لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

آخرین خبر ها

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۲/۱۴

چالش اصلی موازنه زنجیره فولاد در افق ۱۴۰۴

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،منصور یزدی زاده در کنفرانس استیل پرایس که به منظور بررسی چشم انداز فولاد ، گندله و آهن اسفنجی در منطقه منا تشکیل شد با بیان اینکه کمبود سنگ آهن چالش اصلی برای موازنه زنجیره فولاد در افق 1404 است،گفت: ذخایر سنگ آهن ایران بر پایه ظرفیت کامل تولید به طور تقریبی تکافوی حدود 10 سال پس از افق 1404 را دارد به طوری که در این سال با توجه به نیاز 162 میلیون تن سنگ آهن با کمبود 31 میلیون تنی سنگ آهن رو به رو هستیم .

وی افزود: اگر بر اساس 75 درصدی ظرفیت تولید واحدهای فولادی فعالیت شود تا 18 سال توان تامین سنگ آهن را خواهیم داشت در صورتی که صنعت فولاد با ظرفیت کامل فعال باشد تا این سال نیاز به 1.2 میلیارد تن سنگ آهن است و با توجه به ظرفیت قطعی 3.1 میلیارد تنی و ذخیره احتمالی 5 میلیارد تنی ، 1.8 مانده ذخیره خواهد ماند .

این مقام مسئول معتقد است برای حل کمبود سنگ آهن نیاز به سرمایه گذاری در معادن معتبر سنگ آهن خارج به خصوص در کشورهای مجاور است که از طریق خرید سهام آنها  باید صورت گیرد .سرعت سرمایه گذری در زیر ساخت های مورد نیاز صنعت فولاد کم است و با سرعت اجرای واحدهای فولادی تطابق ندارد و برای حل آن باید توسعه های شبکه ریلی بر محور توسعه فولاد تطبیق پیدا کند و مشکلات نقدینگی توسعه شبکه ریلی رفع شود . از طرفی باید از طریق احداث اسکله های بزرگ جدید جهت پهلوگیری کشتی های پهن پیکر ، هزینه های حمل دریایی را کاهش داد .

یزدی زاده سرمایه گذاری در نهاده های استراتژیک تولید فولاد مانند الکترود گرافیتی و نیدل کک را برای کاهش هزینه و امنیت تولید مطرح کرد و برای رقابت پذیر شدن واحدهای فولادی،کاهش هزینه تولید اعم از مصرف نسوز و الکترود را مهم توصیف کرد .نرخ استفاده از ظرفیت های محصولات نوردی 35 درصد و کل ظرفیت نوردی در سال گذشته، 41 میلیون تن است که 14 میلیون تن به مقدار 35 درصد از این ظرفیت مورد مصرف قرار گرفت . از این مقدار 30 میلیون تن ظرفیت محصولات طولی است که 6.8 میلیون تن معادل 14 درصد مورد استفاده قرار گرفته و 11 میلیون تن ظرفیت ورق گرم است که 7.7 میلیون تن معادل 70 درصد برای تولید استفاده شده است.

وی سرمایه گذاری لازم برای تولید 55 میلیون تن فولاد خام در سال 1404 را معادل 8.1 هزار میلیارد یورو اعلام کرد و افزود: از این مقدار حدود 2.8 هزار میلیارد یورو برای فولاد خام ، 2 هزار میلیارد یورو برای آهن اسفنجی ،1.3 هزار میلیارد یورو برای گندله و 1.6 هزار میلیارد یورو برای کنسانتره سنگ آهن مورد نیاز است .

یزدی زاده سرمایه گذاری موردنیاز برای زیرساخت های طرح جامع فولاد زا را 13.2 هزار میلیارد یورو اعلام و تصریح کرد:  از این مقدار 5 هزار میلیارد یورو برای ریل گذاری ، 1.2 هزارمیلیارد یورو برای بنادر ، 630 میلیارد یورو برای جاده ، 1.8 هزارمیلیارد یورو برای آب ، 3.2 هزارمیلیارد یورو برای برق ، 190 میلیارد یورو برای گاز و هزار میلیارد یورو برای تجهیز معادن لازم است.

بنابراین گزارش،منطقه منا MENA شامل خاورمیانه و آفریقای شمالی است که ME مخفف MIDDLE EAST و NA مخفف NORTH AFRICA است .

انتهای پیام


فولاد
نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت