لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۸/۰۲/۱۵

آخرین وضعیت مجتمع فولاد مکران (فولاد چابهار)

مجتمع فولاد چابهار که در سال 1393 به ثبت رسید و در سال 1394 کلنگ زنی شد. اکنون در حال ساخت است و بهره برداری فاز نخست آن تا دو سال دیگر زمان می برد.

به گزارش ایسنا این مجتمع به علت اهمیت منطقه آزاد چابهار و همچنین نزدیکی به دریا برای تامین آب مورد نیاز، با ظرفیت تولید 3.8 میلیون تن در نزدیکی سواحل مکران و در زمینی به وسعت 300 هکتار در حال اجرا است.

این مجتمع بزرگ فولاد با هدف پاسخ دهی به نیاز بازار های داخلی و خارجی در افق سال 1404 اجرا می شود. و فاز نخست آن دست یابی به تولید آهن اسفنجی به ظرفیت یک میلیون و 600 هزار تن در سال و تولید گندله است و در ادامه طرح شامل فولادسازی، نورد ورق گرم، مقاطع و ... می شود.

مدت اجرای طرح فولاد مکران از تاریخ تنفیذ قرارداد EPC با پیمانکار پرورژه (شرکت ایریتک) به مدت ۳۰ ماه (۲.۵ سال) است.

طبق اعلام مسؤولان پروژه، کوره ۴۵۰۰ تنی این مجتمع فولاد به طول ۱۰۵ متر به طور کامل در اصفهان ساخته و به چابهار منتقل شده است. این پروژه بزرگ ترین تک مدول ساخته شده در ایران است که وزن سازه آن ۴۷۰۰ تن و وزن تأسیسات باری کوره که به آن اضافه خواهد شد بالغ بر ۵۰۰ تن است. ارتفاع سازه آن ۱۱۰ متر و اکثر تجهیزات پروژه داخلی سازی شده است.

راه اندازی بخش احیای مستقیم این پروژه با ظرفیت ۲.۲ میلیون تن در فاز دوم برنامه گنجانده شده است که بزرگ ترین پروژه در نوع خود در سطح خاورمیانه محسوب می شود.

این پروژه به ۴۰۰ متر مکعب آب در هر ساعت نیاز دارد که با توجه به نزدیکی آن به دریای عمان (فاصله هوایی ۴ کیلومتری) چندان نگران کننده به نظر نمی رسد. نکته اصلی نبود گاز لوله کشی در چابهار است که نیاز اصلی واحدهای صنعتی و تولیدی محسوب می شود که طبق اطلاعات واصله قرار است گاز طبیعی تا شهریور سال ۱۳۸۹ به چابهار و این منطقه برسد.

این پروژه با اکثریت سهام بخش خصوصی (۹۰ درصد) در حال اجراست و سهامداران این شرکت شامل گروه مالی بانک ملت، صندوق سرمایه گذاری شرکت پاسارگاد، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو)، هولدینگ توسعه صنایع معدنی امید و سازمان منطقه آزاد چابهار هستند. برای اجرای این پروژه ۱۳۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی تسهیلات گرفته شده که بازپرداخت آن ۳۰ ماه بعد (۲.۵ سال) آغاز می شود.

این پروژه برای ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می کند و طبق مذاکرات انجام شده با دانشگاه های چابهار مقرر شده که ۳۰۰ نفر از فارغ التحصیلان آنها در رشته های مرتبط در این پروژه استخدام شوند.

نزدیک ترین واحد تولید فولاد به این پروژه، فولاد کرمان است که حدود هزار کیلومتر با آن فاصله دارد.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت