لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۱۲/۰۷

سیگنال های شمش برای بازار فولاد

نگاهی به عملکرد عرضه های فولادی و قیمت های ثبت شده در بورس کالا نشان می دهد که این بازار با رشد قیمتی هفته به هفته مواجه است؛ رشد قیمتی که نیاز به بررسی عمیق تری دارد. هرچند عوامل بی شمار و ریز و درشتی در زمینه عملکرد رفتاری بازار فولاد و بستر عرضه های بورس کالا قابل مشاهده و رصد است ولی اگر بخواهیم به چند عامل کلی در این زمان خاص اشاره کنیم باید بگوییم عملکرد قیمتی شمش و جذابیت هایی که حول این نهاده برای خریداران و فروشندگان ایجاد شده است، سفته بازی و تلاش برای نوسان گیری از طریق تبدیل نقدینگی های در دسترس به کالای فولاد دو عامل مهم در وضعیت فعلی برای ایجاد التهاب قیمتی در بازار هستند.

به گزارش دنیای اقتصاد در برهه کنونی التهابات بازار موتور محرک قیمت هاست، این رشد در حالی است که در سطح جهانی شاهد کاهش قیمت ها هستیم، بنابراین دلیل اصلی رشد نرخ در بازار فولاد را باید کاملا در فضای داخلی بررسی کنیم، جو کنونی بازار فولادجو روانی است که منبعث از رشد قیمت دلار است، در واقع بازار همواره مترصد تغییرات قیمت دلار و در انتظار تحرکات این عامل برای سوخت گیری در عملکرد قیمتی خود است.از طرف دیگر روند افزایش قیمت کالاها حامل این پیام از سمت بازار به زبان عامیانه است که در برهه افزایش قیمت ها، پول های در دسترس را به کالا تبدیل کنیم. بررسی آمارهای بورس کالا در بازه زمانی یکشنبه هفته گذشته تا دیروز که دو عرضه در این بستر صورت گرفته نشان می دهد سبد تیرآهن مخلوط ذوب آهن، تیرآهن ۱۸-۱۴ ذوب آهن و سبد میلگرد خراسان با جهش های قیمتی به ترتیب ۷۰ تومان، ۵۳۵ تومان و ۴۳۱ تومان مواجه شده اند.

تغییرات کلی که از هفته گذشته درخصوص تیرآهن سبک ۱۸-۱۶-۱۴ ثبت شده است نشان می دهد به میزان ۴۸۲ تومان میانگین قیمت تیرآهن سبک افزایش داشته است، درخصوص تیرآهن سنگین که تیرآهن های سایز ۲۰ تا ۲۷ را شامل می شود ۱۴۵ تومان افزایش قیمت ثبت شده است. بازار فولاد پس از کش و قوس های فراوان قیمتی در حالی شاهد افزایش قیمت های طولانی در بازه زمانی چند هفته گذشته بوده که بررسی نشانه های رفتاری مشاهده شده در بازار نشان از اشتراکات نشانه های فعلی بازار با برهه های قبل دارد. در این باره فعالان بازار فولاد بر این باورند که پیش از این سه نشانه در بازار فولاد وجود داشت که اکنون نیز شاهد بازگشت آن نشانه ها هستیم. این سه عبارتند از: قیمت ضایعات بالا، قیمت کالا پایین و قیمت شمش بالا. کارخانه هایی در این میان وجود دارند که برایشان مقرون به صرفه است که یکسری تیرآهن طول کوتاه را خریداری کنند و از آن شمش تولید کنند. بررسی قیمت های هفته گذشته نشان می دهد قیمت این قبیل تیرآهن و شمش دارای فاصله قابل توجه نسبی هستند که در این میان برتری قیمتی با شمش است، به این معنا که برای شرکت های فولادی مقرون به صرفه آن است که تیرآهن های مذکور را خریداری کنند و با تبدیل و ذوب آن به شمش، دست به فروش شمش بزنند، چرا که متوجه این شده اند که کارخانه ها نیاز به شمش دارند و تبدیل شمش به میلگرد برایشان مقرون به صرفه است. یک فعال بازار فولاد در گفت وگو با دنیای اقتصاد دراین باره گفت: مابه التفاوت میلگرد و تیرآهن باعث به وجود آمدن سطح میانه برای معامله گران شده بود، به این دلیل که میلگرد قابل صادرات است و این اتفاق در حال رخ دادن است و کالای ساخته شده ایران بدون گواهی مبدا و مشخص شدن آنکه برای کدام کارخانه است برای کشورهایی مانند عراق، ترکیه و افغانستان صادر می شود. وی در ادامه در بررسی روند تحرکات بازار فولاد گفت: یکی از دلایل افزایشی شدن تیرآهن در طول یک هفته گذشته را باید در یک پله عقب تر و افزایشی شدن قیمت شمش جست وجو کرد، بازار به صورت هوشمند عمل می کند، چرا که اگر قیمت تمام شده میلگرد ۴هزار و ۵۰۰ تومان باشد، قیمت تمام شده تیرآهن نباید ۴ هزار و ۵۰۰ تومان باشد، همین نکته است که باعث رقابت قیمتی شده و تیرآهن با افزایش قیمت مواجه می شود.

پیامی که از سوی کارخانه های شمش و با بررسی رفتار قیمتی این کالا صورت می گیرد این است که قیمت پایه میلگرد و تیرآهن با رقم زیر ۴ هزار و ۵۰۰ تومان با شمش ۳ هزار و ۲۰۰ تومان همخوانی ندارد، به همین دلیل بازار با دریافت این پیام و از سوی دیگر آمادگی برای دریافت سیگنال افزایش قیمت دلار و خریدهای پایان سال خروجی افزایش قیمت را نشان می دهد. در حال حاضر اگر بخواهیم نگاه خوش بینانه تری به بازار داشته باشیم باید گفت تنها شمش است که می تواند قیمت مقاطع فولادی را کاهش داده و واقعی سازی کند. در واقع سیگنال های موجود در فضای بازار حامل پیام منطقی خرید و فروش در فضای کنونی بازار فولاد نیستند. خریداران موجود، خریدارانی تکراری و بر اساس احساسات هستند که با اتکا به منطق خاصی اقدام به خرید نمی کنند. عرضه ها به نسبت تقاضا کم است، اما از سویی این واقعیتی لمس شده در بازار و برای اهالی بازار است که تقاضا هم واقعی نیست و در واقع بازار فولاد به بستری برای سودگیری و سودای صادرات تبدیل شده است.

فعالان بازار شکست قیمت ها در برهه کنونی را بعید نمی دانند. آنها در واقع بر این باورند که اگر عرضه شمش صورت بگیرد، پس از آن هر کارخانه ای که شمش خرید کرد موظف به پایین آوردن قیمت مقاطع و کالاهای خود است، در واقع این به معنای همزمانی خرید و عرضه کارخانه ها است ولی الان گویا این پیام به بازار مخابره می شود که قیمت کف شمش ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است پس محصول هم می تواند بالای ۴ هزار تومان مانور دهد و هر محصولی در رینگ بورس زیر ۴ هزار و ۵۰۰ عرضه شود همه اقدام به خرید می کنند.


شمش فولاد فولاد
نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت