لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

تاریخ ارسال :۱۳۹۹/۰۲/۳۱

دلایل تغییرات قیمت فلزات

دلایل تغییرات قیمت فلزات

اهمیت فلزات در رشد صنعت

فلزات مهم فلزات پایه - مانند سنگ آهن ، مس ، آلومینیوم و نیکل - خون حیات تولید و ساخت صنعتی جهانی است

آنها با تغییر در عرضه و تقاضا شکل می گیرند و می توانند یک تغییر مسیر در اقتصاد جهانی باشند مثلا با تغییر تفاضا تولید افزایش می یابد.

و به دلیل تولیدات عمده و یا کاهش قیمت نفت قیمت رو به پایینی پیدا می کند

این امر اکنون باعث افزایش تقاضا از بازارهای نوظهور و اقتصادهای پیشرفته رو به افزایش است

افزایش بازار های جهانی

اشتها برای تولید در اوایل دهه 2000 میلادی ، تقاضا برای فلزات از اقتصادهای پیشرفته غرب به بازارهای نوظهور در شرق تغییر یافت.

چین ، تاکنون نیروی محرک اصلی ، نیمی از مصرف جهانی فلزات پایه را تشکیل می دهد 

بنابراین جای تعجب ندارد که قیمت فلزات به شدت تحت تأثیر تقاضا و به ویژه نیازهای یک غول اقتصادی است.

هند ، روسیه و کره جنوبی نیز مصرف فلز خود را افزایش داده اند ، اما هنوز از چین عقب مانده اند. روند کندتر سرمایه گذاری در چین در چند سال گذشته ، که با نگرانی از تقاضای آینده در میان افت شدید سهام و کاهش ارزش ارز در تابستان امسال همراه است ، فشارهای نزولی بر قیمت های فلز وارد کرده است.

تاثیرات عرضه و تقاضا

عرضه نفت قیمت های نفت حکایت های مختلفی را بیان می کند. دیدگاه ما این است که عوامل عرضه نقش بیشتری نسبت به تقاضا دارند

عرضه در داستان فلزات نیز دارای اهمیت است. به دلیل سرمایه گذاری سریع در ظرفیت در دهه 2000 ، تولید جهانی برای بیشتر فلزات افزایش یافت.

وابستگی به صادرات فلزی

این ثروت منابع می تواند برای کشورهای در حال توسعه سودمند باشد ، اما در صورتی که بخش بزرگی از صادرات آنها را به خود اختصاص دهد ، می تواند چالش های کلان اقتصادی نیز ایجاد کند.

نوسانات قیمت یا تغییر تقاضا از واردکنندگان بزرگی مانند چین حاکی از آسیب پذیری های آشکار است. در طول دهه گذشته ، بسیاری از کشورهای در حال توسعه وابستگی خود را به صادرات فلزات افزایش یافته اند.

به عنوان مثال فلزات بیش از نیمی از کل صادرات موریتانی ، شیلی و نیجر را تشکیل می دهند.

تاثیر بازارهای مالی

شرایط بازار مالی فراتر از عرضه و تقاضا ، یک عامل سوم در نوسانات کوتاه مدت در قیمت کالاها تأثیر داشته است. سرمایه گذاران می توانند به طور ناگهانی از آنچه در نظر گرفته می شود شرط بندی های خطرناک ، از جمله سهام و کالاها باشد ، فاصله بگیرند. این رفتار به اصطلاح "خطر خاموش" در بعضی مواقع فشار نزولی بر قیمت های نفت و فلزات وارد کرده است.

پیش بینی قیمت

حرکت بعدی قیمت فلز را نمی توان با اطمینان پیش بینی کرد.

بازارهای آینده به وضوح به ادامه قیمت پایین اشاره دارند. اما فراتر از آینده و بررسی نیروهای تحت تأثیر تقاضا و عرضه فلزات بسیار مفید است

از طرف تقاضا ، پیش بینی می شود اقتصاد چین با کندی بیشتر ، به تدریج اما با عدم اطمینان قابل توجهی روبرو شود.

سقوط های بیشتر در تولید صنعتی چین می تواند کاهش بیشتر قیمت فلز را توجیه کند ، به خصوص با توجه به تعدیل مجدد مورد نظر که از سرمایه گذاری به سمت مصرف تغییر می کند

تغییر در رشد چین ممکن است به دلایلی از جمله کاهش در بخش ساخت و ساز و افزایش تقاضای حمل و نقل از طبقه متوسط رو به رشد ، به طور نامتناسب بر فلزات در مقایسه با نفت تأثیر بگذارد

از طرف عرضه ، سرمایه گذاری در بخش فلزات کاهش یافته است اما بعید به نظر می رسد که در آینده نزدیک منجر به افزایش چشمگیر قیمت شود. در واقع قیمت های پایین انرژی به کاهش هزینه های معدن و پالایش از جمله مس ، فولاد و آلومینیوم کمک کرده است

کشف بیشتر معادن در دنیا باعث افزایش عرضه می شود

در هر صورت کشف معادن بیشتر ، پیشرفت در وضعیت سرمایه گذاری ، که منجر به سرمایه گذاری در اکتشاف و استخراج می شود ، احتمالاً در  مناطق دارای معدن فراوان به طور پیوسته ادامه خواهد یافت

و با در نظر گرفتن این بحث که با افزایش عرضه قیمت کاهش می یابد احتمالاً عرضه كاهش قیمت فلز را نیز در بازار ادامه خواهد داد.

به طور کلی ، تعادل بین تقاضای ضعیف تر و افزایش مداوم عرضه نشان می دهد که بازار فلزات احتمالاً شاهد یک رشد شدید در سناریو قیمت پایین  طولانی مدت خواهند بود.

و در موردی دیگر اگر این مسئله به حقیقت پیوسته باشد ، این خطر وجود دارد که سرمایه گذاری به تدریج ادامه یابد و منجر به افزایش شدید قیمت در بازه طولانی مدت شود.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت