لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۴/۲۴

قطعی های مکرر برق، آب سردی بر پیکر نیمه جان صنایع کشور

خاموشی های مکرر و اغلب غیر قابل پیش بینی برق سال هاست که صدمات جبران ناپذیری را بر پیکره صنعت آهن و فولاد و همچنین سایر صنایع کشور وارد می کند. از آنجا که در سالیان اخیر به نسبت رشد و توسعه صنایع مصرف کننده انرژی، شبکه برق کشور توسعه نیافته است، تنها راهکار دولت برای جبران این کمبود برق، قطعی های مکرر آن است که خسارات گاها غیرقابل جبرانی بر صنایع کشور وارد می کند.

آهن گنجی - یکی از پرمصرف ترین بخش ها در حوزه انرژی (برق و آب)، صنایع فولادی کشور هستند که حدود 30 درصد از کل مصارف برق کشور را به خود اختصاص داده اند. اگر زیرساختار لازم و بستر مناسب برای آن ها فراهم نشود صنایع فولادی کشور، روز به روز بیشتر در معرض سقوط و ورشکستگی قرار خواهند گرفت.

این قطعی های ناگهانی به صنایع فولادی کشور صدمات جبران ناپذیری را وارد میکند. به این ترتیب که اگه در حین پروسه تولید و ذوب شمش های فولادی این اتفاق رخ دهد، نورد و انتقال مواد مذاب و خمیری فولادی، به درصد مطلوبی از کربن نمی رسند و در معرض هوا اکسید شده و در صورت طی شدن روند تولید، محصول بی کیفیتی وارد بازار خواهد شد که ملزومات خواسته شده استاندارد و مصرف کننده را برآورده نخواهد کرد. و از طرفی بازگشت دوباره به مراحل تولید قبلی و احیای فولاد آسیب دیده هزینه گزاف و غیرقابل توجیهی در بر خواهد داشت. تولید فولاد و محصولات فولادی یک فرآیند پیوسته است و وقفه های 2 الی 5 ساعته ناشی از قطعی های برق موجب وارد شدن خسارت های هنگفتی در مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات، انرژی و زمان میشود.

 پاتیل های ذوب مورد استفاده در صنایع فولادی بسیار هزینه بر هستند و توقف کارکردی طولانی مدت از آنها می رود اما اگر قطعی برق هنگامی رخ دهد که این پاتیل های ذوب حاوی فولاد مذاب باشند، عملا تولید در همان مرحله متوقف شده و مواد مذاب داخل آن، در معرض هوای آزاد به تدریج شروع به سرد شدن میکند که در نتیجه علاوه بر از دست رفتن کیفیت مطلوب فولاد، پاتیل های ذوب نیز اسیب دیده و غیر قابل مصرف خواهند شد.

یکی از منابع مهم تولید برق که می تواند چنین خسارت هایی را به حداقل برساند استفاده از انرژی خورشیدی است. پهناوری و موقعیت جغرافیایی کاملا مناسب اجرای این طرح می باشد. اما اجرای آن نیازمند حمایت دولت میباشد که  متاسفانه علیرغم اعلام امادگی کشورهای پیشرفته برای انتقال این تکنولوژی به ایران، نه تنها شاهد هیچ رشد و توسعه ای در حوزه تولید برق نبوده ایم بلکه صنایع بزرگ کشور که می توانستند حامی این پروژه باشند، اکنون در معرض ورشکستگی قرار گرفته اند و هیچ حمایتی از سوی دولت برای برقراری و دوام تولید ملی شاهد نیستیم.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت