لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۴/۰۷

تحریم روسال فرصتی برای دلالان

 

بخش عمده التهابات و نوسانات در صنعت فلزات تا به اینجای سال از تحریمهای آمریکا علیه تولیدکننده آلومینیوم روسی، یعنی روسال نشات گرفته است که زمینه سودجویی دلالان و بانک ها را پس از سال ها ثبات در بازار، فراهم کرده است.

این بازار بیمار موجب برخی مشکلات و ریسک های مدیریتی شده است، حال آنکه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در تلاش اند که با برنامه های محاصره ای قیمت ها را ثابت نگه دارند.

ده نفر از اعضای بورس فلزات لندن (LME) در یک نظرسنجی از جانب رویترز اظهار کرده اند که طی 5 ماه نخست سال جاری، بطور میانگین 30 درصد افزایش سود داشته اند. البته گزارش ها متفاوت بوده بطوری که شخصی سود تک رقمی داشته و شخص دیگری تا 70 درصد نیز سود برده است.

یکی از کارگزاران اصلی بورس فلزات لندن (LME)  می گوید: " این بازار لرزان برای هم قطاران من بسیار فرصت ایده آلی ست. صحبت از تحریم روسال از جانب ترامپ، به تنهایی برای القای التهاب به این بازار کافی بود. اما برای کسانی که در سمت ریسک پذیرتر این بازار بودند یک وحشت باورنکردنی از ماه اوریل وجود داشت."

حجم معاملات بورس لندن – بزرگترین بورس فلزات - عمدتا توسط بورس هنگ کنگ انجام گرفت و طی جهش 31 درصدی، در 5 ماه ابتدایی سال 80 و نیم میلیون معامله صورت پذیرفت.

اما در ماه آوریل که آمریکا شرکت روسال را مورد تحریم سختی قرار داد این جهش برجسته تر شد به طوری که میانگین حجم معاملات روزانه با 63 درصد رشد روبه رو شد.

پس از اقدام ترامپ علیه الیگارشی روسی، قیمت آلومنیوم لندن در ده روز ابتدایی تا 35 درصد افزایش یافت تا به بالاترین حد هفت ساله خود برسد .

پس از 4 جلسه هنگامی که واشنگتن کمی نرم تر شد قیمت ها تا 20 درصد فرو ریخت. یک کارگزار بورس لندن می گوید: " من 30 سال  در این بورس فعالیت داشته ام و هیچ وقت بازار فلزات را تا این حد ملتهب ندیده بودم."

 

بازگشت سرمایه

نوسانات عظیم بازار آلومینیوم توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرد.تعدادی از آنها چندین سال قبل، وقتی بورس کالا صنعت چوب را رها کرد، به این سمت سرازیر شدند.

کارگزار مذکور می گوید: "نکته شگفت آور تعداد افرادی است که این بورس را دنبال می کنند. بسیاری از آنها کسانی هستند که سال 2015 صنف ما را رها کرده بودند."

در پی نوسانات شدید بین قیمت عرضه و تقاضا زمینه فعالیت برای کاگزاران نیز افزایش یافت.

کارگزار نخست می گوید: " وقتی اختلاف بین نرخ عرضه و تقاضا بسیار اندک باشد، همه بصورت یکدست کار میکنند و رکود در انتظار کارگزار خواهد بود."

وقتی که آلومینیوم و روسال سروصدای زیادی به پا کردند فلزات دیگر نیز جرقه هایی خورد و بعنوان مثال نیکل  در همین سال تا 18 درصد افزایش قیمت داشت و مس هم به همین نحو.

سومین کارگزار بورس LME میگوید: " مس یک مثال خوب از وضعیتی است که شما در آن جای ترقی زیادی دارید ولی جامعه بازرگانی پتاسیل رشد کمتری دارد، بنابراین فرصت بسیار بزرگی برای سود ایجاد می شود."

 

نواسانات ریسک را بالا می برد

بسیاری از بانک ها مجبورند با ریسک های بالاتری دست و پنجه نرم کنند زیرا بازار تعادل ندارد و اوج و فرود زیادی را تجربه می کند.

یکی از مدیران بانکی می گوید: " بخش مدیریت ریسک ما کاملا درگیر این تنش هاست برخی از مشتریان ما تسهیلات بزرگتری را از ما میخواهند که ممکن است از عهده آنها برنیاییم. ما از حجم معاملات زیاد با تراکنش های بالا بهره می بریم، اما نمیخواهیم مشتریان ما متضرر شوند.

الیور نیوجنت کارشناس بازرگانی در بانک ING آمستردام می گوید: "برخی از تولیدکنندگان و خریداران صنایع آلومینیوم پس از اعمال سریع تحریم ها علیه روسال دست پاچه بودند.

کنترل این اوضاع بسیار سخت است. پیشنهادی که ما دوست داریم به شرکت ها ارائه کنیم این است که از احتکار بپرهیزند ولی این از ثبات بخشیدن به بازار هم سخت تر است.

آوریل ماه پرتنشی بود. زمانی که مشتری ها دائما تماس میگرفتند و میپرسیدند که الان باید چکار کنند وخوشبختانه آنها به توصیه ما گوش میدادند و در آن شرایط جو روانی را بهم نریختند. اما متاسفانه فکر میکنم که تولیدکننده ها فرصت را از دست دادند."

یک کارگزار میگوید: "در حالیکه بعضی از صندوق ها این نوسانات را تحمل میکنند، کسانی که از استراتژی های سرمایه گزاری منظم یا کامپیوتری استفاده می کنند، از وضعیت راضی نیستند زیرا  ترجیح می دهند مسیر ثابتی را طی کنند ولی مجبورند بطور مداوم الگوریتم های خود را بازنویسی کنند.

اوضاع بازار در هفته اخیر ثابت تر بود ولی ترامپ همچنان بر موضع نزاع تجاری خود استوار است و اعضای LME  نیز خود را برای  اقدامات متعاقب مجهز و آماده کرده اند.

مایکل اورلندر، مدیر اجرایی کارگزاری  Sucden Financial، یکی از 9 اعضای برتر LME ، گفت: "شرایط در این ماه آرام شده است، اما هنوز هم احتمال بازگشت به شرایط قبل وجود دارد. از نقطه نظر صرفا جانبدارانه و تحریک بازار ما باید از او(ترامپ) تشکر کنیم"

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت