لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۵/۰۶

سردرگمی های تمام نشدنی بازار آهن و فولاد

بازار آهن و فولاد طی روزهای گذشته افزایش 10 تا 20 درصدی قیمت را از سرگذراند تا نشان دهد التهابات در این بازار به سادگی وعده های مسئولان از بین نخواهد رفت. قیمت آهن در هفته های اخیر همواره در نوسان بوده علیرغم کاهش خرید و فروش، نسبت به تحرکات ارز واکنش نشان داده است. اما پس از مشکلاتی که تولید کنندگان بواسطه ورود دلالان، برای تهیه شمش با آن رو به رو بوده اند افزایش قیمت آهن آلات شتاب بیشتری به خود گرفت. و این درحالی است که هیچ یک از تولیدکنندگان فروش نداشتند و برخی از آنها فقط قیمت ها را برای اطلاع رسانی اعلام میکردند. یکی از عوامل این گرانی عدم اطمینان از قیمت شمش یا حتی امکان تهیه آن بود و دلیل دیگر به نقل از دنیای اقتصاد ترس فروشندگان از مواخذه عنوان شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد بازاریان عنوان می کنند که اگر مثلا خریدی را با نرخ ۳ هزار تومان انجام داده ایم و بعد از آن و با یک فاصله زمانی اقدام به فروش با نرخی بالاتر کنیم، تحت عنوان اغتشاشگر در بازار با ما برخورد شده و مورد مواخذه قرار می گیریم، پس تا تعیین تکلیف نشدن دقیق این روش فعلا اقدام به فروش نمی کنیم و همین دلیل باعث شده عرضه کاهش پیدا کرده و تقاضای غیرواقعی و سرمایه گذاری زیاد شود، به همین دلیل قیمت ها افزایش پیدا کرد.

عواملی همچون کاهش عرضه، رشد تقاضای غیرواقعی و نگاه سرمایه ای به این بازار (نگاه واسطه گری و کسب سود) در روزهای اخیر را باید از عوامل اصلی رشد قیمت های فولاد نام برد. در ادامه روند واسطه گر ی در بازار فولاد در حالی سیر روبه رشد به خود گرفته است که فعالان این بازار بر این باورند نگاه سرمایه ای و به بیانی دیگر طمع سودگیری از این محصول باعث شده است که حجم زیادی از واسطه گران به این بازار وارد شوند. اما چگونه این روند رخ داد؟

در ماه های قبل ترس از دست دادن ارزش پول ملی باعث شد که تقاضا برای خرید دلار افزایش یابد و قیمت ارز افزایشی شود و به همین دلیل بعد از اشباع این بازار، تقاضا برای خرید کالاهایی که در دسترس نبود افزایش پیدا کرد که بازار آهن آلات یکی از این بازارها بود، در واقع سیر رو به رشد (هرچند تدریجی) نگاه سرمایه ای به فولاد و آهن آلات باعث ایجاد لایه های جدیدی در این بازار شد که در سال های قبل هم مشابه این روند را تجربه کرده بود. فعالان بازار آهن در گفت وگو با دنیای اقتصاد عنوان کرده اند که بحث صادرات (دریافت گواهی مبدا) در حالی مطرح می شود که این روند از طریق کانال های متعدد به شیوه های دیگر و بدون دریافت گواهی مبدا به فروش می رسد و به واسطه یکسری رانت جدا از کارخانه ها و توسط واسطه ها در حال فروش است. در واقع این موضوع هم در بازار آهن مزید بر علت شد؛ دستکاری در بازار، عرضه های محدود، ابطال عرضه و تدوین قوانینی که از سوی دولت به این بازار تزریق می شود باعث تلاطم بازار شده است و در حال حاضر هم بهترین حربه ای که دولت در این بازار در اختیار دارد، برداشتن قوانین اجباری برای عرضه است. یکی از فعالان بازار به دنیای اقتصاد گفت: قانونی در حال تدوین است که شمش تولیدی را فقط به کارخانه ها بدهند. فشار بر عرضه کنندگان شمش مبنی بر اینکه باید حتما محصول را با قیمت مشخص به تولید کننده بفروشند این سوال را ایجاد می کند که چه ضمانتی وجود دارد که این سود را تولید کننده بخش خصوصی ببرد یا آیا راهی هست که حمایت از مصرف کننده واقعی صورت بگیرد؟ وی ادامه می دهد چرخه بازار فولاد کشور را معیوب می دانم، اگر اجازه دهیم این چرخه به صورت آزادانه راه و مسیر خودش را پیدا کند و فارغ از قوانین تزریق شده حرکت کند شرایط معقول تری ایجاد خواهد شد. چنانچه طبق گفته بورس صرفا شرکت های تولید کننده دارای خط نورد و واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری مرتبط امکان خرید دارند.

به گفته این فعال بازار فولاد وقتی بازارهای طلا و دلار به حد اشباع رسیدند یک سرمایه سرگردان به بازار فولاد وارد شد، به عنوان مثال بر اساس آمارها، در رینگ صنعتی بخش بسیار ناچیزی از عرضه ها به دست کارخانه ها و مصرف کننده ها رسیده و بخش بسیار بزرگی به واسطه ها می رسد.در واقع رانت قابل توجهی در این میان ناپدید شده است و نظارت های اشتباه و اعمال دستور در بازار فولاد این بازار را ملتهب کرده است. وی در ادامه پیشنهاد داد که تمام کارخانه ها اقدام به عرضه در بورس کنند، وقتی تمام کارخانه ها در بورس عرضه کنند مطمئنا قیمت ها می شکند. عرضه کم باعث افزایش قیمت است، اگر همه بدانند که این کالای شمش مجددا به میلگرد تبدیل می شود و در رینگ صنعتی به فروش می رود، واسطه ها از بازار فولاد خارج می شوند.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت