لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۷/۲۹

فولاد ساختمانی در گذشته، حال و آینده

فولاد ساختمانی در گذشته، حال و آینده

فولاد قابل اعتماد ترین مصالح ساختمانی است و جای تعجبی ندارد که ساختمان ها و سازه های بسیار زیادی از آن ساخته شده باشند. بخش اعظمی از فولاد در صنعت ساختمان بکار برده می شود زیرا سازه های فولادی محکم و بادوام اند و در سریع ترین زمان و با کمترین هزینه ساخته می شوند.

انعطاف پذیری و تطبیق پذیری فولاد موجب شده که طراحان و سازندگان و معماران به سادگی به خواسته هایشان جامه عمل بپوشانند. فولاد در طول قرن ها ماده اصلی در ساختمان سازی بوده اگرچه امروز نیز ما فولاد را با تغییراتی در ساختمان سازی بکار می بریم ولی در آینده ممکن است این صنعت از رونق امروز خود فاصله بگیرد و یا تحولات اندکی داشته باشد. (برای تطبیق با شرایط زمانی.)

 

اکنون در این مقاله سعی شده است که گذشته، حال و آینده کاربرد فولاد در ساختمان مورد بررسی قرار گیرد و اینکه چشم انداز آینده این صنعت برای بکار بردن فولاد چگونه خواهد بود.

 

تاریخچه سازه های فلزی

 

اگرچه از کشف آهن قرن ها گذشته است ولی استفاده آن در ساختمان مدرن تر از آن چیزی است که در ذهن شما می گذرد. درواقع از انقلاب صنعتی به بعد شروع شد، که با تولید انبوه و توسعه مصالح جدید، فولاد مدرن را جا اندخت.

 

یکی از اولین موارد استفاد فولاد در ساخت و ساز، ایستگاه های قطار بودند. و بعدها وقتی مزیت آنها در آن مورد بخصوص ثابت شد، کلیساها، ساختمان های شخصی و غیره را نیز در برگرفت. و در قرن 19 میلادی اولین نسل ساختمان های اسکلت فولادی و آسمان خراش ها ظاهر شدند.

 

 

سازه های فولادی در اوایل قرن 20 رواج یافتند و در بازه زمانی جنگ جهانی دوم، فولاد تبدیل به پرکاربردترین مصالح عمرانی شد. که در طول جنگ به فراوانی برای ساخت پایگاه های نظامی و اردوگاه ها و ذخایر نفتی بکار برده می شدند. بعد از جنگ بیش از پیش در دسترس قرار گرفت و تبدیل به استاندارد و معیار جهانی گشت. فولاد در برخی از بناهای نمادین برجسته مثل برج ایفل در پاریس و یا ساختمان امپایر استیت (Empire State) در نیویورک بعنوان ماده اصلی ساختمانی بکار رفته است.

 

 

 

در پایان قرن بیستم میلادی تولید و نورد پیشرفته فولاد اجرای ریل های راه آهن را در سراسر جهان قابل دسترسی قرار داد. و دسترسی به نقاط دورافتاده را امکان پذیر ساخت.

 

فولاد در ساخت و ساز امروز

 

اگر شما در کار های عمرانی فعالیت دارید و یا در نظر دارید که خانه ای برای خودتان بسازید، حتما متوجه هستید که تا چه حد تنوع در محصولات فولادی ساختمانی وجود دارد. فولاد در مصالح سازه ای، HVAC یا سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع، تابلو برق، لوازم خانگی، تزئینات، سخت افزار و ... مورد استفاده قرار میگیرد. تنها در ساختمان های مسکونی، فولاد می تواند به اشکال مختلف ایفای نقش کند. بنابراین می توانید تصور کنید که در سایر زمینه ها نیز به چه صورت و با چه تنوع هایی مورد استفاده قرار می گیرد. و به همین علت است که بیش از یک قرن فولاد در قلمرو ساخت و ساز حکمرانی کرده و امروز در هر نوع ساختمان و ابزار و وسیله ای بکار می رود. و می تواند با مصالح ساختمانی دیگر مانند بتن، شیشه و ... به خوبی ترکیب شود.

 

همه چیز در صنعت با گذشت زمان متحمل تغییراتی می شود. بعنوان مثال اگرچه با فراگیر شدن فولاد، در ابتدا عده زیادی کار خود را از دست دادند ولی در ادامه موجب اشتغال افراد زیادی در این صنعت شد. بیشترین تولیدات در کشورهای چین و ژاپن و هند صورت می گیرد و در بازارهای جهانی نیز رقابت بیشتر شده است.

 

از آنجایی که فولاد 100 درصد قابل بازیافت است، فولاد ساختمانی دیروز، می تواند دوباره در سازه های امروزی مورد استفاده قرار گیرد. و به طور قطع در آینده نیز بازیافت فولاد امروز، نقش پررنگی در ساخت و ساز های فردا خواهد داشت.

 

آینده فولاد در ساختمان سازی

 

اگرچه پیش بینی می شود سیر تقاضای فولاد در آینده نزولی شود ولی همواره زمینه های جدید تر و تخصصی تر از راه می رسند تا فولاد همچنان بعنوان یکی از مهمترین متریال ها باقی بماند. امروزه با بازیافت و کاربرد بیشتر آهن قراضه و ضایعات در روند تولید، تا حدودی تقاضای فولاد خام و سنگ آهن کاهش یافته است. از طرفی بخش مسکن نیز بنظر می رسد از سیر صعودی خود فاصله گرفته و به اشباع رسیده است با این حال در زمینه حمل و نقل و زیرساخت های ریلی کشورمان هنوز پتانسیل زیادی وجود دارد که فرصت جدیدی در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد داد. از طرفی در سالهای اخیر میزان تولید فولاد بیشتر از حد مورد نیاز بوده و مشخصا این فاصله بین عرضه و تقاضا بیشتر نیز خواهد شد که می تواند تا سالها ادامه داشته باشد و بالاخره پس از اینکه بخش های مصرف کننده فولاد اشباع شدند قیمت ها فرو ریزد. تولیدکنندگان باید هوشیار باشند و نیاز جامعه را هدف قرار دهند. اگرچه ممکن است در شکل ها و مقاطع رایج فروش محصولات روز به روز رو به کاهش باشد، ولی قطعا با تحولات زمان فولاد فرم جدیدی به خود خواهد گرفت و مجددا فرصتی در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد داد.

 

برای مثال در بخش ساختمان رفته رفته استفاده از قطعات پیش ساخته و فابریکه رواج می یابد ( مانند اتصالات پیچ و مهره ای در قاب های فلزی یا سازه های فلزی سبک (LSF) که بسیار مناسب ساختمان های با تعداد طبقات کم می باشد.) ممکن است باز هم در آینده شاهد ظهور ایده های نو باشیم و تولیدکنندگان باید هوشیارانه روند تحولات در بخش صنعت و ساختمان را زیرنظر داشته باشند و به موقع انعطاف درستی از خود نشان دهند.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت