لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۴/۱۴

جزئیات راه‌اندازی بازار دوم ارز

رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران به دو خبر مهم اشاره کرد. به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد - سیف اعلام کرد بازار دوم ارز در روز گذشته (چهارشنبه ۱۳ تیر) شروع به کار کرد. خبر تشکیل بازار دوم ارز برای خرید و فروش ارز صادرکننده ها حدود یک ماه پیش منتشر شد و پس ازتایید تشکیل این بازار و اعلام راه اندازی آن توسط رئیس کل بانک مرکزی، روند قیمت ارز و سکه تغییر کرد و نزولی شد. صحبت های سیف حاوی خبر دیگری نیز بود.

او اعلام کرد بانک مرکزی فعلا برنامه ای برای حذف ارز مسافرتی ندارد. این در حالی است که شایعاتی مبنی بر حذف این ارز تا پایان تیرماه توسط برخی خبرگزاری ها منتشر شده بود. علاوه بر این خبر مهم دیروز عدم معامله اظهارنامه های صادراتی در بورس بود که دنیای اقتصاد پیش تر به این موضوع اشاره کرده بود.

گام اول: راه اندازی بازار دوم ارز

ولی الله سیف در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: با پیگیری اقداماتی که در رابطه با ساماندهی بازار ارز انجام شد خوشبختانه بازار دوم کار خود را شروع کرد که ارز آن از محل ۲۰ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی که عمدتا شامل بخش خصوصی و اقلام خرد است تامین می شود.وی افزود: سوء تفاهمی شد مبنی بر اینکه هر صادرکننده می تواند فقط ۲۰ درصد از ارز حاصل از صادرات را به آنجا ببرد؛ درحالی که براساس تقسیم بندی صورت گرفته، ارز حاصل از صادرات کالاهای خاص مانند پتروشیمی و فولاد که عمده است و با دولت ارتباط دارد جزو آن ۸۰ درصد است که باید در سامانه نیما عرضه شود. درحالی که کل ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی مبنایی برای فعال شدن و تامین ارز بازار دوم ارز و در حقیقت برای واردات فهرست سوم کالایی است که از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه می شود. سیف گفت: روال بازار دوم این گونه است که وارد کننده با صادرکننده تفاهم می کند و با ثبت این تفاهم در سامانه جامع تجارت این کار می تواند عملیاتی شود، در مرحله بعدی وارد کننده با مراجعه به بانک گواهی ثبت آماری خود را می گیرد و سپس با مراجعه به صادرکننده مربوط، توافق نهایی خود را انجام می دهد. این توافق هم در سامانه جامع تجارت ثبت و عملیاتی می شود. وی افزود: با این اقدام بازار دوم ارز می تواند ساماندهی شود البته با فعال شدن این بازار و آرامشی که در این بازار ایجاد می شود، می توانیم برای رفع بعضی از ابهامات موجود اقدامات دیگری را نیز انجام دهیم.

گام دوم: فعال سازی صرافی ها

سیف در این باره که آیا صرافی ها در بازار دوم ارز از شنبه آینده فعال خواهند شد یا خیر گفت: در ارتباط با حواله ها و مواردی اینچنینی، صرافی ها فعال هستند؛ اما اینکه بتوانند اسکناس ارز، خرید و فروش کنند در مرحله بعدی مراحل اجرایی آن، انجام می شود که شنبه آینده نخواهد بود. سیف افزود: فعلا برنامه ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم. وی ادامه داد: در بازار دوم نیز نرخ ارز متناسب با عرضه و تقاضا خواهد بود و بر همان اساس عمل می شود البته تبادل ارز برای مصارف دیگر نیز به تدریج به بازار دوم محول خواهد شد، اما در شروع به واردات کالا و خدمات اختصاص دارد. همچنین اینکه کسانی که بخواهند ارزی بیشتر از آنچه که دولت به آنها تخصیص می دهد دریافت کنند نیز برای تامین آن از بازار دوم، در مراحل بعدی تعریف خواهد شد. رئیس کل بانک مرکزی گفت: در ارتباط میان صادرکننده و وارد کننده، صرافی ها نیز می توانند ایفای نقش کنند. ممکن است یک صادرکننده کل ظرفیتی را که برای عرضه به این بازار دارد از طریق صرافی ها عرضه کند که هیچ مانعی در این باره وجود ندارد و می تواند مبنای کار باشد البته قیمت گذاری آن تابع عرضه و تقاضا و هیچ محدودیتی نخواهد داشت. سیف افزود: در بازار دوم ارز به صورت فیزیکی ارز تحویل نمی شود بلکه از حساب های صادر کننده به مقصدی که وارد کننده برای واردات کالا نیاز دارد پرداخت می شود. وی درباره صرفه جویی و شفافیت ارزی که مورد تاکید رئیس جمهوری بوده گفت: بانک مرکزی براساس ثبت سفارش های انجام و تایید شده، تامین ارز را انجام می دهد. بر همین اساس برای گروه های کالایی که دستگاه های مربوطه با تایید ثبت سفارش، درخواست انتشار دریافت کنندگان ارز را داشتند شفاف سازی انجام دادیم و در آینده هم برحسب ضرورت این کار را انجام خواهیم داد.

همچنین در اواخر روزکاری گذشته، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، به تشریح جزئیات راه اندازی بازار دوم پرداخت و تاکید کرد که کشف نرخ اظهارنامه صادراتی در سامانه نیما خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی کنفدراسیون صادرات ایران، محمد لاهوتی با اشاره به مصوبه دولت درخصوص نحوه معامله ارز حاصل از صادرات با واردکنندگان اولویت سه کالایی، گفت: در جلسه ای که پنج شنبه هفته گذشته با حضور معاون ارزی بانک مرکزی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس اتاق بازرگانی، معاون صادراتی وزیر صنعت و نمایندگان صادرکنندگان و واردکنندگان برگزار شد، مقرر شد با توجه به اینکه تصمیم دولت بر راه اندازی بازار دوم ارز بود، مکانیزمی در بورس فراهم شود تا خرید و فروش ارز به سهولت میان صادرکنندگان و واردکنندگان صورت گیرد، اما با بررسی های کارشناسی صورت گرفته و پیشنهاد بخش خصوصی، عرضه ارز حاصل از ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور که مشمول ارائه ارز در سامانه نیما نمی شود، در بورس منتفی شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه کشف نرخ اظهارنامه صادراتی در سامانه نیما صورت می گیرد، افزود: در این جلسه پیشنهادی که مورد توافق همه اعضا قرار گرفت آن بود که ارز حاصل از صادرات که نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومانی دارد، با اظهارنامه ای که از سوی صادرکنندگان به واردکنندگان اولویت سه واگذار می شود، ترکیب شده و نرخ اظهارنامه صادراتی به صورت توافقی میان صادرکننده و واردکننده تعیین شود. وی با بیان اینکه دو روش برای این معامله ارزی میان صادرکنندگان و واردکنندگان اولویت سه در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: در روش اول، عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما صورت می گیرد که در آن، صادرکنندگان ارز و اظهارنامه صادراتی خود را در سامانه نیما به ثبت می رساند تا واردکنندگانی که تقاضای خرید این ارز را دارند، ارز و اظهارنامه را به نرخ توافقی خریداری کرده و اقدام به واردات کنند. لاهوتی توضیح داد: روش دوم این است که واگذاری ارز و اظهارنامه صادراتی به صورت مستقیم به واردکننده صورت گیرد و بر این اساس، شیوه اصلی آن است که واردکننده بعد از ثبت سفارش، درخواست خود را در سامانه جامع تجارت، ثبت کرده و شماره اظهارنامه توافق شده را در سامانه درج کند. بر این اساس، سامانه نیما از صادرکننده استعلام لازم را صورت داده و بعد از تائید وی، ارز را به حساب مورد درخواست واردکننده واریز می کند.به این ترتیب بعد از واگذاری ارز به واردکننده، دولت از صادرکننده رفع تعهد کرده و واردکننده نیز، ارز و اظهارنامه را برای واردات استفاده می کند. این شرایط تاکنون، تنها برای واردکنندگان اولویت سه تعیین شده و سایر اولویت های کالایی دیگر، قادر به استفاده از آن نیستند.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت