لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۱۱/۳۰

پیش بینی نرخ ارز در سال 98

مجید شاکری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با بیان اینکه بعلت زیاد بودن متغیرها و عواملی که بر روند نرخ ارز موثر هستند، کسی نمی تواند آینده آن را پیش بینی کند، افزود: مهم ترین امری که می تواند سرنوشت ارز را در سال 98 مشخص کند، فعالیت های سیاستگذار پولی در اواخر بهمن و اسفندماه است. او همچنین تاثیر تصویب FATF بر نرخ ارز را کمتر از ۵ درصد عنوان کرد.

وی ادامه داد: زیرا این بازه زمانی 45 روزه، بازه ای است که در آن پس از پایان سال چینی فشار بازار حواله به شدت کاهش یافته است و ذهن سیاستگذار برای انجام اقدامات توسعه ای غیر روزمره بازتر است.

سال نوی چینی دربهمن ماه هر سال آغاز می شود و به مدت 15 روز تعطیلات رسمی در آن کشور را به همراه دارد که این تعطیلات تاثیر بسزایی در روند بازارهای جهانی دارند.

شاکری با بیان اینکه در بازار ارز شاهد اتفاقات بی حساب و کتابی مانند نیمه اول سال نخواهیم بود، ادامه داد: در دوره فعلی، بانک مرکزی بسیار بهتر نسبت به دوره های گذشته عمل کرده است و این مسائل ما را نسبت به وضعیت بازار ارز در سال آینده بسیار خوشبین تر می کند.

این کارشناس گشایش دسترسی های بازار حواله را مهم ترین کار بانک مرکزی در این مدت عنوان کرد و ادامه داد: بانک مرکزی برعکس نیمه اول سال 97 که بازار نقد را رها کرده بود بسیار مقتدر و فعالانه و به طور نسبی بدون هزینه در بازار نقد فعالیت می کند.

وی افزود: اما باید این فعالیت را در بازار حواله نیز انجام دهد به صورتی که دسترسی آزاد تحریم ناپذیر و یا کمتر تحریم پذیر که در آن نیازهای ارزی ایران هم دیده شده باشد را فراهم کند.

شاکری گفت: نکته مرکزی به عنوان یک هدف ملی در زمینه انتقالات حواله این است که ما باید بتوانیم روزی یکصد میلیون دلار نظام حواله را با هزینه کم برای ایران باز نگه داریم که این مقدار همه نیازهای وارداتی و اصلی کشور را پوشش می دهد و نسبت به سایز اقتصاد ایران و نظام جهانی هم عدد بزرگی نیست.

وی تاثیر تصویب لوایحی مثل پالرمو و یا FATF را بر اقتصاد کمتر از 5درصدعنوان کرد و ادامه داد: در سال 91 که ایران از سوی سازمان ملل و آمریکا تحریم بود و در کانتر مژر FATF قرار داشت نقشه ارزی بسیار بهتری نسبت به نیمه اول سال 97 داشت.

شاکری در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر که ما در لیست سیاه FATF نیستیم اما اثر مثبت آن را در اقتصادمان نمی بینیم واین نشان می دهد اینکه ما چه بکنیم تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت تا اینکه دیگران با ما چه بکنند.


اقتصادی قیمت ارز
نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت