پیش شرط های لازم برای احداث واحدهای گندله سازی

یک کارخانه گندله سازی در درجه نخست به یک سرمایه گذار مطمئن نیاز دارد که با داشتن اطمینان نسبت به بازار فولاد وارد این زنجیره شود. پس از آن، کارخانه طراحی شده و تجهیزات مورد نیاز آن تامین و نصب شوند. فرآیند تبدیل کنسانتره به گندله فقط فیزیکی است و از آنجایی که نسبت کنسانتره به گندله یک به یک است، باید به اندازه ظرفیت کارخانه، کنسانتره نیز تامین شود. پس از این، گندله تولید شده باید برای مرحله بعد یعنی احیا و تولید آهن اسفنجی آماده شود.گاهی برخی از فولادسازان جنوب کشور، مجبور به خرید گندله از تولیدکنندگان این ماده معدنی از نقاط دوردست مانند سنگان واقع در استان خراسان می شوند که با توجه به دوری معادن از فولادسازان و نیز ضعف سیستم حمل ونقل ریلی کشور، مشکلات فراوانی وجود دارد. به نظر می آید در سال های آینده کشور با کمبود کنسانتره برای تولید گندله نیز مواجه شود.در همین حال میزان سرمایه گذاری برای احداث یک طرح تولید گندله با حجم دو و نیم میلیون تن از نظر ریالی بسیار متغیر است، چرا که نرخ ارز در کشور ما در سال های اخیر همواره تغییر کرده و نوسان هایی داشته است. علاوه بر این، مکان ساخت کارخانه نیز مهم است و در میزان سرمایه گذاری تاثیر زیادی دارد. در حال حاضر سرمایه گذاری لازم برای احداث واحدهای تولید گندله در کنار واحدهای کنسانتره سازی و معادن، تا حدودی کمتر از طرح هایی است که به طور جداگانه ساخته می شوند.نکته قابل توجه دیگر این است که باید در واحدهای گندله سازی که دور از واحدهای تولید کنسانتره ساخته می شوند، تجهیزات اضافی مانند سنگ شکن، محل دپوی سنگ آهن و کنسانتره، تیکنر، فیلترپرس و... نصب شود تا در صورت لزوم، کنسانتره نیز در همان محل تولید شود.بنابراین هزینه احداث کارخانه گندله سازی دو و نیم میلیون تنی که به این صورت ساخته می شود با دیگر کارخانه ها بسیار متفاوت است. با وجود این، میزان سرمایه گذاری لازم برای کل مراحل طراحی، مهندسی، نصب، تجهیز و راه اندازی حدود ۱۱۰تا۱۵۰میلیون یورو است. احداث چنین طرح هایی حدود سه تا چهار سال زمان نیاز دارد، اما به دلیل وجود مشکلاتی مانند تحریم و حضور نداشتن پیمانکار خارجی، امکان دارد ساخت آنها بیش از حد معمول زمان ببرد.

مزیت های احداث کارخانه گندله سازی در استان هرمزگان

در حال حاضر معادن سنگ آهن متعددی در استان هرمزگان وجود دارند که می توانند منشا تامین بخشی از مواد اولیه فولادسازان این استان در راستای سند چشم انداز ۱۴۰۴و تولید ۱۰ میلیون تن فولاد باشند. در واقع تبدیل سنگ آهن به کنسانتره و سپس گندله، بهتر از خرید این مواد از نقاط دوردست کشور و حتی واردات است.

مزیت تولید گندله در سواحل جنوبی کشور و به ویژه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در این است که این مناطق در سواحل آزاد قرار گرفته اند و به اسکله برای تخلیه و بارگیری دسترسی دارند. از این رو در بدترین اوضاع، در صورتی که کنسانتره و سنگ آهن در داخل کشور موجود نباشد و به این منطقه نرسد، امکان واردات نیز وجود دارد. علاوه بر این، جای نگرانی برای ورود انواع سنگ آهن دانه بندی وکنسانتره نیز وجود ندارد.

رویکرد برداشت از معادن باید تغییر کند

در کشور ما معادن و ذخایر بسیاری از سنگ آهن وجود دارد که تا سال ها پاسخگوی نیاز داخلی است. با وجود این، به نظر می آید نحوه استخراج و برداشت از این معادن تا حدودی اشتباه بوده و همین موضوع به کاهش ذخایر معدنی سنگ آهن و بهره وری نداشتن مناسب از آنها منجر شده است. در این زمینه شرکت های بزرگ سنگ آهن در وهله نخست باید درباره نوع اکتشاف، تکنولوژی و روش های استخراج، انتخاب جبهه های کاری و... کار کارشناسی و مهندسی انجام دهند تا بتوانند از ذخایر غنی موجود استفاده کنند و برداشت بهینه ای از آنها داشته باشند. علاوه بر این، برای سرمایه گذاری در زنجیره تامین باید احداث واحدها از نظر مکان یابی نیز بررسی و به شدت از پراکندگی واحدها پرهیز شود.در نگاه نخست، ممکن است طرح جامع فولاد یا سند چشم انداز فولاد کشور مشخص باشد، اما قدر مسلم اینکه در سال های گذشته توازن مکانی و همچنین حجم تولید طرح های مختلف در زنجیره صنعت فولاد رعایت نشده است. نکته بسیار مهم دیگر، جابه جایی مواد اولیه و محصولات میان واحدهای گوناگون است. همان طور که پیشتر نیز بیان شد، ضعف در سیستم حمل ونقل ریلی و جاده ای کشور، توازن لازم را میان طرح های مختلف به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. در این اوضاع، قیمت تمام شده و قیمت حمل محصول، میزان رقابت پذیری محصولات نهایی زنجیره فولاد را در بازارهای خارج کشور کاهش می دهد.

قیمت گذاری در زنجیره فولاد کشور،جهانی نیست

سال هاست که بازار فولاد جهان دچار تحولات اساسی شده است. در اوضاع کنونی دیگر در هیچ کشوری نمی توان با دیوار تعرفه، محصولات مختلف مانند خودرو، فولاد و... را به صورت داخلی قیمت گذاری کرد. از این رو، کشور ما برای باقی ماندن در بازارهای جهانی و رقابت پذیری تولیدات داخلی درمقابل محصولات وارداتی، چاره ای جز پیوستن به بازارهای بین المللی ندارد. در این راستا باید نرخ های جهانی برای قیمت گذاری محصولات مختلف، قیمت تمام شده و بهای خرید و فروش آن در داخل کشور، لحاظ شود.

یک عامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت تمام شده محصولات گوناگون زنجیره سنگ آهن در ایران، هزینه حمل ونقل است. در حال حاضر شرکت های فولادی در منطقه ویژه خلیج فارس برای تامین مواد اولیه خود با حمل ریلی مشکلات فراوانی دارند. در این موضوع نیز مقوله قیمت و زمان بسیار مهم هستند. متاسفانه سرعت کند حمل ونقل و محدودیت هایی که در این زمینه وجود دارد، قیمت تمام شده تولید را برای فولادسازان افزایش می دهد و در نتیجه قدرت رقابت صنعت فولاد کشور در مقایسه با رقبای خارجی و بین المللی به شدت کاهش می یابد و چه بسا در مواردی فولادسازان کشور به دلیل ضعف در سیستم حمل ونقل نتوانند با شرکت های مشابه رقابت کنند. بنابراین برای افزایش رقابت پذیری صنعت فولاد باید سیستم حمل ونقل ریلی و جاده ای کشور تقویت شود. قیمت تمام شده محصولات فولادی در ایران متناسب با قیمت تمام شده جهانی نیست و مواد اولیه محصولات سنگ آهن مانند کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی هنوز به صورت داخلی و با ضریبی از شمش فولاد خوزستان قیمت گذاری می شوند، حال اگر قیمت گذاری این محصولات بر مبنای نرخ های بین المللی و واقعی انجام شود، ممکن است بسیاری از شرکت ها در تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه شوند و دیگر نتوانند رقابت پذیری خود را در بازار حفظ کنند.

منبع: فلزات آنلاین