لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۷/۱۷

تامین مالی ۲۰۰۰ میلیارد ریالی فولاد مبارکه

تعداد ۴۹ میلیون و ۲۹۷ هزار و ۵۱۰ قرارداد اوراق سلف موازی استاندارد کلاف گرم نوردیده شرکت فولاد مبارکه اصفهان به ارزش ۲۰۰۰ میلیارد ریال در حالی در بورس کالای ایران عرضه شد که کل این اوراق طی ۱۶ دفعه معاملاتی به قیمت پایانی ۴۰ هزار و ۵۷۰ ریال به فروش رسید تا تامین مالی این شرکت فولادی در بورس کالا طی مرحله اول فروش این اوراق با موفقیت به پایان برسد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، براساس اعلام مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد کلاف گرم نوردیده ST۳۷-HB شرکت فولاد مبارکه اصفهان در نماد عفولاد به تعداد ۴۹ میلیون و ۲۹۷ هزار و ۵۱۰ قرارداد و با قیمت ۴۰ هزار و ۵۷۰ ریال در هر قرارداد یک کیلوگرمی انجام شد و با فروش کل این اوراق، این عرضه با موفقیت در مرحله اول به پایان رسید.

همچنین براساس اطلاعیه عرضه حجم کل این اوراق حدودا ۲۱۲ هزار و ۷۶۶ تن است به شرط آنکه ارزش اوراق از ۵۰۰۰ میلیارد ریال بیشتر نباشد.

مرحله دوم انتشار این اوراق هم به ارزشی حدود ۳۰۰۰ میلیارد ریال خواهد بود.

گفتنی است تاریخ شروع معاملات ثانویه قرارداد حداکثر یک روزکاری پس از پایان دوره عرضه اولیه اعلام شده است حجم عرضه اولیه این اوراق حدودا ۲۱۲ هزارو ۷۶۶ تن است به شرط آنکه ارزش اوراق از ۵۰۰۰ میلیارد ریال بیشتر نباشد.

به این ترتیب این عرضه در دو مرحله انجام می شود که ۲۰۰۰ میلیارد ریال منتشر شد و ارزش اوراق در مرحله دوم هم ۳۰۰۰ میلیارد ریال خواهد بود.براساس اطلاعیه عرضه، قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویه برابر است با قیمت پایه در زمان عرضه اولیه به علاوه ۵ر۱۷ درصد سالانه به صورت روز شمارو همچنین بازدهی این اوراق در سررسید در دو حالت قابل تبیین است.

درصورتی که دارندگان اوراق نسبت به اعمال اختیار فروش خود به قیمت ۵ر۱۱۸ درصد ضرب در قیمت پایه در عرضه اولیه اقدام کنند، این اوراق در سررسید برای سرمایه گذاران بازدهی یکساله حداقل ۵ر۱۸ درصدی خواهد داشت.

اما در صورتی که شرکت فولاد مبارکه نسبت به اعمال اختیار خرید خود به قیمت ۱۱۹ درصد ضربدر قیمت پایه در عرضه اولیه اقدام کند، بازدهی سالانه اوراق سلف در سررسید حداکثر ۱۹ درصد خواهد بود.

خبر دیگر اینکه عرضه مجدد آلومینیوم در بورس کالا از هفته گذشته، خبری خوش برای فعالان این صنعت بود که بدون شک استمرار عرضه ها می تواند وضع بازار آلومینیوم را بهبود ببخشد.

علی صادقین کارشناس بازار سرمایه، گفت: در شرایطی که شاهد عرضه های منظم عمده محصولات مهم حوزه فلزات و پتروشیمی در بورس کالا و تامین نیاز صنایع پایین دستی هستیم، اما عرضه های آلومینیوم با وقفه هایی روبرو شده که این موضوع تعادل بازار این محصول را برهم زده است.

صادقین افزود: در صورت عرضه های منظم آلومینیوم در بورس کالا و پاسخگویی به نیاز صنایع پایین دستی، شاهد تعادل در حجم عرضه و تقاضا و تعادل قیمت ها خواهیم بود که این انتظار از تولیدکنندگان آلومینیوم کشور وجود دارد.

وی با تاکید بر آنکه در حوزه کامودیتی ها با عرضه کل زنجیره تولید محصولات، بورس کالا به یگانه مرجع قیمت ها مبدل می شود، گفت: با نگاهی به تجربیات جهانی متوجه می شویم که راهی جز اعتماد به مکانیسم بازار و کشف قیمت ها براساس نظام عرضه و تقاضا وجود ندارد، از این رو باید به سمت عرضه همه محصولات در بورس کالا و رشد شفافیت اقتصادی قدم برداریم.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت