لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۱۰/۰۸

خارج کردن آهن اسفنجی و اسلب از بورس، درخواست انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران

گفته شده بود که صادرات آهن اسفنجی بعلت کمبود آن در بازار داخلی متوقف شده بود که اخیرا با برآورد نیاز 22 میلیونی در داخل کشور حدود 4 میلیون تن مازاد وجود خواهد داشت که بر اساس ابلاغیه گمرک در هفته گذشته صادرات آن آغاز شده است.

به گزارش ایسنا یکی از اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این رابطه اظهار کرد: تا دوسال گذشته صادرات آهن اسفنجی صورت می گرفت اما پس از آن به دلیل این که در داخل با کمبود این محصول روبرو شدیم، انجمن فولاد ایران از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست توقف صادرات این محصول را داشت. اما اکنون که بدلیل افزایش تولید و روی کار آمدن کارخانه های جدید به تولید مازاد رسیده ایم، شرایط تغییر کرده و صادرات آهن اسفنجی از سر گرفته شده است.

در سال جاری فولاد ایران در حدود ۲۵ میلیون تن تولید داشته است. چنانچه از سه میلیون تن تولید آهن اسنفنجی کوره های بلند ذوب آهن و چهار میلیون تن تولید حاصل از قراضه ها که جذب سیستم می شود، صرف نظر شود، حدود ۱۸ میلیون تن تولید آهن اسفنجی خواهیم داشت. با احتساب ۲۰ درصدی که باید اضافه شود در مجموع ۲۲ میلیون تن نیاز به آهن اسفنجی در داخل کشور وجود دارد.

وی افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود در سال جاری بیش ۲۶ میلیون تن تولید داشته باشیم؛ بنابراین چهار میلیون تن آهن اسفنجی مازاد وجود خواهد داشت. آزاد شدن مجدد صادرات از درخواست های انجمن فولاد از وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است.

شهرستانی اعلام کرد: دیگر درخواست ما از وزارت صمت خارج کردن کل آهن اسفنجی و اسلب از بورس بوده است. ضمن این که خرید و فروش بین خریدار و فروشنده کاملا به صورت آزاد و با قیمت توافقی صورت گیرد.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد ایران با تاکید بر این که معمولا کالاهایی باید در بورس ارائه شوند که با کمبود مواجه اند و باید در بورس کشف قیمت شوند، گفت: در حال حاضر برای آهن اسفنجی مازاد تولید وجود دارد. همانطور که چند وقت اخیر مشاهده شد قیمت این محصولات به دلیل اینکه دیگر با مشکلات کمبود برایش وجود نداشته و عرضه بر تقاضا مازاد شد، از بورس خارج و قیمتش کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: با توجه به تامین بودن ایران از گاز و سنگ آهن، آهن اسفنجی از مواردی است که در این زنجیره فولاد می توان برای صادراتش برنامه ریزی کرد. بنابراین با احجتساب مازاد تولید چهار میلیون تنی امکان صادرات این محصول وجود دارد. بنابرای برنامه ارائه شده درست در راستای اهداف بوده است.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت