لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۱۰/۲۵

چالش های جدی تولیدکنندگان فولاد آمریکا

آمارها نشان می دهند در دو هفته نخست سال 2019 شرکت های مهمی چون شرکت فولاد آمریکا و AK Steel با افزایش ارزش سهام و رشد قیمت محصولات مناسبی رو به رو شده اند. این در حالی است که سال گذشته و خصوصا در دسامبر 2018 بیشترین افت را داشته است.

ارقام نشان می دهند که ارزش سهام فولاد آمریکا و AK Steel به ترتیب ۴۸ درصد و ۶۰ درصد افت کرده است. با این حال در دو هفته گذشته ارزش سهام این دو شرکت روند صعودی را پشت سر گذاشته است. که این نشان می دهد سرمایه گذاران به بهبود اوضاع فولاد خوشبین هستند. اما در مقابل عده ای دیگر نگران عرضه بیش از حد و ظرفیت سازی های بیشتر از حد تقاضا هستند. آمریکا بزرگترین واردکننده فولاد دنیا محسوب می شود و اگر تولید فولاد آنها تا درصدی کمتر از میزان واردات آنها باشد تهدیدی برای بازار بوجود نخواهد آمد اما اگر بالاتر برود چالشی جدی تر برای قیمت ها آغاز خواهد شد. مشکلی که هم اکنون در کشور ما هم به چشم می خورد و علیرغم گرانی در تمامی اقلام کالاها قیمت فولاد حتی دچار کاهش های چشم گیری نیز بوده است، چرا که میزان تولید بیشتر از حد تقاضا بوده و عرصه صادرات نیز رفته رفته تنگ تر می شود.

کارشناسان معتقدند طی سه ماه اول ۲۰۱۹ ب علت عوامل داخلی و وضعیت بازار (ماهیت عرضه و تقاضا) در ایالات متحده و اثرات ناشی از سیاست ها و روابط تجاری آمریکا و چین، خوش بینی ها به بهبود زنجیره تامین در صنعت فولاد آمریکا بالا است و به دلایلی ترس سرمایه گذاران در این حوزه کاهش یافته است.

مارکت رئالیست معتقد است با جایگزینی تولید داخل، به جای واردات ممکن است قیمت در بازار کاهش یابد اما پیش بینی هایی نیز وجود دارد که در صورت رشد تقاضا با افزایش قیمت همراه شود. و علائمی هم مبنی بر رشد تقاضا در چند ماه اخیر مشاهده شده است که می توان به افزایش تقاضا در بخش مسکن، خودرو و پروژه های ساختمانی اشاره کرد. افزایش عرضه در یکی دو ماه گذشته تاثیر چندانی بر روی قیمت ها نداشته اما وضعیت واردات و همچنین شرایط تولید داخلی آمریکا تعیین خواهند کرد که در سال جاری روند قیمت ها چگونه خواهد بود.

چین بزرگ ترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد دنیا است که بیشتر از 50 درصد صادرات فولاد دنیا را به خود اختصاص داده است و طبیعی است که تصمیمات آن بر همه قدرت های بزرگ دنیا از جمله آمریکا اثرگذار باشد با این حال پیش بینی های منفی از اقتصاد این کشور خبر از تکانه های مهمی در بازارهای فولاد دنیا دارد. و این مساله ریسک سرمایه گذاری در بخش فولاد آمریکا را بالاتر می برد و احتیاط بیشتری را در این بازار به دنبال خواهد داشت.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد


نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت