لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۸/۰۹

اوج تورم در سه گروه مصالح ساختمانی

تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص کل مصالح و نهاده های ساختمانی حاکی از بیشترین تورم در سه گروه «آهن آلات، میلگرد و قوطی پروفیل» «گروه چوب» و «گروه ایزوگام و قیر» تابستان امسال است.

مرکز آمار در این گزارش شاخص بهای مصالح ساختمانی را 315.4 اعلام کرده است. این عدد به معنی آن است که قیمت مصالح نسبت به بازه زمانی مشابه در سال قبل 49.1 درصد و نسبت به بهار 25.7 درصد رشد داشته است.

بر این اساس، شاخص قیمت مصالح ساختمانی (مسکونی) در گروه ایزوگام و قیر تابستان امسال در شهر تهران نسبت به تابستان سال گذشته رشد ۱۶۹ درصدی را تجربه کرد؛ تورم فصلی شاخص قیمت این گروه از مصالح ساختمانی در تابستان امسال در مقایسه با بهار امسال ۹۴ درصد گزارش شده است؛ همچنین شاخص قیمت مصالح ساختمانی در گروه چوب، تابستان امسال در مقایسه با تابستان سال گذشته رشد ۱۰۸ درصدی و در مقایسه با بهار ۹۷ رشد ۶۴ درصدی را تجربه کرده است؛گروه آهن آلات، میلگرد و پروفیل در و پنجره نیز تابستان امسال در مقایسه با فصل مشابه سال گذشته با تورم ۹۴ درصدی و در مقایسه با بهار ۹۷ با تورم ۴۵ درصدی روبرو شده است. همچنین تورم فصلی شاخص قیمت مصالح ساختمانی در گروه تاسیسات برقی نیز ۴۵ درصد گزارش شده است.

 این سه گروه از مصالح ساختمانی که بیشترین تورم را در میان سایر گروه های نهاده های ساختمان های مسکونی شهر تهران طی تابستان امسال تجربه کردند از شروع ساخت و ساز تا زمان تکمیل واحدهای مسکونی، مورد نیاز سازندگان هستند؛در واقع این سه گروه از مصالح ساختمانی طیف متنوعی از مراحل و فرآیندهای مربوط به اجرای پروژه های ساختمانی را به لحاظ رشد قیمت تمام شده ساخت و سازهای مسکونی تحت تاثیر قرار می دهند و در تمام مراحل ساخت، اثر افزایشی خود را بر هزینه های ساختمانی اعمال می کنند.براساس گزارش مرکز آمار ایران، شاخص کل قیمت نهاده های ساختمان های مسکونی شهر تهران بر مبنای سال پایه ۱۳۹۰، در فصل تابستان ۹۷ برابر ۴/ ۳۱۵ بوده است که نسبت به فصل قبل ۲۶ درصد و در مقایسه با فصل مشابه سال قبل ۱/ ۴۹ درصد افزایش داشته است.

 منبع: دنیای اقتصاد


اقتصادی
نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت