لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۱۰/۲۳

ترکیه بیش ترین دریافت کننده صادرات معدنی ایران

طبق آمار اعلامی گمرک، طی هشت ماه سال جاری بیش از 45 درصد از صادرات کشور را حوزه معدن و صنایع معدنی تامین کرده است. طبق این آمار ترکیه بیشترین سهم را در بین مقاصد صادراتی ایران داشته است.

به گزارش ایسنا، بررسی مبادلات تاری ایران و ترکیه در هشت ماه نخست سال جاری بیانگر این است که حوزه معدن و صنایع معدنی با بیش از 400 میلیون دلار صادرات حدود 45 درصد از صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.

طبق آمار های گمرک ایران در مدت مذکور حدود 441 هزار و 311 تن کالای مربوط به معدن و صنایع معدنی، معادل 404 میلیون و 609 هزار دلار به ترکیه صادرات داشته است. حجم مبادلات بین ایران و ترکیه در دوره ده ماهه سال میلادی 2018 ( 11 دی 96 تا 9 آبان 97) بیش تر از 8.2 میلیارد دلار اعلام شده است.

بر این اساس، انواع سنگ و محصولات مرتبط، انواع فرو (فروسیلیس و ..)، انواع محصولات سفال، آجر، سرامیک و کاشی، پودر آلومینا، زغال سنگ و کک، زنجیره آلومینیوم و محصولات آن، زنجیره تیتان، روی، سرب، سیمان، کروم و مولیبدن، جزو بیش ترین کالاهای صادراتی از طرف ایران بوده است.

هم چنین زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط، سایر اقلام معدن و صنایع معدنی، صنایع فلزی، فلزات و سنگ های گرانبها (طلا، نقره و ...)، مس و محصولات پایین دستی، میکا، نیکل و محصولات از دیگر اقلام صادراتی ایران در دوره مورد بررسی به ترکیه بود.

در دوره هشت ماهه امسال، صادرات زنجیره روی به میزان ۳۸.۷ هزار تن به ارزش بیش از ۱۱۰ میلیون و ۹۱۰ هزار دلار، بالاترین سهم را داشته و پس از آن، زنجیره آلومینیوم و محصولات آن، با افزون بر ۴۱.۲ هزار تن به ارزش بیش از ۸۵ میلیون دلار و زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط با بیش از بر ۱۳۸.۸ هزار تن به ارزش بیش از ۷۴.۵ میلیون دلار در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند.

در مقابل، فلزات و سنگ های گرانبها (طلا- نقره و ...) با سهم بیش از هفت میلیون دلاری در مدت یادشده، کمترین سهم را به خود اختصاص داد. برپایه آمارهای مورد بررسی، میزان واردات کشور از ترکیه در زمینه اقلام معدن و صنایع معدنی در هشت ماهه سال جاری، ۱۲ درصد از حجم مبادلات را به خود اختصاص داده است.

علاوه بر این، زنجیره فولاد ومحصولات فولادی مرتبط وارداتی از ترکیه در دوره هشت ماهه امسال به میزان بیش از ۶۲ هزار تن به ارزش افزون بر ۵۳.۶ میلیون دلار بود که بالاترین سهم را داشت. واردات زنجیره روی از ترکیه در دوره مورد بررسی بیش از ۸۲.۸ هزار تن به ارزش افزون بر ۲۳.۲ میلیون دلار بود و صنایع فلزی نیز با حجم بیش از ۴.۶ هزار تن به ارزش بیش از ۱۴.۷ میلیون دلار در جایگاه دوم و سوم از لحاظ ارزش قرار گرفتند.


نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت