لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۳/۲۳

آینده بازار مسکن؛ عوامل موثر در رشد قیمت

در بررسی کارشناسان اقتصادی دنیای اقتصاد 5 فاکتور اصلی از عوامل پرش های مکرر نرخ مسکن و  افزایش تقاضای سرمایه گذاری  در قسمت ملک معرفی شده است که عبارتند از؛ شوک‌های ارزی،‌  عدم اطمینان مردم از آینده اقتصاد (بی ثباتی اقتصاد کشور)، تحولات برجامی، کمبود عرضه آپارتمان، نرخ پایین سود بانکی (در مقایسه با نرخ تورم که بنا به گزارشات از مرز 35 درصد نیز عبور کرده است).

 بنا به عقیده کارشناسان اتفاقات بازار ارز و همچنین نرخ سود بانکی بیشترین سهم را در متشنج کردن اوضاع روانی بازار مسکن دارند. زیرا سپرده گذاران که اوضاع اقتصادی و بازار ارز را بی ثبات می یابند از ترس از دست دادن سرمایه شان شتابزده به صفوف خرید مسکن و خودرو هجوم می آورند و موجب افزایش حباب می شوند و مردمی که هیجانی خرید می کنند در واقع حباب می خرند و این حباب نیز در نهایت روی دستشان باقی می ماند بنابراین هرگونه اقدام خرید و فروش در این اوضاع بی ثبات را می توان بازی باخت باخت عنوان کرد. با توجه به اوضاع اقتصادی کشور، پتانسیل افزایش حباب همچنان وجود دارد چرا که تورم انتظاری و احساسات منفی نسبت به آینده در حال گسترش است و بنظر می رسد در چنین وضعی بکارگیری اهرم های مالیاتی تنها عامل کاهنده شتاب افزایش قیمت مسکن، از سوی دولت باشد. و در ادامه پیشگیری از گسترش ترس عمومی راجع به آینده اقتصادی کشور می تواند نقش موثری در کنترل اوضاع داشته باشد

البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که فولاد و آهن آلات نیز با تاثیر پذیری از تحولات نرخ ارز، با افزایش قیمت مواجه می شوند و مستقیما در قیمت آپارتمان تاثیر می گذارند اما در مقایسه با عوامل دیگر از درجه اثرگذاری کمتری برخوردار اند.


اقتصادی
نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت