لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

 • روش های برش انواع فلزات
  روش های برش انواع فلزات

  دستگاه هایی که معرفی می شوند برای برش انواع فلزات به کار گرفته می شوند که یک به یک در مورد ویژگی و ساختار آنها توضیح داده می شود.....

 • مطلب کلی درباره ناودانی
  مطلب کلی درباره ناودانی

  نوع دیگر پروفیل که کاربرد زیادی در صنعت ساختمان سازی دارد می توان ناودانی را نام برد...

 • نحوه تولید و انواع نبشی
  نحوه تولید و انواع نبشی

  نبشی یکی مهم ترین پروفیل هایی است که در صنعت ساخت و ساز ، امروزه استفاده های بسیاری دارد...

 • جرثقیل از گذشته تا به امروز
  جرثقیل از گذشته تا به امروز

  نوعی دستگاه است که عموماً مجهز به طناب بالابر ، طناب سیم یا زنجیر و برشی است که از آن برای بلند کردن و پایین آوردن مواد و جابجایی...

 • زنگ زدگی
  زنگ زدگی

  زنگ زدگی به طور کلی به عنوان "اکسیداسیون" خوانده شود ، اما این اصطلاح بسیار عمومی تر است و تعداد زیادی از فرآیندهای مربوط به از دس...

 • همه چیز درباره میلگرد
  همه چیز درباره میلگرد

  میلگرد ، در هنگام جرم به عنوان فولاد تقویت کننده یا فولاد تقویت کننده شناخته می شود ، نوار فولادی یا سیم های فولادی است که به عنوا...

 • جوشکاری و انواع آن
  جوشکاری و انواع آن

  روش جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار  یکی از متداول‌ترین روش‌های اتصال فلزات است. در این نوع جوشکاری، جوشکار از یک دسته جوشکاری اس...

 • تاریخچه معادن فلز در ایران
  تاریخچه معادن فلز در ایران

  اگر بخواهیم تاریخ استخراج معادن فلز را مورد بررسی قرار دهیم، می‌بایست قدیمی‌ترین ‌معادن استخراج شده را در مناطقی جستجو کنیم که رون...

 • نگاه کلی به آلومینیوم
  نگاه کلی به آلومینیوم

  آلومینیوم یک عنصر شیمیایی با نماد Al و عدد اتمی 13. یک فلز نقره ای سفید ، نرم ، غیر مغناطیسی و چگالی در گروه بور است...

 • تجربه های ساختمانی
  تجربه های ساختمانی

  این مقاله به واسطه آن است که هر نوع میلگرد و آلیاژ روش های مخصوص خود را دارند که بایستی رعایت گردد...

 • پیش بینی بازار جهانی نفت
  پیش بینی بازار جهانی نفت

  تحلیل بازار جهانی انواع فلزات و فولاد ساختمانی با توجه به رفع تنش در بازار جهانی بواسطه عدم مقابله امریکا با نفت ارسالی

 • دلایل تغییرات قیمت فلزات
  دلایل تغییرات قیمت فلزات

  فلزات مهم فلزات پایه - مانند سنگ آهن ، مس ، آلومینیوم و نیکل - خون حیات تولید و ساخت صنعتی جهانی است...

 • ضایعات مس
  ضایعات مس

  برای 5000 سال، مس تنها فلز پرکاربرد جهان بود. با وجود آن‌که بعدها استفاده از فلزات دیگر رواج پیدا کرد و انحصار مس شکسته شد...

 • میزان ذخایر طلا در ایران
  میزان ذخایر طلا در ایران

  میزان  ذخایر قطعی طلا در معادن ایران حدودا 280 تن است که توسط بخش خصوصی، دولتی و سرمایه‌گذاری خارجی در حال استخراج است و به گفته.....

 • فولاد آلیاژ آهن و کربن
  فولاد آلیاژ آهن و کربن

  آلیاژ آهن و کربن است که در آن میزان کربن تا 2 درصد متغیر است با داشتن کربن بیشتر ، این ماده به عنوان چدن تعریف می شود...

 • آهن عنصر شیمیایی شگفت انگیز چهار شنبه1399/2/24
  آهن عنصر شیمیایی شگفت انگیز  چهار شنبه1399/2/24

  .آهن یک فلز است که در نخستین دوره فلزهای واسطه جای دارد. آهن از دیدگاه جرم، بزرگترین عنصر سازنده کره زمین است...

 • گزارش وضعیت بازار جهانی فلزات دوشنبه 28 مرداد
  گزارش وضعیت بازار جهانی فلزات دوشنبه 28 مرداد

  قیمت فلزات پایه بورس معاملات آتی شانگهای (SHFE) به طور گسترده ای کاهش یافته است اما آلومینیوم 0.5 درصد افزایش داشته است.

 • وضعیت بازار جهانی فلزات در چهارشنبه 23 مرداد
  وضعیت بازار جهانی فلزات در چهارشنبه 23 مرداد

  تحلیل بازار جهانی فلزات در 14 آگوست : قیمت روی بورس معاملات شانگهای در میان کاهش تنش های تجاری ایالات متحده و چین 0.7 % افزایش یاف...

 • آنالیز وضعیت واردات ضایعات چین در سالهای آینده
  آنالیز وضعیت واردات ضایعات چین در سالهای آینده

  از آنجا که چین به سازمان تجارت جهانی (WTO)  پیوست، تقاضا برای مواد فلزی در چین همگام با رشد اقتصادی آنها، با افزایش روبرو شده است....

 • نگاهی به آهن و فولاد و انواع آن ها
  نگاهی به آهن و فولاد و انواع آن ها

  دیدن بزرگترین سازه های قرن نوزدهم مثل برج ایفل، مجسمه آزادی و ... شما را به یاد آهن خواهد انداخت. چهارمین عنصر فراوان در پوسته زمی...

 • آرشیو مقاله های آهن آلات ...
تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۶/۲۴

منظور از آهن اسفنجی چیست؟

منظور از آهن اسفنجی چیست؟

امروزه برای تولید شمش و محصولات فولادی معمولا یا از آهن قراضه استفاده می شود یا آهن اسفنجی که مستقیما از سنگ آهن (گندله) حاصل شده است.

از حذف اکسیژن موجود در سنگ آهن توسط گازهای کآهنده یا کربن بدست آمده از گاز شهری و ذغال سنگ، آهن اسفنجی ایجاد می شود.
اصطلاح "احیای مستقیم آهن" یا محصول مستقیم آهن از تغییرات شیمیایی که در کوره های بلند تحت تاثیر حرارت بالا حاصل می شود، گرفته شده است.

احیای آهن اشاره به فرآیندی دارد که طی آن اکسیژن آهن کاسته می شود تا به فلز آهن تبدیل شود. تولید فولاد به روش احیاء مستقیم نیازمند ۵ عمل اصلی است که شامل تهیه کنسانتره از معدن، تبدیل به گندله، آهن اسفنجی، شمش فولاد و در انتها تبدیل به مقاطع فولادی از قبیل: تیرآهن، میلگرد و ... است و به محصول صلب حاصل از این فرآیند "محصول مستقیم آهن" نیز می گویند.

گاز کآهنده ترکیبی از گازهای هیدروژن (H2) و مونوکسید کربن (CO) و دمای کوره در  فرآیند احیای آهن نیز حدود 800 الی 1200 درجه سانتیگراد است.

سنگ آهن که به صورت گلوله ای فشرده شده و به اصطلاح گندله در تولید آهن اسفنجی مورد استفاده قرار میگیرد حاوی 65 الی 72 درصد آهن و همچنین مواد دیگری است و اندازه هر گلوله بین 6 تا 16 میلیمتر است.

 

روش های تولید آهن اسفنجی

بطور کلی روش های تولید آهن اسفنجی به دو گروه دسته بندی می شود: 1- روش های مبتنی بر گاز 2 – روش های مببتنی بر ذغال سنگ

که در هر دو روش، هدف جدا کردن اکسیژن موجود در انواع مختلف سنگ های آهن (سنگ آهن، کنسانتره، پوسته اکسیدی، گندله و ...) برای تبدیل سنگ آهن به فلز آهن در دمای کمتر از نقطه ذوب آن است. (کمتر از 1200 درجه سانتیگراد). و می توان گفت که تولید آهن با فرآیند احیای آهن (آهن اسفنجی) تقریبا صرفه جویی در مصرف انرژی

 نیز هست. چرا که که حرارت و سوخت کمتری نیاز دارد و به کوره های بلند سنتی نیازی نیست. DRI  (نام اختصاری آهن اسفنجی) غالبا در کوره های قوس الکتریکی تبدیل به فولاد می شود تا حداکثر بهره برداری از حرارت صورت گیرد.

 

مزایا

امروزه در فرآیند احیای آهن تقریبا بر مشکلات روش های سنتی کوره بلند غلبه شده است. و استخراج آهن اسفنجی به خوبی در اقصی نقاط جهان صورت می پذیرد. سرمایه اولیه و هزینه عملیات در احیای آهن بسیار کمتر از هزینه تولید در کارخانه های یکپارچه فولاد است و همچنین برای کشورهای درحال توسعه که منابع ذغال سنگ محدودی دارند روش مناسب تری است.

مواردی که باعث اقتصادی شدن روش Dri شده اند:

1.آهن اسفنجی تقریبا به اندازه چدن حاوی 90 الی 94 درصد آهن خالص (بسته به کیفیت سنگ آن) است بنابراین یک گزینه عالی برای کوره های الکتریکی بکار رفته در کارخانه های فولاد محسوب می شود که به انها این امکان را می دهد که میزان استفاده از ضایعات آهن را کاهش دهند و فولادی با رده بهتر تولید کنند.

 

2.بریکت آهن گرم (HBI) برای راحتی حمل و نقل و انبار بصورت متراکم طراحی شده است.

 

3.آهن اسفنجی گرم (HDRI) آهنی است که بعد از خروج از کوره احیای آهن سرد نشده و بلافاصله به کوره قوس الکتریکیِ در انتظار منتقل می شود تا بدون اتلاف وقت و انرژی عملیات بصورت پیوسته انجام پذیرد.

 

4.در پروسه تولید آهن اسفنجی از گندله یا سنگ آهن طبیعی استفاده می شود. تنها استثنا در فرآیند بستر سیال است که طی آن از تکه های سنگ آهن معدنی استفاده می شود.

 

5.در عملیات احیای آهن می توان گاز طبیعی حاوی گازهای دیگر نیز بکار برد بدون اینکه نیازی به زدودن این گازهای اضافی باشد. البته حضور این گازهای ناخالص کیفیت عملیات احیای آهن را کاهش می دهد.

 

هند بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی، و یکی از بزرگترین تولیدکننده های فولاد در جهان است. سایر کشورهای جهان با فرآیندهای مختلفی به آهن دست می یابند.

 

معایب

آهن احیا شده اگر بدون حفاظ رها شود بسیار مستعد اکسیداسیون و زنگ زدگی است. و باید سریعتر به فولاد تبدیل شود. این آهن ممکن است در حالت خمیری (pyropheric) مشتعل شود. برخلاف چدن که تقریبا فلز خالص است، آهن اسفنجی ممکن است حاوی ناخالصی هایی باشد که برای تهیه فولاد باید از آن جدا شوند.

 

تاریخچه

تولید آهن اسفنجی اولین روش بدست آوردن آهن در خاورمیانه، مصر و اروپا بوده و دست کم تا قرن 16 میلادی باقی ماند. شواهد تاریخی وجود دارد که نشان می دهد روش بلومری در چین بکار برده میشده و چین 500 سال قبل از میلاد به فناوری کوره های بلند برای تهیه چدن دست یافته بوده است.

مزیت بلومری (تهیه فلز از آهن اسفنجی) این است که در دماهای پایین یعنی در حدود 1100 درجه سلسیوس نیز امکان پذیر است. اما ضعف این روش در مقایسه با ریخته گری در کوره های بلند این است که در مدت زمان مشابه مقادیر آهن کمتری بدست می دهد.

 

کاربرد

آهن اسفنجی جایگزین مناسبی برای ضایعات آهن است در نتیجه می توان با استفاده از این ماده درصد بالایی از مواد اولیه برای فراهم آوردن ذوب مورد نیاز واحدهای فولادسازی را بجای بهره گیری از ضایعات، تهیه نمود.

یکی از مهم ترین کاربردهای آهن اسفنجی در کوره های القائی می باشد. در کوره های القائی ای امکان وجود دارد که نزدیک به ۵۰ درصد آهن اسفنجی را جایگزین قراضه نمود.

البته این نکته را در نظر بگیرید که برای استفاده از آن در کوره القایی، به دانش فنی و تجربه نیاز می باشد. بعلاوه اهن اسفنجی تحول بزرگی در ریخته گری مداوم صنعت فولاد ایجاد نموده است.

 

بزرگ ترین تولید کننده آهن اسفنجی

1.هند

2.ایران

البته اخیرا مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: گروه فولاد مبارکه با بیش از 11 میلیون تن آهن اسفنجی در سال بزرگ‌ترین تولیدکنندۀ آهن اسفنجی در جهان است.

نظرات کاربران

  برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت