لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۳/۲۹

ستاد تنظیم بازار یا تماشاچیان بازار؟!

ستاد تنظیم بازار این روز ها هیچ واکنشی در قبال نوسانات قیمت سکه، ارز و خودرو نشان نمی دهد این در حالیست که قانون مسئولیت کنترل قیمت ها را بر عهده این نهاد گذاشته است.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بازار در آشفتگی گرفتار شد و قیمت ها به یکباره صعود کرد و نهادهای مختلف اجرایی، قانونگذاری و قضایی در تکاپوی یافتن علت این افزایش های ناگهانی در بازارهای مختلف کشور بر آمدند، هر کدام طرحی را برای مدیریت این بحران ها به فعالان بازارهای مختلف پیشنهاد کردند و در تلاش برای فروکش این بحران جلسات مختلفی را با وزرای مربوط برگزار می کردند.

 

اعضای کمیسیون ها تخلفات را اعلام و برای برخورد با آنها راهکارهایی ارائه می دادند تا جایی که ماجرا به بحران اقتصادی در چند بازار ارز، سکه و خودرو و برخی اقلام خوراکی کشیده شد و چشم ها به دنبال بازرسان و تصمیمات ریاست ستاد تنظیم بازار متمرکز شد.

 

ستادی که اصلی ترین نهاد برای برخورد جدی با متخلفان در بخش فروش محصولات وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بازرگانی، اقتصاد و دارایی (سکه و ارز) است.

 

اما جالب توجه است که اصلی ترین نهاد در مواجهه با شرایط بحرانی بازار کشور بخصوص افزایش قیمت ها در این روزها سکوت اختیار کرده و تنها به ارسال بازرسان خود به مراکز و دریافت گزارش اکتفا کرده است و عملا برای مهار التهابات بازار ارز و سکه اسمی از ستاد تنظیم بازار به گوش نرسید!

 

توجهات در این بین به وزیر صمت که خود رئیس ستاد تنطیم بازار هم هست جلب می شود تا تصمیمات وی به عنوان ریاست این ستاد در این روزها راهگشای معضلات بازارها شود.

 

ولی ملکی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره معتقد است که ستاد تنظیم بازار به علت فراوانی دلایل افزایش قیمت دچار یک نوع سردرگمی شده است و می گوید: بیشتر عوامل حواشی هستند که بازار را درگیر افزایش قیمت کرده اند البته نباید از این موضوع غافل شویم که این هیجانات سودجویانی دارد که حتی ستاد تنظیم بازار را هم غافلگیر کرده است.

 

وی افزود: سرعت افزایش قیمت ها ما را نگران کرد و بر آن شدیم تا دلیل بالا بودن سرعت افزایش قیمت ها را پیدا کنیم که در بررسی اعضای کمیسیون های مختلف می توان به عواملی نظیر دلالان، عملکرد نابسامان وزارت صنعت، معدن و تجارت در واردات خودروهای وارداتی و همچنین کمی هم فقدان هماهنگی در ستاد تنظیم بازار اشاره کرد.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: ستاد وظایف خود را به طور عادی با بازرسان خود پیگیری می کند اما این روزها باید در انتظار و پیگیری وزیر صمت که خود ریاست این ستاد را بر عهده دارد باشیم.

 

وی افزود: یکی از موضوعاتی که واکنش های مردم را در پی داشته است و ما نیز گزارشاتی را درباره آن دریافتیم بازار خودروی داخلی است. این بازار نباید افزایش قیت داشته باشد زیرا ۸۵درصد قطعاتش در داخل و مواد اولیه ملی تولید می شود و ارز، هیچ مداخله ای در سیستم تولیدات آنها ندارد.

 

ستاد تنظیم بازار غیرفعال نیست

ملکی تصریح کرد: ستاد تنظیم بازار باید برای رسیدگی به این موضوع به دلایلی نظیر هجوم یکباره مردم برای صرف نقدینگی در دست خود رسیدگی کند که این موضوع هم کاملا جنبه روانی داشته و مردم با توجه به حساس شدن به موضوع خروج آمریکا از برجام بر روی هر افزایش قیمتی واکنش نشان داده و قصد خرید آن را دارند؛ نمی توانیم بگوییم که علنا ستاد هیچ کاری انجام نمی دهد اما اختلالاتی که در این بازارها رخ داده است نیازمند برخورد ویژه و لحظه ای این ستاد است.

رئیس ستاد بودن یا وزیر ماندن!

 

این موضوع قابل توجهی است که ریاست این ستاد با وزیر صنعت معدن و تجارت است، فردی که خود زمانی منتقد و مخالف عملکرد این دستگاه بود و بارها از فعالیت این نهاد انتقاد کرده بود، اما حال که بر منصب وزارت تکیه کرده است بیشتر به بیان بخشنامه های مدیریتی و وزارتی مشغول است و عملا هیچ نظارتی برای این نهاد از جانب ریاست مستقل ستاد تنظیم بازار انجام نمی دهد.

 

در ادامه بررسی عملکرد ستاد تنظیم بازار در بخش های مختلف اقتصادی به ریاست کمیسیون حمایت از تولیدات ملی مراجعه و از وی در خصوص نحوه عملکرد ستاد سوالاتی را پرسیدیم:

 

حمیدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون حمایت از تولیدات ملی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، می گوید: در قانون ذکر شده برای تنظیم بازار، قیمت های نجومی و بی قانون نهادی از وزارت صمت، بازرگانی و جهاد کشاورزی تشکیل شده است که موظف است هر روزه بازار را رصد کند.

 

وی افزود: در واقع تمرکز ویژه این ستاد جلوگیری از بروز چنین بحران هایی است که به طور قطع باید گفت مسئول اصلی این روزها و نوسانات بازار ارز وسکه این نهاد است.

 

رئیس کمیسیون حمایت از تولیدات ملی در ادامه گفت: التهابات قابل توجهی در بازارها ایجاد شده است و قطعا نارضایتی هایی را نیز از جانب جامعه به دنبال داشته است.

 

وی خاطر نشان کرد: در نتیجه ستاد تنظیم موظف است به طور خودکار با بروز هر نوع التهابی مانند یک پادزهر به بررسی بازارها ورود کند نه اینکه منتظر تشکیل جلسات باشد که صد البته کمیسیون های مجلس درباره حوزه خود بارها با این ستاد طرح جلسه کرده است.

 

فولادگر گفت: در تلاشیم تا قدرت دخالت دولت در قانونگذاری ها را کاهش دهیم تا این نهاد بیشتر به بُعد نظارتی و بیان طرح های راهبردی بپردازد. دولت این روزها بیشتر گرفتار قانونگذاری های جانبی و حاشیه ایست در صورتی که باید به وظیفه قانونی خود یعنی وظیفه اجرایی و نظارتی بپردازد.

 

وی با اشاره به همه گیر بودن شیوع گرانی در تمام بازارها، تصریح کرد: بنده چه در کمیسیون صنایع و چه در کمیسیون حمایت از تولید ملی این موضوع را متذکر شده ام که ستاد باید پررنگ تر عمل کند، بازرسان خود را افزایش دهد تا با خاطیانی که در حاشیه اصلی بازار مردم را نگران می کنند برخورد شود.

 

کاسبان چشم انتظار بازرسان ستاد تنظیم بازار

رئیس کمیسیون حمایت از تولیدات ملی با اشاره به گزارش ها مردمی از تخلفات در بازارها تصریح کرد: بخش دیگری از این بازرسی ها به اطلاع رسانی صحیح تشکل های مردمی و بررسی دقیق و درست ستاد بر این گزارش ها بر می گردد ستاد این روزهای بحرانی را درک نمی کند زیرا بازاریان این روزها به دقت بیشتر بازرسان این نهاد چشم امید بسته اند.

 

وی گفت: در هفته های گذشته کمیسیون صنایع و معادن جلساتی را با وزیر برگزار کرد که وزیر غالبا در نقش وزارتی خود ماند و به تعیین قیمت ها و تعیین تعرفه واردات خودروها پرداخت. البته این موضوع بسیار قابل اهمیت است که وی نقش رئیس ستاد تنظیم بازار نیز بر عهده دارد و این مسئولیت در این برهه از زمان فعالیت پررنگ تری را می طلبد.

 

فولادگر در پایان به مظلوم ماندن قیمت گذاری ها در این صنف اشاره کرد و گفت: کمیسیون حمایت از کالای ایرانی در هفته گذشته با نمایندگانی از صنف نان، محصولات لبنی و اعضای ستاد تنظیم بازار وارد مباحثه شد تا بتواند با قیمت های مناسبی بازار را مدیریت کند همچنین شخصا پیگیر حضور وزیر صمت در این جلسات هم هستم.

 

در نهایت باید گفت که رئیس ستاد تنظیم بازار، به حکم قانون به عنوان یکی از اصلی ترین مسئولان ایجاد ثبات در قیمت گذاری ها و همچنین مبارزه با تخلف در بازار به شمار می رود. بازاری که این روزها سکه اش به افزایش قیمت روی خوش نشان داده و از آن طرف هم قیمت افزایش خودروهایش از سرعت غیر مجاز عبور کرده اند و باید این موضوع را جدی گرفت که ورود اعضا و ستاد تنظیم بازار تنها مختص به شب عید و اقلام خوراکی نیست.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت