لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

تاریخ ارسال :۱۳۹۹/۰۴/۰۴

جرثقیل از گذشته تا به امروز

جرثقیل از گذشته تا به امروز

جرثقیل دستگاه حمل

نوعی دستگاه است که عموماً مجهز به طناب بالابر ، طناب سیم یا زنجیر است که از آن برای بلند کردن و پایین آوردن مواد و جابجایی آنها به صورت افقی استفاده می شود. بیشتر برای بلند کردن وسایل سنگین و حمل و نقل آنها به جاهای دیگر استفاده می شود.

دستگاه از یک یا چند ماشین ساده برای ایجاد مزیت مکانیکی استفاده می کند و بدین ترتیب بارها را فراتر از توانایی طبیعی یک انسان حرکت می کند. جرثقیل ها معمولاً در صنعت حمل و نقل برای بارگیری و تخلیه بار ، در صنعت ساخت و ساز برای جابجایی مواد و در صنایع تولیدی برای مونتاژ تجهیزات سنگین به کار می روند.

 

اولین استفاده ها از جرثقیل 

اولین دستگاه جرثقیل شناخته شده شادوف بود ، وسیله ای برای بلند کردن آب که در بین النهرین باستان (عراق مدرن) اختراع شد و سپس در فناوری مصر باستان ظاهر شد. جرثقیل های ساختمانی بعداً در یونان باستان ظاهر شدند ، جایی که توسط مردان یا حیوانات (مانند اسب) نیرو می گرفتند و برای ساخت و ساز ساختمان ها مورد استفاده قرار می گرفتند.

جرثقیل های بزرگتر بعداً در امپراتوری روم توسعه پیدا کردند و با استفاده از تردمیل های انسانی ، قادر به بلند کردن وزنه های سنگین تر بودند. در قرون وسطی ، جرثقیل های بندری برای بارگیری و تخلیه کشتی ها و کمک به ساخت آنها معرفی می شدند - بعضی از آنها برای استحکام و پایداری اضافی در برج های سنگی ساخته شده بودند. اولین جرثقیل ها از چوب ساخته شده اند ، اما از چدن و ​​فولاد با روی کار آمدن انقلاب صنعتی برای ساخت استفاده شد.

 

 

موتور جرثقیل

اولین نیروی مکانیکی توسط موتورهای بخار تأمین شده است که اولین جرثقیل بخار در قرن 18 یا 19 معرفی شده است و بسیاری از آنها هنوز در اواخر قرن 20 به خوبی استفاده می شوند.جرثقیل های مدرن معمولاً از موتورهای احتراق داخلی یا موتورهای برقی و سیستمهای هیدرولیکی استفاده می کنند تا توانایی بالابری بسیار بیشتر از آنچه قبلاً ممکن بود فراهم شود ، اگرچه جرثقیل های دستی هنوز در جاهایی که تأمین برق غیر اقتصادی باشد استفاده می شوند.

 

 

اندازه متنوع جرثقیل

جرثقیل ها در اشکال بسیار متنوعی وجود دارند که هر کدام متناسب با کاربرد خاص هستند. اندازه ها از کوچکترین جرثقیل های جیپ ، که در داخل کارگاه ها استفاده می شود ، تا بلندترین جرثقیل های برج ، برای ساخت ساختمان های بلند استفاده می شود.

برای تسهیل در ساخت و سازها با رسیدن به مکانهای تنگ ، از جرثقیل های کوچک نیز برای ساخت ساختمان های بلند استفاده می شود. سرانجام ، ما می توانیم جرثقیل های شناور بزرگتری پیدا کنیم ، که معمولاً برای ساختن دکل های نفتی و کشتی های غرق شده از نجات استفاده می شود.

برخی از دستگاه های بالابر به طور کامل مطابق با مشخصات فوق در مورد جرثقیل نیستند ، اما به طور کلی به عنوان جرثقیل شناخته می شوند ، مانند جرثقیل های استکر و جرثقیل های لودر.

 

پایداری جرثقیل ها

برای ثبات ، باید تمام لحظات در مورد پایه جرثقیل نزدیک به صفر باشد تا جرثقیل واژگون نشود.در عمل ، میزان بار مجاز برای بلند کردن (در ایالات متحده "بار دارای امتیاز" نامیده می شود) مقداری کمتر از بار است که باعث می شود جرثقیل به حد حساب خود برسد ، بنابراین حاشیه ایمنی را فراهم می کند.

طبق استانداردهای ایالات متحده برای جرثقیل های متحرک ، بار دارای محدودیت پایداری برای جرثقیل خزنده 75٪ بار اوج است. بار دارای محدودیت پایداری برای جرثقیل متحرک پشتیبانی شده در مصالح جابجایی 85٪ بار اوج است. این الزامات ، همراه با جنبه های ایمنی اضافی در طراحی جرثقیل ، توسط انجمن مهندسان مکانیک آمریکا در جلد ASME B30.5-2018 جرثقیل های متحرک و لوکوموتیو تأسیس شده است.

محاسبه استانداردهای جرثقیل های سوار شده بر روی کشتی ها یا سکوهای دریایی به دلیل بار پویا روی جرثقیل و حرکت کشتی ، کمی سخت تر است.و باید پایداری کشتی یا سکو باید در نظر گرفته شود.

 

انواع مختلف جرثقیل

1.جرثقیل زمین بر: جرثقیل زمین های ناهموار است  که برای حمل جاده ای و خارج از جاده طراحی شده است. از پایه ها مکانیکی  برای تراز کردن و تثبیت جرثقیل برای بالابر استفاده می شود.این جرثقیل ها دستگاه های یک موتوره هستند. بیشتر آنها دارای 4 چرخ محرک و فرمان 4 چرخ برای عبور از زمین های تنگ تر و نرم تر طراحی شده اند

 

 

 

2.جرثقیل خزنده: جرثقیلی است که بر روی زیر کشتی نصب شده با مجموعه ای از مسیرهای خزنده نصب شده است که ثبات و تحرک را نیز فراهم می کند. جرثقیل های خزنده در ظرفیت بلند کردن از 40 تا 4000 تن هستند.

یک جرثقیل خزنده نیز قادر به مسافرت با بار است. ضرر اصلی وزن آن است ، حمل و نقل را دشوار و گران می کند.از این نوع برای حمل در جاده های گلی و یا نا هموار هم استفاده می شود

 

 

 

3.جرثقیل های شناور: عمدتاً در ساخت پل و ساخت بندر مورد استفاده قرار می گیرند ، اما از آنها برای بارگذاری و تخلیه  بارهای مخصوصاً سنگین یا بزرگ در کشتی استفاده می شود.

برخی از جرثقیل های شناور روی پنتون ها سوار شده اند ، برخی دیگر دارای بارهای مخصوص جرثقیل ها با ظرفیت بالابری بیش از 10،000 تن هستند و از آنها برای حمل و نقل کل بخش های پل استفاده شده است. جرثقیل های شناور همچنین برای نجات کشتی های غرق شده استفاده شده اند.

کشتی های جرثقیل اغلب در ساخت و سازهای دریایی استفاده می شوند. بزرگترین جرثقیل های گردان را می توان در SSCV Thialf مشاهده کرد که دارای هر دو جرثقیل با ظرفیت 7،100 تن است. 

 

 

 

4.جرثقیل های برجی: اغلب به بهترین شکل از ارتفاع و ظرفیت بلند کردن در سطح زمین قرار می گیرند و روی زمین قرار دارند و در ساخت بناهای بلند استفاده می شوند.پایه به دکل وصل می شود كه ارتفاع آن به جرثقیل می رسد.

علاوه بر این ، دکل به دنده و موتور وصل می شود که به چرخش جرثقیل اجازه می دهد. در بالای واحد متور و دنده سه قسمت اصلی وجود دارد که عبارتند از: دنده بلند افقی (بازوی کار) ، ضد فشار دنده کوتاه و کابین اپراتور.

بهینه سازی محل جرثقیل برج در اماکن ساختمانی تأثیر مهمی در هزینه حمل و نقل مواد یک پروژه دارد.

 

 

 

5.جرثقیل سقفی: به طور مثال در فروشگاه و یا بازار های آهن مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل از طریق یک ایستگاه فشار با فشار برای جابجایی سیستم و بار از هر جهت اداره می شود جرثقیل سقفی ، که به عنوان جرثقیل پل نیز شناخته می شود ، نوعی جرثقیل است که در طول دو ریل به طور گسترده ای از هم جدا شده است.و قادر است تا وزن 5 تا 6 تن را بلند و جابه جا کند.

این نوع جرثقیل خود به دو نوع تقسیم می شود

1.تک پل

تک پل به علت هزینه ساخت پایین‌تر، فضای اشغال‌شده‌ی کمتر و فشار وارده‌ی کمتر بررروی ریل‌های سالن مورد توجه بوده و کاربرد زیادی در صنعت دارد.

 

2.دو پل

این نوع جرثقیل برای سالن‌هایی که دارای فضای مناسب هستند، بهترین گزینه محسوب می‌شود. جرثقیل‌های سقفی دو‌پل، دارای ارتفاع زیادی جهت جابه‌جایی عمودی می‌باشند. مزیت دیگر این نوع جرثقیل‌ها، وجود راهروی انتخابی در بدنه جرثقیل است که علاوه بر سهولت در دسترسی و امکان تعمیر قطعات کالسکه (ترولی) امکان مناسبی برای تعمیر و تعویض لامپ‌های سالن، تأسیسات گرمایشی سالن و خطوط برق‌رسان را نیز فراهم می‌کند

 

 

ویدیو مربوط به جرثقیل سقفی


نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت