لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۶/۰۳

بلاتکلیفی صنعت فولاد در گمرک | پای تحریم ها بر گلوی ریخته گری

رییس انجمن صنایع همگن ریخته گری استان اصفهان گفت: واحد های صنعت ریخته گری که برای توسعه نیازمند واردات ماشین آلات هستند، امروز نیاز های آن ها در گمرک معطل مانده در حالیکه باید به سرعت گشایش ارزی صورت گیرد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رییس انجمن صنایع همگن ریخته گری استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر اصفهان به دلیل توانمندی و تنوع تولید قطب صنعت فولاد کشور و هم چنین قطب صنعت ریخته گری قطعات در منطقه و کشور های همجوار است، اظهار کرد: از سوی دیگر در ساخت تمام تجهیزات و قطعات ریخته گری سایر صنایع کشور توانمند است که با توجه به حمایت های مجموعه های ساخت داخل توسط شرکت فولاد مبارکه، ذوب آهن، صنایع سیمان و نیروگاه ها، هم اکنون تمام قطعات ریخته گری توسط واحد های زیرمجموعه این انجمن در حال تحویل است.

وی در خصوص شرایط پیش روی صنعت ریخته گری در دوران تحریم ها، گفت: در حال حاضر ۲۲۰ واحد ریخته گری از سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوز و پروانه رسمی فعالیت دریافت کرده اند، هم چنین به غیر از این واحدها، ۵۰ واحد دیگر در مراحل ساختمانی و نصب تجهیزات و راه اندازی قرار دارند، اما این واحد ها اکنون در آستانه تحریم های ایران، در واردات ماشین آلات و تجهیزات خود دچار مشکل هستند و نیازمند سهمیه ارزی هستند.

رییس انجمن صنایع همگن ریخته گری استان اصفهان درباره تامین مواد اولیه ریخته گری در دوران تحریم ها، اظهار کرد: هم اکنون بیشتر ریخته گران سعی دارند تا مواد اولیه خود شامل نسوز و فراآلیاژ ها را از جایگزین آن و از تولیدات داخل تامین کنند، اما در مواردی که تولید داخل وجود ندارد و نیازمند واردات هستیم در تامین ارز مورد نیاز خود دچار مشکل می شویم.

وی از دولت خواست تا مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان صنعت ریخته گیری شامل برخی انواع نسوزها، فراآلیاژ ها همچون فرا وانادیوم و یا تنکستن، فراتیتانیوم و. را در گروه های اولویت سهمیه ارزی قرار دهد چرا که این محصولات در کشور تولید نمی شود برای واردات نیازمند سهمیه ارزی است، متاسفانه تولیدکنندگان امروز در تامین مواد اولیه خود دچار مشکل هستند، چرا که در گروه سوم دریافت سهمیه ارزی قرار دارند.

موسوی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان این صنعت انتظار دارند اگر در گروه اول تامین ارز دولتی نیستند، حداقل در گروه دوم قرار گیرند، افزود: متاسفانه تغییرات احتمالی گروه بندی های تخصیص ارز و ورود به گروه سوم، خط تولید صنایع کشور را در سال حمایت از تولید داخلی دچار مشکل کرده است در حالیکه این بخش ناچار به واردات هستند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه ۵۰ واحد صنعت ریخته گری در حال راه اندازی و برخی واحد ها که برای توسعه نیازمند واردات ماشین آلات هستند، امروز نیاز های آن ها در گمرک معطل مانده در حالیکه باید به سرعت گشایش ارزی صورت گیرد بنابراین دولت برای افزایش اشتغال و ظرفیت تولید باید ارز دولتی تخصیص دهد.

رییس انجمن صنایع همگن ریخته گری استان اصفهان در خصوص همکاری دولت برای بهتر شدن اوضاع این صنعت، اظهار کرد: صنایع ریخته گری خواستار این هستند که قطعات تولید داخل و مشابه آن، وارد کشور نشود و به آن ارز دولتی و تعرفه ای تخصیص نیابد، هم چنین از صدور قراضه، نسوز و سایر مواد اولیه مورد نیاز صنعت ریخته گری کشور جلوگیری شود و تنها صادرات در صورت مازاد تولید انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر به دلیل جاذبه افزایش نرخ ارز، برخی مجموعه ها فروش داخل ندارند و محصولات خود همچون قراضه و فراآلیاژ ها را به صورت قانونی و غیرقانونی از کشور خارج می کنند، تصریح کرد: با وجود داشتن پتانسیل کامل اغلب فعالان صنعت ریخته گری به دلیل شرایط موجود، با ظرفیت ۳۰ تا ۵۵ درصد خود فعالیت می کنند.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت