لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۱۱/۰۲

عوامل کاهش صادرات سنگ آهن

رئیس انجمن سنگ آهن ایران اصلی ترین عامل کاهش صادرات سنگ آهن را مشکلات حوزه مالی و موظف کردن صادرکنندگان به بازگرداندن ارز به سامانه نیما عنوان کرد که رغبت برای صادرات را کاهش می دهد.

مهرداد اکبریان در مصاحبه با ایسنا گفت: صادرات سنگ آهن و کنسانتره با مشکلات زیادی مواجه است اما اصلی ترین مشکل، در بخش مبادلات مالی و تبدیل دلار با نرخ نیمایی است. این موضوع در بسیاری از صنایع به ویژه صنعت آهن شامل سنگ آهن دانه بندی، گندله سازی و کنسانتره سازی توجیه اقتصادی را از بین می برد. قیمت تمام شده و هزینه های اضافی همچون حمل و نقل کشتی، بسیار متفاوت از محاسبات روی کاغذ تمام می شود و باعث می شود برای صادرکننده صرفه اقتصادی نداشته باشد. ضمن اینکه بسیاری از هزینه ها نیز با عنوان هزینه های بالاتر تایید نمی شوند. از جمله این هزینه ها، هزینه ترانسفر است که زمانی مبلغ کمی بود اما الان هفت تا هشت درصد بار را شامل می شود که مورد تایید هم قرار نمیگیرد. بنابراین حتی اگر محموله به قیمت جهانی هم صادر شود، باز هم صادرکننده متضرر شده و تمایل به صادرات کاهش می یابد.

وی افزود: علاوه بر بحث های مالی، در حال حاضر اخذ کشتی نیز بسیار سخت شده است و بسیاری از آنها حاضر نیستند در این مسیرها خدمات ارائه دهند. از طرف دیگر دولت نیز در داخل دائما روی بخش معدن فشار وارد می کند شرایط به حدی سخت شده که آینده روشنی را در تولید، کسب و کار و فروش نمی توان متصور بود. لذا، بسیاری از تولیدکنندگان مجبور شدند با مقداری شرایط پایین تر کار کنند. حجم کار را کم کنند یا ضرفیت ها را کاهش دهند، ضمن اینکه مسائل سیاسی و تحریم ها نیز در این شرایط بی تاثیر نبوده اند.

اکبریان ادامه داد: در حال حاضر خیلی از شرکت های بزرگ و معتبر کناره گیری کرده اند و فقط شرکت های کوچک با سابقه کمتر و ضمانت های محدودتر با ایران همکاری  می کنند و در شرایط تحریم ها این شرکت ها آزادی بیشتری برای کار با ایران دارند. و این موضوع از آن جهت مثبت است که ارتباط ایران قطع نشده و از سوی دیگر منفی است زیرا قراردادهای محکمی با ارائه ضمانت های بهتر میسر نیست. و تمام این مسائل دست به دست هم داده اند تا تولیدکنندگان رغبتی به صادرات محصولات نداشته باشند.

در حال حاضر بازار داخلی گزینه اصلی سرپا نگه داشتن صنایع آهنی است اما از آن نیز به شدت نگران هستیم، چون فولاد هم در این مدت شرایط مناسبی نداشته است. فولاد اگر نتواند بازارهای هدف خود را حفظ کند، طرف های تجاری اش را از دست می دهد و در نتیجه خرید محصولاتی همچون سنگ آهن، کنسانتره و گندله نیز کاهش خواهد یافت. این موضوع فشار مضاعفی بر معدنی ها وارد خواهد کرد.

منبع: ایسنا

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت