لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۳/۲۰

سامانه نیما و مشکلات صادرات فولاد

سامانه نیما در نگاه اول شفافیت و پیگیری های خرید را تقویت می کند، اما با بررسی جزئیات دقیق تر انتقادات ریز و درشتی از سوی تجار دارد و بنظر می رسد راه حلی کارشناسی شده و بلند مدت نبوده و صرفا نقش مسکنی موقت را دارد که با ادعای حمایت از حقوق صادرکنندگان در جهت عکس عمل کرده و تولیدکنندگان را دچار خسارت های زیادی کرده است. یکی از عمده ترین خسارت های این سامانه دامن صنعت فولاد کشور را گرفته، چرا که بیشترین دخالت واسطه ها را در این حوزه شاهد هستیم که با دخالت در تامین مواد اولیه و صادرات آنها باعث کاذب شدن قیمت محصولات می شوند که اغلب به کاهش سود تولیدکننده می انجامد و مسئولین نیز در حال حاضر معتقدند که گواهی مبدا از سوی صادرکننده لزومی در روند صادرات ندارد. و همین امر موجب مانور واسطه ها در تمامی مراحل صادرات، از تامین مواد اولیه گرفته تا مراحل نهایی صادرات، شده است. در روند تامین مواد اولیه نیز اغلب بعلت تاخیر عملیات ثبت درخواست در سامانه نیما عمده مواد مورد نیاز تولیدکنندگان با نرخ دلار آزاد تهیه می شوند که به نقل از رادیو اقتصاد تا بدین لحظه به 6600 تومان هم رسیده است.

یکی از فعالان بازار فولاد در گفتگو با دنیای اقتصاد می گوید: این تصمیمات کارشناسی شده نیست و در واقع افرادی که دست به تصمیمات اینچنینی می زنند افراد و اشخاصی هستند که ذات و کارکرد بازار فولاد در سطح صادراتی و داخلی را درک نکرده و به اصطلاح دستی بر آتش ندارند»، بلکه تصمیمات ذهنی را به تصمیمات عملی تعمیم می دهند. وی در ادامه افزود: این تصمیمات، گاهی کارخانه را هدف قرار داده و تحت فشار قرار می دهد و در ادامه وقتی مشاهده می شود که کارخانه تحت فشار قرار گرفته و فعالیت و فروشش مختل شده، سریعا دست به تصمیم دیگری زده و موضوع گواهی مبدا را مطرح می کنند که به صورت مُسکن های آنی عمل می کند. این فعال بازار فولاد ادامه داد: در این میان باید در پی راه حل هایی بود که بازه زمانی طولانی تری را بتواند پوشش بدهد، نباید فقط منتظر اتفاقات روزانه باشیم. این تصمیمات و راه حل ها به گونه ای نیست که چشم اندازی بلندمدت داشته باشد، در حوزه هایی مثل حمل ونقل ، عرضه های بورس و یکسری واسطه های فعال در بازار باید سیاست های بلندمدتی در پیش گرفته شود.

در سیستم فعلی ایران که ظاهرا سامانه نیما در فرآیند بازگشت ارز تجار به بازار موفق عمل نمی کند، بنظر می رسد گزینه جایگزین محتمل ابزار تهاتر ارزی است که هم اکنون در برخی از کشورهای درحال توسعه نظیر آرژانتین، ترکیه و پاکستان بکار گرفته شده است. روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی به تاثیر آن در کشورهای درحال توسعه نظیر پاکستان پرداخته است؛

تجربه نشان داده که بحران های ارزی اخیر عمدتا از دو محل ضعف سیاست گذاریِ پولی در خصوص مدیریت نرخ ارز و ضعف ساختاریِ مکانیزم معامله نرخ ارز از سوی بازیگران مختلف بازار، نشات گرفته اند. بررسی تجربه پاکستان حاکی از آن است که از سال ۲۰۰۴ به بعد که ابزار معاملاتی مشتقه ارزی به ویژه ابزار تهاتر ارزی به صورت گسترده در سیستم پولی این کشور معرفی شد، از یک طرف کارآیی سیستم پولی و تجاری این کشور افزایش یافته و از طرف دیگر زمینه نوسانات ارزی تنگ تر شده است. واکاوی تجربه های اخیر بحران ارزی ایران نشان می دهد که در مرحله دوم بحران ارزی که بازیگران غیرحرفه ای با انگیزه های سوداگرانه وارد بازار می شوند، واردکنندگان و صادرکنندگان نیز با لباس سوداگری در آتش بحران می دمند. بنابراین معرفی ابزار مدرن از جمله تهاتر ارزی می تواند بخشی از معاملات سوداگری بازار را به کانال های کنترل شده و هدفمند سوق دهد. افزون براین با اهتمام به ابزار مدرن مذکور، کنترل سیاست گذار پولی روی نقدینگی نیز افزایش می یابد.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت