لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

تاریخ ارسال :۱۳۹۹/۰۳/۲۵

همه چیز درباره میلگرد

همه چیز درباره میلگرد

میلگرد

میلگرد ، به عنوان فولاد تقویت کننده شناخته می شود ، نوار فولادی یا سیم های فولادی است که به عنوان وسیله تنشی در بتن مسلح و سازه های سنگ تراشی تقویت شده برای تقویت و کمک به بتن تحت فشار استفاده می شود.

بتن تحت فشار زیاد است ، اما از مقاومت کششی ضعیفی برخوردار است. میلگرد مقاومت کششی سازه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

سطح میلگرد اغلب با دنده ها ، لپ ها یا تورفتگی ها تغییر شکل یافته است تا پیوند بهتری با بتن برقرار کرده و خطر لغزش را کاهش می دهد.

متداول ترین نوع میلگرد ، فولاد کربن است که به طور معمول از میله های گرد داغ با الگوهای تغییر شکل تشکیل شده است. انواع دیگر که به راحتی در دسترس هستند شامل فولاد ضد زنگ و میله های کامپوزیتی ساخته شده از الیاف شیشه ، فیبر کربن یا الیاف بازالت است. میله های تقویت کننده فولاد همچنین ممکن است در یک رزین اپوکسی پوشش داده شده باشد که برای مقاومت در برابر اثرات خوردگی بیشتر در محیط های نمکی ، بلکه همچنین سازه های مبتنی بر زمین پوشانده شده است.

تاریخچه اولین استفاده از میلگرد ها

داخل برج تکیه گاه نوویانسک از میله های تقویت شده در ساخت سنگ تراشی در قرن 15 استفاده شده است. در قرن 18 میلادی از میلگرد برای تشکیل لاشه برج Leaning of Nevyansk در روسیه استفاده شده است که به دستور صنعتگر دیمیدوف ساخته شده است. چدن مورد استفاده برای میلگرد از كیفیت بالایی برخوردار بوده و تا به امروز هیچ گونه خوردگی در میله ها وجود ندارد. لاشه برج به سقف چدنی چدنی آن وصل شده بود ، كه تاج آن با یكی از اولین میله های صاعقه شناخته شده بود.

در اروپا و آمریکای شمالی در دهه 1850 چندین نفر بتن مسلح را توسعه دادند. از جمله این موارد می توان به جوزف لوئیس لامبوت فرانسه اشاره كرد كه قایق های بتونی مسلح را در پاریس و تادئوس هیات ایالات متحده ساخت كه تیرهای بتونی مسلح را تولید و آزمایش كردند. جوزف مونیر از فرانسه یکی از مهمترین چهره ها برای اختراع و محبوبیت بتن مسلح است.

مونیر به عنوان یک باغبان فرانسوی ، در سال 1867 گلدان های بتونی آرمه را پیش از اقدام به ساخت مخازن و پل های بتونی آرمه به ثبت رساند.

پل آلوورد دریاچه در پارک گلدن گیت سان سانفرانسیسکو Ernest L. Ransome

یک مهندس و معمار انگلیسی که در ایالات متحده کار می کرد ، در توسعه میله های تقویتی در ساخت بتن نقش بسزایی داشت. او میلگرد آهنی پیچ خورده را اختراع کرد ، که در ابتدا هنگام طراحی پیاده روهای پشتیبان خود برای تالار میسونی در استاکتون ، کالیفرنیا ، فکر می کرد. با این حال ، میلگرد پیچ ​​خورده وی در ابتدا مورد قدردانی قرار نگرفت و حتی در انجمن فنی كالیفرنیا مورد تمسخر قرار گرفت ، جایی كه اعضا اظهار داشتند كه پیچ خوردگی باعث تضعیف آهن خواهد شد.

 

کاربرد های میلگرد

بتن ماده ای است که از نظر فشرده سازی بسیار قوی است اما از نظر تنش نسبتاً ضعیف است. برای جبران این عدم تعادل در رفتار بتن ، میلگردهایی برای حمل بارهای کششی به داخل آن ریخته می شود. بیشتر آرماتورهای فولادی به تقویت اولیه و ثانویه تقسیم می شوند ، اما کاربردهای جزئی دیگری نیز وجود دارد:

1.تقویت اولیه به فولادی گفته می شود که برای تضمین مقاومت مورد نیاز سازه به عنوان یک کل برای پشتیبانی از بارهای طراحی استفاده می شود. تقویت ثانویه ، که به عنوان توزیع یا تقویت حرارتی نیز شناخته می شود ، با ارائه مقاومت محلی به اندازه کافی برای محدود کردن ترک و مقاومت در برابر تنش های ناشی از اثراتی مانند تغییرات دما و انقباض ، به دلیل دوام و زیبایی شناسی به کار می رود.

2.برای تأمین مقاومت در برابر بارهای غلیظ از طریق تهیه مقاومت محلی و سفتی کافی برای انتقال بار در منطقه وسیع تر ، استفاده می شود.

3.همچنین ممکن است برای نگه داشتن سایر میله های فولادی در وضعیت صحیح برای قرار دادن بارهای آنها استفاده شود.

4.میله های کراوات فلزی خارجی می توانند ساختارهای سنگ تراشی را محدود و تقویت کنند ، همانطور که در برج نوویانسک یا سازه های باستانی در روم و واتیکان نشان داده شده است.

 

خصوصیات فیزیکی میلگرد

فولاد دارای ضریب انبساط حرارتی تقریباً برابر با بتن مدرن است. اگر اینگونه نبود ، از طریق تنش های طولی و عمود اضافی در دماهای متفاوت از دمای محیط ، مشکلاتی ایجاد می کند.اگرچه میلگرد دارای دنده هایی است که آن را به صورت مکانیکی به بتن متصل می کنند ، اما با وجود تنش های زیاد ، می توان از بتن بیرون کشید ، اتفاقی که غالباً با فروپاشی در مقیاس بزرگتر همراه است. برای جلوگیری از چنین خرابی ، میلگرد یا عمیقاً در اعضای سازه مجاور تعبیه شده است ، یا در انتهای آن خم شده و قلاب شده است تا آن را در اطراف بتن و میلگرد دیگر قفل کند. این روش اول باعث افزایش اصطکاک میله در محل می شود ، در حالی که روش دوم از مقاومت فشاری بالا بتن استفاده می کند.

میلگرد معمولی از جنس استیل ناقص ساخته شده است و باعث زنگ زدگی می شود.

به طور معمول ، پوشش بتونی قادر است مقدار PH بالاتر از 12 را از اجتناب از واکنش خوردگی تأمین کند. پوشش بتونی بسیار کمی می تواند این محافظ را از طریق کربن شدن از سطح و نفوذ نمک به خطر بیاندازد. پوشش بتونی بیش از حد می تواند باعث ایجاد عرض های بزرگتر شود که باعث محافظت گارد محلی نیز می شود.

از آنجا که زنگ زدگی حجم بیشتری از فولادی را که از آن تشکیل شده است ، به خود می گیرد ، باعث فشار شدید داخلی به بتن اطراف می شود و منجر به ترک خوردگی ، پاشیدگی و در نهایت خرابی ساختاری می شود. این پدیده به عنوان جک اکسید شناخته می شود. این یک مشکل خاص است که بتن در معرض آب نمک است ، همانطور که در پل هایی که نمک در جاده های زمستان یا در کاربردهای دریایی اعمال می شود ، قرار دارد.

 

سایز بندی میلگرد

انواع میلگرد بر اساس استاندارد های بازارآهن

1- میلگرد ساده (A1)

2- میلگرد نرم (A2) قابلیت انعطاف بالا

3- میلگرد نیمه سخت (A3)

4- میلگرد سخت (A4) مقاومت بالا

 

انواع میلگرد بر اساس آنالیز مهندسی

1- میلگرد ساده 240 ( ساده )

2- میگرد آجدار 340 ( آجدار مارپیچ )

3- میلگرد آجدار 400 ( آجدار جناقی )

4- میلگرد آجدار 500 ( آجدار مرکب )

میلگردها از نوع A1 تا A4 همگی  یک وزن می باشند اما مقاومت میلگرد A4 از همه بیشتر و شکنندگی آن کمتر می باشد ولی خاصیت انعطاف کمتری نسبت به بقیه دارند.

 

 

وزن میلگرد

وزن های میلگرد به صورت زیر دسته بندی می شوند

 

وزن ها بر اساس کیلوگرم می باشند.

میلگرد سایز 6.6 ====> 3.4 

میلگرد سایز   8  ====> 5

میلگرد سایز  10 ====>  8 تا 7.5 

میلگرد سایز  12 ====> 11

میلگرد سایز  14 ====> 15

میلگرد سایز  16 ====> 19

میلگرد سایز  18 ====> 24

میلگرد سایز  20 ====> 29

میلگرد سایز  25 ====> 40

برای مشاهده قیمت های آنلاین میلگرد کلیک کنید

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت