لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۸/۰۶

تداوم آرامش نسبی در بازار جهانی فولاد

هفته گذشته بازار آهن آلات روندهای مختلفی را تجربه کرد. سنگ آهن با افزایش قیمت و تقاضا مواجه شد همچنین تقاضای ضایعات آهن (قراضه) نیز افزایش یافت. و از طرفی نیز بازار شمش فولاد (بیلت) ثبات نسبی همراه با افت اندک قیمت را پشت سر گذاشت. در بازار چین نیز قیمت ورق کاهش یافت و بازار را با خود همراه ساخت.

افزایش قیمت سنگ آهن

هفته گذشته سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد وارداتی در چین پس از نوسانات اندک مجددا به روند صعودی ادامه داده و با ۳ دلار افزایش قیمت در هر تن به ۷۷ دلار رسید. در این بین حاشیه سود فولاد سازان چین کاهش یافته است و تولیدکنندگان در مورد خرید سنگ آهن دچار تردیدهایی شدند. از طرفی موجودی سنگ آهن در بنادر استرالیا نیز کاهش یافته است. در بازار سنگ آهن صادراتی ایران نیز آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد حدود ۲ دلار بالا رفته و ۱/ ۳۲ دلار در هر تن فوب ثبت شد. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۸/ ۲۵ دلار به ۲۸ دلار افزایش یافت.

افزایش خریدها در بازار قراضه

هفته گذشته اما در بازار واردات قراضه (ضایعات آهن و فلزات) در ترکیه خریدها افزایش داشت و قیمت را بالا برد. متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ حدود ۴ دلار رشد داشت و ۳۳۳ دلار در هر تن سی اف آر اعلام شد. ظاهرا موجودی قراضه تحویل نوامبر آمریکا در بازار ترکیه کم شده و آمریکایی ها قیمت را تا ۳۳۴ دلار نیز رسانده اند. چند محموله قراضه حوزه دریای بالتیک در ۳۳۰ تا ۳۴۰ دلار در هر تن سی اف آر برای کیفیت های مختلف قراضه خریداری شده است. همچنین قراضه سنگین ۲۰-۸۰، خرد شده و بونوس آمریکا نیز ۳۳۱ تا ۳۴۱ دلار در هر تن سی اف آر معامله شد. در این بین قیمت قراضه وارداتی از آمریکا در جنوب شرق آسیا به طور میانگین ۶ دلار افت داشته و ۳۲۸ دلار در هر تن سی اف آر شد. البته قیمت های پیشنهادی بین ۳۳۳ تا ۳۳۵ دلار در هر تن سی اف آر بودند.

ثبات در بازار بیلت ادامه دارد

شمش فولاد (بیلت) صادراتی چین هفته گذشته حدود ۵/ ۷ دلار افت قیمت را تجربه کرده و به ۵۲۰ دلار در هر تن فوب رسید. بیلت صادراتی سی آی اس نیز در ۴۵۵ دلار ثابت ماند و بازار بدون تغییر بود. قیمت بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا در ثبات بود و ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار در هر تن سی اف آر ثبت شد. فعالان بازار منتظر پایین آمدن قیمت ها بودند و فعالیت زیادی نداشتند. بیلت ترکیه نیز ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار در هر تن در جنوب شرق آسیا بود. متوسط قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه از ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار به ۴۵۷ تا ۴۶۰ دلار رسید؛ همچنین بیلت صادراتی ترکیه ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار بود و خریداران به دنبال ۴۶۰ دلار بودند.

بازار مقاطع در نوسان

میلگرد صادراتی چین هفته گذشته ۸ دلار رشد داشته و ۵۷۸ دلار در هر تن فوب شد. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز ۵ دلار ارزان تر شده و ۴۹۲ دلار ثبت شد. در ترکیه نوسان نرخ لیر موجب شد کارخانه ها قیمت میلگرد را به لیر بالا ببرند تا افت ارزش آن را جبران کنند. قیمت دلاری تا ۳ دلار رشد داشته ۵۰۳ تا ۵۰۸ دلار در هر تن درب کارخانه شد. در بازار داخلی اروپا میلگرد یک یورو بهبود داشته ۵۴۳ یورو در هر تن درب کارخانه شد. در بازار آمریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

کاهش قیمت ورق در بازار چین

ورق در بازار داخلی چین هفته گذشته ارزان تر شد و رقابت در بازار های خارجی شدت گرفت از این رو ورق گرم صادراتی چین نیز ارزان شد. ورق گرم صادراتی با ۱۰ دلار افت هفتگی ۵۵۰ دلار در هر تن فوب ثبت شد. برخی کارخانه ها تا ۵۳۰ دلار را نیز برای فروش پذیرفتند. ورق گرم صادراتی سی آی اس با ۳ دلار رشد قیمت هفتگی به ۵۲۰ دلار در هر تن فوب رسید. قیمت های پیشنهادی بین ۵۱۷ تا ۵۲۳ دلار در هر تن فوب بود. در بازار داخلی آمریکا ورق گرم هفته گذشته از ۸۴۲ دلار به ۸۳۵ دلار در هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در اروپا نیز ورق گرم یک یورو ارزان تر شده ۵۶۲ یورو در هر تن درب کارخانه شد.

منبع: دنیای اقتصاد

 

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت