لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۸/۰۲/۱۰

توقف خام فروشی مواد معدنی

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که این وزارتخانه مخالف خام فروشی است و با عملیاتی کردن دو دسته از اقدامات توانسته صادرات مواد خام را تا حد مناسبی کاهش دهد. این اقدامات عبارتند از ایجاد محدودیت قانونی و برداشتن معافیت های مالیاتی و اقدام دوم، تکمیل زنجیره تولید فولاد در کشور.

وی گفت اقدام اول این بود که معافیت های مالیاتی صادرات مواد خام برداشته شد و با وضع حداقل 5 درصد عوارض بر صادرات این مواد، توانستیم 8 درصد در سال 97 ، 8 درصد برای امسال و 10 درصد برای سال آینده خام فروشی را کنترل کنیم.

اقدام دوم تکمیل و متوازن کردن زنجیره تولید فولاد کشور بود. طوری که در سال 92 ظرفیت تولید کل زنجیره فولاد کشور حدود 120 میلیون تن بود ولی امسال به حدود 210 میلیون تن رسیده است و حدود 90 میلیون تن در طی این 5 سال به ظرفیت تولید افزوده شده است.

وی افزود در سال 91 صادرات سنگ آهن خام 23 میلیون تن بوده و در سال 97 به 8 میلیون تن کاهش یافته و مابقی به چرخه تولید وارد شده و تبدیل به ارزش افزوده شده است.

سرقینی در خصوص کشف معادن جدید هم گفت با انجام ژئوفیزیک هوایی و اقدامات زمینی و گمانه زنی و انجام عملیات اکتشاف، ذخایر معدنی و فلزی بیشتری بدست آمد. در بخش آهن ذخیره باقی مانده حدود 2 میلیارد تن بود که همین میزان نیز مجددا کشف شد و حفاری ها همچنان ادامه دارند.

وی در خصوص چشم انداز و اهداف صنعت فولاد گفت که هدف رسیدن به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد است که در حال حاضر 35 میلیون تن ظرفیت راه اندازی شده داریم. حدود 10 میلیون تن بالای 50 درصد پیشرفت دارد و 10 میلیون تن مابقی نیز در ضرف تعریف و شروع به کار است.

برای تولید فولاد مورد نیاز حداقل به 140 میلیون تن سنگ آهن نیاز داریم و باید برای تامین آن ذخایر جدید کشف کنیم یا واردات انجام دهیم. و به همین دلیل صادرات سنگ آهن در حال حاضر به نفع کشور نیست.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت