لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۳/۱۹

فولاد اروپا ۴۰ درصد ارزان می‌شود

تحلیلگران بر این باورند که با اجرایی شدن تعرفه های واردات فولاد در امریکا و اقدامات تلافی جویانه اروپا و مکزیک، اقتصاد این کشور به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. از سوی دیگر پیش بینی می شود، قیمت فولاد و آلومینیوم اروپا تا ۴۰ درصد کاهش یابد.

به نقل از تجارت نیوز تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که با تصمیم دولت ترامپ، کسب و کارهایی که با واردات فولاد و آلومینیوم ارتباط مستقیم ندارند هم آسیب خواهند دید، چرا که تقریبا قیمت تمامی کالاها افزایش خواهد یافت.

هر دو فلز آلومینیوم و فولاد از مواد اولیه حیاتی برای خودروها، هواپیماها و لوازم خانگی در امریکا هستند. صنایع مربوط به ساختمان سازی، تاسیسات، نفت و حتی صنایع غذایی نیز برای خطوط لوله، سیم و کنسروهای مربوط به غذا و نوشیدنی ها به فولاد و آلومینیوم نیاز دارند.

هنوز مشخص نیست که تصمیم ترامپ برای اجرایی کردن این تعرفه ها تا چه حد بر کاهش واردات تاثیر خواهد گذاشت. به عقیده تحلیل گران، بعید به نظر می رسد که صنایع فولاد امریکا بتوانند تمامی فولاد و آلومنیوم مورد نیاز این کشور را تامین کنند. راه اندازی مجدد کارخانه های تعطیل شده تقریبا غیرممکن است و در صورت راه اندازی نیز، ادامه فعالیت آنها سال ها طول خواهد کشید.

بنابراین کارخانه ها و صنایع امریکایی ناچار خواهند بود واردات این فلزات را ادامه دهند و بهای بیشتری بابت آنها بپردازند. در این صورت یا این صنایع به سودآوری کمتری می رسند یا با بالا بردن قیمت ها نمی توانند به رقابت ادامه دهند.

پیش بینی می شود، تولیدکنندگان داخلی امریکا نیز از آنجا که دیگر نگران رقابت با فولاد و آلومنیوم وارداتی نیستند به راحتی قیمت ها را افزایش دهند؛ در این صورت صنایع امریکایی باز هم ناچارند بهای سنگینی برای سیاست جدید ترامپ بپردازند.

نکته مهم تر اما این است که اختلافات تجاری با اصلی ترین شرکای امریکا تنها به این دو فلز محدود نخواهد شد.

از آنجا که مکزیک و اتحادیه اروپا پس از طرح شکایت به سازمان تجارت جهانی، حالا تصمیماتی در جهت مقابله با سیاست های حمایت گرایانه ترامپ دارند، وقوع جنگ تجاری بیش از هر زمان دیگری نزدیک است.

موتورسیکلت های هارلی-دیویدسن، نوشیدنی، شلوارهای جین لیوایز و برخی محصولات کشاورزی از جمله کالاهایی است که اروپا و مکزیک برای واردات آنها تعرفه وضع خواهند کرد.

پس از اعلام تصمیم ترامپ در مورد اجرایی کردن تعرفه ها برای اروپا، مکزیک و کانادا، شاخص داوجونز بیش از ۲۰۰ واحد سقوط کرد.

علاوه بر اقتصاد امریکا، بر اساس گزارش یورونیوز انتظار می رود تصمیم اخیر دولت امریکا هشداری برای صنعت فولاد اروپا باشد.

پیش بینی می شود، با اجرایی شدن تعرفه ها قیمت فولاد و آلومینیوم در کشورهای اروپایی تا ۴۰ درصد کاهش یابد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، تعرفه های اعلام شده از سوی ایالات متحده را حمایت گرایانه و مانع کسب وکار و تجارت میان دو منطقه خواند.

اقداماتی از این دست به معنای عدم قطعیت در کسب وکار و تجارت در میان کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس است.

اکسل اگرت، دبیر کل انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا نیز اعلام کرده که اروپا در مواجهه با جنگ تجاری که از سوی امریکا آغاز شده، سکوت نخواهد کرد و دست به کار می شود.

به عقیده او، مذاکرات با امریکا نه در سطح اقتصادی بلکه باید در سطح سیاسی انجام شود؛ چرا که هدف کمیسیون اروپا تنها حمایت گرایی و حفاظت از منافع اروپا نیست بلکه به دنبال اقداماتی برای ایجاد توازن و متعادل سازی تجارت میان اروپا و امریکاست.

فولاد صنعتی بزرگ در اتحادیه اروپا محسوب می شود که به طور مستقیم برای حدود ۳۲۰ هزار فرد شغل ایجاد می کند. بر اساس گزارش ها، سالانه ۱۷۰ میلیون تن فولاد در اروپا تولید می شود.

پس از ترکیه، ایالات متحده امریکا دومین واردکننده بزرگ فولاد اروپاست. در سال ۲۰۱۷، امریکا ۴٫۹ میلیون تن فولاد از اروپا خریداری کرد.

مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که نه تنها علیه امریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت می کنند، بلکه برای کالاهای وارداتی امریکا تعرفه ۲۵ درصدی وضع می کنند.

این در حالی است که اتحادیه اروپا معتقد است، تعرفه های واردات فولاد باید برای چین -کشوری که با افزایش بیش از حد در تولید فولاد- این صنعت را در امریکا تهدید کرده، اعمال شود.

به گفته مقامات آلمانی نیز دولت واشنگتن باید این مساله را در نظر داشته باشد که در حال حاضر، مشکل اصلی در صنعت فولاد، کشور چین است. اگر مشکلات امریکا و تراز تجاری در خرید و فروش فولاد با چین پایان یابد، در این صورت، ایالات متحده متوجه خواهد شد که به اروپا به عنوان یکی از متحدانش نیاز دارد و آغاز یک نزاع با اروپا، آن هم در شرایطی که مشکلات بزرگ تری در جهان وجود دارد، یک اشتباه بزرگ تاریخی است.

گزارش ها نشان می دهد، فولاد وارداتی به امریکا، چهار برابر میزان فولاد صادرشده از سوی ایالات متحده به سایر کشورها است.

ایالات متحده چهار برابر فولادی که به سایر کشورها صادر می کند، این فلز را می خرد. در سال های اخیر واردات فولاد امریکا به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

بر اساس گزارش سازمان تجارت جهانی، ایالات متحده از بیش از ۱۰۰ کشور فولاد خریداری می کند اما سه چهارم این میزان تنها از هشت کشور تامین می شود.

در سال ۲۰۱۷، بزرگ ترین فروشنده فولاد به امریکا، کانادا بود. دیگر کشورهای صادرکننده فولاد نیز برزیل، کره جنوبی، مکزیک، روسیه، ترکیه، ژاپن و تایوان گزارش هستند.

به این ترتیب ترامپ به فهرست روسای جمهور امریکا که برای واردات فولاد تعرفه در نظر گرفتند، پیوست.

پس از جنگ جهانی دوم، کارخانه های فولادسازی در آمریکا با سرعت هرچه تمام تر در حال رشد بودند و بیش از نیمی از فولاد جهان در اواخر دهه ۱۹۴۰ و حدود ۴۰ درصد از فولاد مورد نیاز دنیا در دهه ۱۹۵۰ توسط ایالات متحده آمریکا تولید می شد. طی ۶۰ سال گذشته اما صنعت فولاد آمریکا به صنعتی بی اهمیت تبدیل شده است.

 

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت