لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۶/۱۲

سهم فولاد در ساخت و ساز مسکن

دبیر کل کانون سراسری انبوه سازان گفت علیرغم اینکه هم اکنون آهن آلات، نظیر میلگرد، تیرآهن و ورق های فولادی با قیمت های زیر 3000 تومان در بورس کالا عرضه می شوند، ولی عملا هیچ مصرف کننده نهایی ای با چنین قیمتی موفق به تهیه آهن آلات ساختمانی نشده و معمولا با نرخ های بالای 5000 تومان به دست مصرف کننده رسیده اند.

به گزارش تسنیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت دستورالعمل قیمت گذاری دستوری فولاد به بهانه حمایت از مصرف کننده نهایی را ادامه می دهد در حالیکه که بزرگترین مصرف کننده آهن آلات ساختمانی در کشور، یعنی بخش ساختمان، از گرانی میلگرد و آهن آلات انتقاد می کند.

در این راستا دبیرکل کانون سراسری انبوه سازان کشور درباره آخرین وضعیت خرید میلگرد، تیرآهن، ورق های ساختمانی، محصولات پروفیلی و سایر محصولات مورد نیاز احداث ساختمان از جولان دلالان و واسطه ها در بازار فولاد در نشست خود با خبرنگاران خبر داد و گفت: با وجود این که هم اکنون میلگرد، تیرآهن و ورق های فولادی با قیمت های زیر هر کیلو 3000 تومان در بورس عرضه می شود، اما ما به عنوان مصرف کننده نهایی با این نرخ ها آهن آلات ساختمانی را خریداری نمی کنیم.

فرشید پورحاجت افزود: اساسا تا ماه گذشته میلگرد و تیرآهن با نرخ های بالای 5000 تومان به دست انبوه سازان رسیده و حتی خریدهای تیرآهن با نرخ کیلویی 5600 تومان هم برای انبوه سازان ما نیز ثبت شده است.

ما رنگ فولاد 3000 تومانی را هم ندیده ایم

این مقام صنفی در صنعت ساختمان در خصوص وضعیت نابسامان فعلی و وجود فاصله قیمتی فولاد از زمان تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده نهایی توضیح داد: دولت نباید در کار بخش خصوصی دخالت کند و اعتقاد داریم که باید بازار خودش مسیر قیمتی خود را پیدا کند و هیچ وقت قیمت های دستوری نمی تواند، ایجاد رقابت نماید.

وی اضافه کرد: این روزها در خبرها دائما این جملات تکرار می شود که وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف حمایت از مصرف کننده نهایی قیمت آهن آلات را بر مبنای دلار 4200 تومانی در بازار رسمی کالا تعیین کرده و شاهد معاملات انواع سبد میلگرد، ورق های فولادی و تیرآهن در این بازار هستیم، در حالی که صنعت ساختمان و در صدر آن انبوه سازان که یکی از مصرف کنندگان اصلی آهن آلات در کشور هستند در چند ماه گذشته با قیمت هایی نزدیک به دو برابر قیمت های عرضه شده در بورس، آهن خریداری کرده اند و این شرایط مسیر معیوب تعیین شده دولت برای رساندن کالا به مصرف کننده نهایی را به نمایش گذاشته است.

دست دلالان را کوتاه کنید

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور در پاسخ بخ پرسش خبرنگار تسنیم در خصوص تاثیر رشد نرخ ارز بر افزایش قیمت فولاد اظهار داشت: طبیعتا دلیل اصلی تورم فولاد رشد نرخ ارز است.

وی گفت: با توجه به افزایش قیمت دلار نسبت به سال گذشته، قیمت فولاد بیشتر افزایش داشته است، به طوری که قیمت فولاد از کارخانه با قیمتی که به مصرف کننده نهایی می رسد، بسیار متفاوت است؛ تا جایی که در چند ماه گذشته فولاد پرمصرف به قیمت 5600 تومان خریداری شده است.

پورحاجت ادامه داد: البته ما می گوییم شرکت های فولادی هم مثل مردم قیمت آب و برق را پرداخت کنند که البته خیلی از آن ها الان نیروگاه دارند و خود تولیدکننده برق به قیمت واقعی هستند و قیمت فولاد هم آزاد شود و از حالت تعزیراتی در بیاید تا دست دلالان کوتاه شود ، چرا که تحلیل ما این است اگر دولت قیمت گذاری دستوری فولاد را رها کند قطعا فولاد با نرخ های پائین تری به دست مصرف کننده نهایی می رسد.

شفافیت معاملات در بازارهای کالایی

وی در خصوص اساس کار بازارهای کالایی گفت: به طور کلی معاملات شفاف بازار کالا می تواند کمک شایانی به تعیین قیمت کالا از جمله فولاد داشته باشد و بر این اساس در تمام دنیا هم قیمت گذاری همه کالاها در بورس در قالب قراردادهای نقدی یا آتی انجام می شود؛ چرا که فضای کاملا شفاف قیمت گذاری و خرید و فروش و رقابت صحیح کالا وجود دارد.

این مقام مسئول با بیان این که ما با مداخله دولت در بخش خصوصی مخالف هستیم گفت: متاسفانه مافیایی در بخش خصوصی ایجاد شده که فولاد به مصرف کننده نهایی با دو برابر نرخ معامله شده در بازار رسمی کالا می رسد، این در حالی است که برخی مواقع اصلا فولاد وجود ندارد که بخواهیم خریداری نماییم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما به عنوان مصرف کننده نهایی نه از فولاد یارانه ای استفاده می کنیم و نه کد بهین یاب وزارت صنعت برای خرید در بورس را در اختیار داریم که بخواهیم فولاد خریداری نماییم و به عنوان مصرف کننده نهایی هیچ نفعی از این قیمت گذاری دستوری نبرده ایم، بلکه در نهایت قیمت ها دو یا سه برابر قیمت واقعی به دست مصرف کننده نهایی رسیده است.

وی در برابر این پرسش خبرنگار تسنیم که چرا برای خرید فولاد کد بهین یاب دریافت نکرده اید؟ گفت: برخی انبوه سازان برای دریافت این کد مراجعه کرده اند که یکی از شرایط آن داشتن کد در دو سال گذشته است، یعنی اساسا کد جدیدی صادر نمی کنند و زمانی هم که کد صادر شود شما باید میانگین سال های 95 و 94 را خرید کنید! یعنی سال های اوج رکود مسکن که ساخت و ساز زیادی انجام نشده است و این به معنای سهمیه صفر انبوه سازان از عرضه های با قیمت ترجیحی و دستوری در بازار رسمی کالاست.

سهم فولاد در ساخت مسکن؟

از این مقام مسئول در بخش انبوه سازی کشور در پاسخ به این پرسش که میزان فولاد مصرفی در هر متر مربع ساختمان چه میزان است و اساسا فولاد در قیمت تمام شده مسکن چگونه محاسبه می شود هم گفت: در هر متر مربع ساختمان چیزی در حدود 70 کیلوگرم فولاد مصرف می شود، یعنی با فولاد کیلویی 5 هزار و 600 تومانی در هر متر مربع ساختمان، برابر 400 هزار تومان مصرف فولاد وجود دارد، در حالی که سال گذشته این میزان برابر صد هزار تومان بوده است.

وی با بیان این که در بازار فولاد قیمت کنونی که به مصرف کننده می رسد همسو با سایر بازارها از جمله دلار مسکن و غیره نبوده است افزود: قیمت تمام شده مسکن شامل زمین، مصالح، دستمزد و خدمات است که این موارد فاکتور اصلی قیمت تمام شده مسکن های دهک سوم و چهارم خواهد بود. در حالی که قیمت تمام شده مسکن 50 درصد افزایش داشته، قیمت فولاد 300 درصد رشد داشته است و این موجب شده، در حال حاضر هزینه ساخت مسکن در هر متر مربع حدود 2.5 میلیون تومان شود!

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت