لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۱۲/۱۲

افزایش کاذب قیمت ها بعد از کاهش قیمت شمش و دلار

آغاز هفته جاری با روند کاهشی قیمت ها همراه بود که کارخانه ها با بستن فروش و افزایش اندک قیمت ها سعی در مقاومت در برابر این روند داشتند. ترس از کاهش بیش از حد، فولادی ها را به این واکنش واداشت که قیمت ها را بیش از اندازه افزایش دهند. حال قیمت میانگین شمش حدود 4200 الی 4250 میباشد که نسبت به هفته گذشته کاهشی 100 الی 150 تومانی داشته است. از طرفی نرخ دلار نیز در این هفته رو به کاهش بوده است. اما رویکرد فولادی ها در این شرایط کاملا متفاوت است.

دنیای اقتصاد با توجه به فرآیند چرخه معیوب عرضه یک هفته در میان شمش و مقاطع فولادی در بورس کالا در گزارشی نوشت: پیامی که در حال حاضر از سوی شمش در حال ارسال به بازار است این است که با روند کنونی، معاملات روی یک دور تکرار افزایشی قیمت افتاده است، افزایش قیمت هایی که از حیث نظری توجیهی ندارند و در واقع بازار مقاطع و سایر حوزه های فولاد را وارد یک ارتباط پینگ پنگی دوسویه افزایش با توجه به قیمت مواد اولیه کرده است. در واقع بازار فولاد تبدیل به ظرفی شده که از افزایش قیمت لبریز است و در انتظار چرخه فروش و تقاضای واقعی است.

بازار فولاد از روز چهارشنبه هفته گذشته و پس از معامله شدن شمش، یک جو آتشین به منظور خیز برداشتن برای افزایش قیمت به خود گرفت ولی به باور فعالان این بازار، متاسفانه یا خوشبختانه به دلیل نبود تقاضای واقعی در این بازار، فرکانس منفی را جذب کرده و از مسیر افزایش بی پشتوانه ای که می خواست در پی بگیرد بازگشت.تقاضای واقعی در بازار فولاد که در قسمتی از تعریف آن می توان به تقاضای مصرفی اشاره کرد، مدت ها است که در این بازار دیده نمی شود.

شرایط و جو بازار در حال حاضر و پس از بررسی ماه های متمادی به گونه ای است که نیازمند جایگزینی در فرآیند خرید در بازار هستیم به عنوان مثال به جای اینکه پول و نقدینگی برای حفظ سرمایه و سودگیری به کالای فولادی تبدیل و به عنوان محصولی برای سودگیری استفاده شود در مسیر اصلی این بازار به عنوان مثال در ساخت و ساز به عنوان محصول نهایی واقعی و نه فرآیندهای واسطه ای استفاده شود.بازار فولاد طی روز گذشته کاهش قیمت را از سر گذراند و جو بازار پس از طی چند ساعت ثبات ابتدایی روز به جو کاهشی بدل شد، در زمان هایی که بازار واکنش کاهشی نشان داده و می ایستد، اکثر فعالان این بازار فروشنده می شوند ولی طی روز گذشته با توجه به عرضه های مقاطع فولادی امروز در بورس کالا این اتفاق نیفتاد و بازار در یک جو انتظاری برای روشن شدن عرضه های شمش طی امروز قرار گرفت.

در این بین شمشی که فروش آن با قیمت پایه ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در رینگ بورس کالا طی هفته گذشته شروع شد این سیگنال را به بازار داد که قیمت ها در مسیر کاهش قرار نمی گیرد و افزایشی خواهد شد، با استناد به این واقعیت باید در ادامه گفت روز گذشته کارخانه ها پس از روند کاهشی شدن قیمت در بازار فولاد، فروششان را متوقف کردند و در لاک انتظار برای روند افزایشی قیمت فرو رفتند، در واقع این واکنش در پی ترس بیشتر میان کارخانه ها ایجاد شده است و اقدام به بستن فروش را نیز برای جلوگیری از روند ریزش بیشتر قیمت در پیش گرفته اند.کارخانه های فولادی اقداماتی از قبیل بستن فروش در شرایط اینچنینی را با توضیحات و توجیهاتی از قبیل اینکه هزینه هایشان طی سال زیاد شده است و در سال آینده هزینه های حقوق، آب، گاز، برق را نیز باید در نظر بگیرند مطرح می کنند، بنابراین قیمت تمام شده در سال جدید بالا می رود.

در واقع اقدام به بستن فروش کارخانه های مقاطع فولادی در زمان های کاهشی شدن جو این بازار را باید ارائه و فرستادن سیگنالی به مصرف کننده مبنی بر افزایشی شدن قیمت کالاها در سال جدید دانست، موضوعی که جو بازار تضمینی به آن نخواهد داد، چرا که بازار فولاد هرچند طی ماه های گذشته یکی از بیشترین تحرک های افزایشی قیمت هر چند بدون پشتوانه و بدون تقاضای واقعی را پشت سرگذاشته ولی در برهه هایی هم با تحرکات کاهشی حضور خود را نشان داده که این بازار از مسیر دستوری نمی گذرد.

به گزارش دنیای اقتصاد مصرف کننده اما در بازار فولاد و در برهه کنونی شرایط و تعریف دیگری دارد که بهتر است بگوییم با تاثیر از جو اقتصادی حاکم تعریف دیگری پیدا کرده است.مصرف کننده کنونی در بازار فولاد بیش از آنکه از خرید خود به دنبال مصرف واقعی باشد به دنبال تبدیل پول خود به کالای فولادی است، به گفته فعالان بازار در قسمت دیگر طیف مصرف کنندگان یا خریداران فولاد هستند که برای سال آینده نیز نیاز به محصول دارند و به دلیل ترس از بالا رفتن قیمت فرآورده های فولادی اقدام به خرید می کنند.

با توجه به اینکه به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم و تا آغاز سال جدید زمانی باقی نمانده است، احتمال افزایشی شدن مجدد در بازار فولاد وجود دارد، این در حالی است که در طولانی مدت بازار فولاد افزایشی نخواهد ماند، به گفته فعالان این بازار با اتمام خریدهای عید و بازگشت جو عادی به بازار، این بازار با روندی کاهشی و منفی مواجه خواهد شد، در واقع شرایط کنونی به دلیل ترس از بالا رفتن قیمت و گمانه زنی های غیر موثق، جو روانی خریدهای سرمایه ای و غیر مصرفی را در این بازار تقویت کرده است.عرضه های مقاطع فولادی امروز بورس کالا مشخص خواهد کرد که بازار به کدام سمت خواهد رفت، این در حالی است که پیش بینی کارشناسان و فعالان بازار فولاد خبر از این می دهد که افزایش قیمت چندانی در بخش فولاد در طولانی مدت نخواهیم داشت.


قیمت آهن آلات
نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت