندگان برای فروش محصولاتشان شکل گرفته است؛ یعنی تقاضای موجود در هجمه عرضه ها به سرکوب نرخ منجر شده است.

به گفته این فعال بازار عرضه کننده های کنونی در فضای بازار، کسانی هستند که پیش از این از بورس کالا خرید کرده اند و در این برهه مسابقه فروش گذاشته اند. در این میان تعدد فروشنده باعث تخفیفات بیشتر شده است. در این باره هفته پیش رو و آخرین هفته خرداد انتظار هیچ گونه افزایش قیمتی در بازار فولاد وجود نخواهد داشت. رقابت منفی (تخفیف های بی پشتوانه) در بازار کنونی فولاد مانند برهه های افزایش بی رویه قیمت(صعود قیمت بی پشتوانه) در این بازار شده است که هرچند یکی در قطب مثبت و یکی در قطب منفی رشد می کنند؛ ولی از لحاظ نداشتن خاستگاه منطقی این دو رویه را می توان یکسو و مشابه دانست، چنانچه اگر در برهه های افزایشی، قیمت ها در بازار به صورت بی رویه و بی منطق رشد می کرد، در حال حاضر هم قیمت ها بی رویه در حال ریزش است؛ هرچند وجه مشترک هر دوی این بازارها نبود مصرف کننده واقعی است.

منبع: دنیای اقتصاد


بازار آهن آلات
نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت