لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۳/۲۷

فروپاشی صنایع پایین دستی فولاد با ادامه تاخت و تازهای فولادسازان

اخیرا موضوع مهمی که در صنعت فولاد کشور تبدیل به یک معضل جدی شده است بحث افزایش بی دلیل قیمت های محصولات فولادی است. از آن جهت بی دلیل زیرا صنعت فولادی که به ادعای خودمان بیش از ۹۰% مواد اولیه، تکنولوژی و زیرساخت های آن در داخل وجود دارد، مشمول افزایش قیمت های روزانه همانند دلار و طلا می شود.

به گزارش عیارآنلاین، در ماه مبارک رمضان که پیش بینی می شد قیمت ها کاهش محسوسی داشته باشند شاهد افزایش شدید قیمت ها بودیم. تا به حال سابقه نداشته که قیمت میلگرد از ورق بیشتر شود و در عرض ۳ روز به بیش از ۳۰۰۰ تومان در هر کیلو برسد. معلوم نیست چه کسانی در پشت پرده این اتفاقات عجیب و غریب هستند.

سوال اساسی که در اینجا مطرح می شود این است که مگر فولادساز نباید منافع تولیدکننده داخل را به تولید کننده خارجی ارجحیت دهد؟ پس چرا قیمت صادرات برخی فولادسازان بسیار کمتر از قیمت جهانی بوده و در نقطه مقابل کف قیمت رقابتی در بورس کالا برای مصرف کننده داخل قیمت جهانی است؟ که آن هم با کوچکترین رقابت تا ۲۰% نیز افزایش پیدا می کند. همین شرکت ها مدعی پرداخت سود سهام عدالت هستند. چه عدالتی وقتی مصرف کننده ورق به دلیل تعرفه ۲۰ درصدی حتی نمی تواند مواد اولیه خود را وارد کند؟ هیچ کس نمی تواند باور کند محصولاتی که با این قیمت ها در بورس کالا به فروش می رسد ارتباطی با استفاده سوء از ابزار تعرفه دولت نداشته باشد. سوء استفاده از موقعیتی که مصرف کننده راهی جز خرید از داخل نداشته باشد.

طبق تعاریف معامله مچینگ به معامله ای گفته می شود که در اثر ایجاد مازاد عرضه بین فروشنده و خریدار صورت می گیرد. در بورس کالا این قضیه کاملا برعکس است. فولادساز ۳۰ هزار تن عرضه می کند و تقاضا ۱۰۰ هزار تن است. فردای همان روز تحت معامله مچینگ ۷۰ هزار تن تقاضای بیشتر را تامین می کند. تنها چیزی که در ابتدای امر به ذهن هر فرد کارشناس و غیرکارشناسی می رسد مفهوم آشکار احتکار است. هدف از راه اندازی بورس کالا کشف قیمت و ایجاد شفافیت در قیمت محصولات بوده، نه اینکه بنگاهی باشد برای سوء استفاده عده ای که فقط منافع شخصی را می بینند.

آیا کسانی که به این وضعیت دامن می زنند به فکر اقتصاد کشورشان هستند؟ صنایع پایین دستی فولاد یکی پس از دیگری در حال تعطیلی هستند و هیچ کس جلوی این اتفاقات را نمی گیرد. در واقع باید گفت که دیگر با زور دولت نیز نمی توان چاره ای یافت زیرا نتیجه سیاست های اجباری چیزی جز وضعیت فعلی نخواهد بود. یکی از دلایل مهم گرانی های اخیر نیز افزایش روز به روز قیمت محصولات فولادی است.

آیا مبارکه ای ها، ذوبی ها و فخوزها که خود را نماد کارآفرینی و تولید ملی می خوانند، می دانند که دارد چه بر سر صنایع پایین دستی می آید؟ مطمئنا نمی دانند که با عرضه قطره چکانی و سوء استفاده از تقاضا، بازار را اینگونه آشفته کرده اند. آیا کسانی که دم از اشتغالزایی می زنند، در جریان هستند که چند نفر را تا به حال بیکار کرده اند؟

در هر صورت ادامه این وضعیت به هیچ عنوان برای کشور مفید نبوده و بدنه اقتصاد کشور را از داخل متلاشی می کند و باید هرچه سریعتر برای جلوگیری از ادامه آن چاره اندیشی شود. دولت و بخش خصوصی و حتی خصولتی ها باید دست به دست هم بدهند تا در شرایط اعمال تحریم ها کمترین آسیب به بخش های مختلف تولید وارد شود چرا که اقتصاد هر کشور بر تولید آن کشور استوار است.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت