لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۱۱/۰۱

آنالیز وضعیت واردات ضایعات چین در سالهای آینده

آنالیز وضعیت واردات ضایعات چین در سالهای آینده

از آنجا که چین به سازمان تجارت جهانی (WTO)  پیوست، تقاضا برای مواد فلزی در چین همگام با رشد اقتصادی آنها، با افزایش روبرو شده است. علاوه بر این، چین هر سال مقدار زیادی ضایعات فلزی وارد می کند. واردات قراضه چین در سال 2017 به 8.07  میلیون تن و یا به ارزش 13،244 میلیون دلار آمریکا رسید. چین بزرگترین وارد کننده فلزات قراضه در سالهای گذشته بوده است.

واردات ضایعات فلزی غیر آهنی در چین، می تواند هزینه های مواد خام را کاهش دهد، منابع طبیعی را نیز در امان نگه دارد، و باعث کاهش اشغال زمین های زراعی و انتشار مواد آلاینده (از جمله مواد زائد جامد و گازهای گلخانه ای) شود که در اثر استخراج از معادن بوجود می آیند. به عنوان مثال، کنسانتره مس متوسط 28٪ تا 30٪ ، حاوی 70٪ پسماند جامد غیر قابل بازیافت است. در حالی که ضایعات مس دارای کمتر از 2 درصد پسماند غیرقابل بازیافت می باشد. و همچنین می تواند ضایعات فولادی قابل بازیافت و پلاستیک های زائد نیز ارائه دهد. بدیهی است، واردات فلز قراضه منابع بیشتری را ذخیره می کند و با محیط زیست سازگارتر است تا بهره برداری از معادن مس یا وارد کردن کنسانتره مس.

در چین، واردات قراضه فلزی شامل موارد محدود ضایعات استیل، ضایعات تنگستن و ضایعات منیزیم و همچنین موارد غیر محدود از ضایعات طلا، قراضه پلاتین و ضایعات نیکل است. علاوه بر این، آهن الات قراضه، محصولات الکتریکی، موتورها و سیم های حاوی ضایعات فولادی، مسی و آلومینیومی نیز مشمول محدودیت واردات می شوند. چین دارای دقیق ترین سیستم نظارت و اندازه گیری مربوط به واردات قراضه در جهان است. هم تامین کننده های خارجی و هم تحویل گیرنده های داخلی باید دارای گواهی باشند. و تمام واردات قراضه فلزی پس از ورود، بازرسی و دسته بندی می شود، که این دسته بندی ها عبارتند از: ضایعات حاوی میزان کمتر از 2 درصد پسماندهای غیرقابل بازیافت. همچنین، ضایعات با هزینه های کار، نگهداری، منابع انرژی و سایر فاکتورهای تولیدی گران قیمت. چین تا حدودی سهم واردات فلزات غیر آهنی خود را از دست داده است.

واردات فلزات قراضه چین بر پایه ضایعات مس، ضایعات فولادی و ضایعات آلومینیومی قرار گرفته است. در سال 2017 ضایعات مس وارداتی در چین به 3.56 میلیون تن رسید در حالیکه میزان ضایعات مس معدن به حدود 2 میلیون تن می رسید که نشان دهنده 64 درصد وابستگی به واردات ضایعات مس می باشد. ضایعات فولاد وارداتی به حدود 2.32 میلیون تن رسید در حالی که ضایعات بازیافت شده فولاد بیش از 100 میلیون تن بود که نشان دهنده کمتر از 2 درصد وابستگی به واردات قراضه فولاد بود. ضایعات آلومینیوم وارد شده به حدود 2.17 میلیون تن رسید و ضایعات آلومینیوم بازیافت شده حدود 5 میلیون تن بود که نشان دهنده حدود 30.3 درصد وابستگی به واردات قراضه آلومینیوم بود. در سال 2017، میانگین قیمت ضایعات آلومینیومی وارداتی حدود 1303 دلار در هر تن بود که فقط حدود 75 درصد از ضایعات آلومینیوم داخلی بود. قیمت متوسط ​​واردات ضایعات مس حدود 2،571 دلار در هر تن بود، که تنها 60 درصد از ضایعات داخلی مس بود. بنابراین، کارخانه های ذوب فلزات در چین می توانند به میزان قابل توجهی هزینه های تولید خود را با وارد کردن ضایعات مس و ضایعات آلومینیوم کاهش دهند.

در سال 2017، ایالات متحده به طور مستقیم 15٪ از واردات قراضه مس چین و 28.5٪ واردات ضایعات آلومینیوم را تامین کرد. با توجه به اینکه بخشی از واردات ضایعات فلزی از هنگ کنگ، در واقع از ایالات متحده آمریکا آمده بود،  شاید درصد واقعی واردات از آمریکا از آمار ارائه شده نیز بیشتر باشد. اگر جنگ تجارت چین و آمریکا ادامه یابد، واردات فلزات قراضه چین، به خصوص ضایعات مس و ضایعات آلومینیومی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از آنجایی که چین فاقد منابع معدنی فلزی کافی است، هنوز  به حجم زیاد واردات فلزات قراضه، به ویژه ضایعات مس و ضایعات آلومینیوم از سال 2019 تا  2023 نیاز خواهد داشت. اگر تنش های تجاری بین چین و ایالات متحده برطرف شود، حجم واردات قراضه های فلزی در چین افزایش خواهد یافت. در غیر این صورت، احتمالا شاهد یک روند نزولی مداوم خواهیم بود.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت