لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۳/۲۰

چشم‌انداز فولاد ایران در دوره جنگ تجاری

افزایش تعرفه واردات فولاد برای کشورهای اروپایی، کانادا و مکزیک، چه پیامدهایی برای صنعت فولاد ایران دارد؟

ایالات متحده آمریکا بزرگترین واردکننده فولاد جهان در سال ۲۰۱۷ بود و پس از ترکیه دومین واردکننده عمده فولاد و آلومینیوم از اروپا محسوب می شد که در این سال بیش از ۳۴ میلیون تن فولاد وارد کرد که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ حدود ۱۵ درصد افزایش داشت. هرچند این میزان واردات نسبت به سال ۲۰۱۴ که حدود ۴۰ میلیون تن بوده کاهش ۱۴ درصدی را به همراه داشته اما به جرات می توان گفت کشور آمریکا با اختلاف بیشتر نسبت به کشور آلمان همچنان در صدر بزرگترین واردکننده فولاد در جهان است.

به گزارش تجارت نیوز کشورهای روسیه، برزیل، کانادا، مکزیک و برخی از کشورهای اروپایی و شرق آسیا بیشترین صادرکننده فولاد و محصولات فولادی به آمریکا هستند.

در این بین پرزیدنت ترامپ جهت رونق تولید فولاد داخل آمریکا ۲۵ درصد تعرفه به فولاد وارداتی وضع کرده که آسیب هایی را برای کشورهای صادرکننده فولاد به آمریکا در بر خواهد داشت. البته جای کمی تامل دارد که چرا زمان وضع تعرفه بر فولاد با زمان وضع تعرفه بر آلومینیوم از همین کشورها یکسان بوده، هر چند تعرفه ۱۰ درصدی بر آلومینیوم شوک فاجعه باری بر صادرکنندگان این محصول به آمریکا به نسبت فولاد ایجاد نکرد، اما همزمانی وضع تعرفه بر این دو محصول استراتژیک تولیدات صنعتی جای تامل و بحث دارد و می توان گقت این نکته آینده نگری دولتمردان آمریکایی در خصوص فلز جایگزین فولاد است که قطعاً در آینده محصولات تولیدی آن کشور نقش اول را خواهد داشت و حتماً در یادداشتی دیگر بدان می پردازیم.

اما اینکه وضع این تعرفه بر فولاد ایران چه تاثیری دارد باید دید که بازار فولاد ایران در بازار فولاد بین الملل چه تاثیری دارد. قطعاً ایران به عنوان یک تولیدکننده فولاد خام در جهان شناخته می شود هر چند تولید آن در جهان زیاد نیست اما در منطقه آینده ۲۰ میلیون تن فولاد صادراتی ایران تاثیرگذار است اما کشورهای مورد تعرفه قرار گرفته آمریکا علاوه بر تولید فولاد خام به تولید محصولات فولادی و همچنین تولید فولاد خاص صنایع High Tech شناخته می شوند که در صورت ایجاد مانع صادراتی به آمریکا قطعاً فولاد خام آنها که به نسبت فولاد High Tech از قیمت پائین تر برخوردار است به سمت کشورهای حوزه منطقه منا و یا کشورهای بی تعرفه وارداتی که مصرف کننده محصولات فولادی هستند سرازیر خواهند شد.

این موضوع در آینده بازار فولاد ایران نقش حیاتی دارد، چرا که ایران به دنبال صادرات ۲۰ میلیون تن فولاد در افق پسا ۱۴۰۴ در منطقه است. با در نظر گرفتن اوضاع سیاسی منطقه و عدم پذیرش کالاهای ایرانی از سوی دول عربی، احتمال دپو شدن محصولات فولادی ایران در کارخانجات فولادی بسیار زیاد خواهد بود و اگر فروش فولاد ایران در منطقه از فولاد کشورهای دیگر پیشی بگیرد، برچسب دامپینگ فولاد که سال های گذشته به چین زده شد بر پیشانی ایران نیز ظهور خواهد کرد.

فولاد در ایران با یارانه های انرژی و سیاست های حمایتی دولتی، صنعتی تنبل و همواره چشم به کمک های بالاسر دارد که البته این رفتار، رفتار خاص صنایع زیر مجموعه دولت یا به اصطلاح صنایعی که دارای پدرخوانده ای بنام دولت هستند هم هست.

این لختی تولید در صنعت ایران نتیجه عدم همفکری هاست. نکته اساسی شوآف همفکری دولت با بخش خصوصی است که متاسفانه طی این سال ها به ظاهر جلسات هم اندیشی با بخش خصوصی برگزار شده و نتایج آن بیشتر همان سیاست های یکطرفه و دستوری دولت است که متاسفانه تکنیک های کارشناسانه و آینده نگری توام با خوش فکری در آن کم رنگ است، متولیان بخش خصوصی هم بیشتر به فکر شوآف های شخصی و بنگاه نگری های حزبی هستند و همین امر اثربخشی نظرات کارشناسانه بخش خصوصی و همفکری های آنان با بخش دولتی را کم اثر نموده است.

بی شک کاهش واردات فولاد به آمریکا و سرازیر شدن فولاد کشورهای مد نظر به منطقه غرب آسیا و حوزه منا تاثیرات منفی بر بازاریابی فولاد مازاد ایران خواهد داشت. بنابراین پیشنهاد می شود دولت و مدیران بخش معادن و صنایع معدنی وزارت صمت نگرش جدیدی به زنجیره ارزش سنگ آهن تا فولاد داشته باشند، چه بسا تولید و فروش هر یک از محصولات زنجیره ارزش در زمانی خاص توجیه اقتصادی بیشتری داشته باشد و اگر امروز جلوی صادرات خیلی از این محصولات گرفته شود شاید در آینده ای نزدیک شاهد دپو محصولات فولادی خواهیم بود که علاوه بر هزینه کرد انرژی، سرمایه، مواد اولیه و غیره، توان رقابت در بازار را به سختی دارد و اگر محصولات بالادستی آن در زمان و مکانی مناسب فروخته شود و برای کشور ارزآوری داشته باشد، اقتصاد بهتری را برای جامعه معدنی کشور به ارمغان می آورد.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت