لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۶/۲۱

حذف شدن سقف رقابت قیمتی فولاد در بورس کالا

حذف شدن سقف رقابت قیمتی فولاد در بورس کالا

بازار فولاد و آهن آلات پس از تجربه نوسانات و سردرگمی های متعدد بالاخره از بند قیمت گذاری دستوری آزاد شد. به این ترتیب سقف رقابت قیمتی در بورس کالا حذف شد تا قیمت بازار و بورس کالا یکسان سازی شده و واسطه ها از جریان خرید و فروش حذف گردند.

به گزارش دنیای اقتصاد- اعمال اصلاحات در تنظیم بازار از روز سه شنبه 20 شهریور آغاز شد و بر این اساس قیمت های پایه محصولات فولادی در بورس کالا بر اساس نرخ متوسط 4 عرضه آخر بورس کالا تعیین می شود و همچنین سقف رقابت نیز برای محصولات فولادی باز می باشد.

در متن نامه معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت همچنین آمده که به چهار فولادساز بزرگ کشور (فولاد مبارکه اصفهان، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان و فولاد خراسان) اعلام می شود که کف عرضه توافق شده جدید با فولادسازان ملاک عمل آنها در معاملات بورس کالا خواهد بود. به طوری که برای تامین کامل نیاز بازار کف عرضه ها افزایش یافته و کالاهای پرطرفدار بازار به سبد عرضه اضافه شده است. همچنین توافق شده که با توجه به تعداد محدود خریداران اسلب، از این به بعد اسلب مورد نیاز کارخانه های تولیدی بدون هیچ محدودیتی بر مبنای قیمت کشف شده بورس برای بیلت در بورس ثبت شود (حداکثر تا ۵ درصد بیشتر از قیمت بیلت).

سرقینی همچنین ادعا کرده است که با تمهیدات اندیشیده شده به زودی قیمت میلگرد و سایر آهن آلات به کیلویی ۳۵۰۰ تومان خواهد رسید.

وی افزیود:" از ۲۴ شهریور امسال فقط کسانی قادر به خرید از بورس کالا خواهند بود که سفارش آنها در سامانه بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت شده باشد."

این مقام مسوول در ادامه با اشاره به اینکه قیمت میلگرد تا کیلویی ۳۸۰۰ تومان نیز کاهش یافته بود اما با افزایش قیمت ارز تا ۴۸۰۰ تومان افزایش یافت، گفت: "قیمت فولاد در ادامه مسیر با تغییرات انجام شده به کیلویی ۴۱۰۰ الی ۴۲۰۰ تومان کاهش یافت که پیش بینی می کنیم قیمت فولاد به زودی به کیلویی ۳۵۰۰ تومان تا ۳۶۰۰ تومان برسد.

عرضه محصولات فولادی از اول مرداد تا کنون حدود ۷۵۰ هزار تن بوده که فقط ۱۵ هزار تن از این میزان میلگرد و مقاطع طویل بوده است.

از روز سه شنبه سقف رقابتی برای عرضه در بورس برداشته می شود ضمن اینکه از فولادسازان بزرگ تعهد گرفتیم تا عرضه محصولات فولادی را به میزان ۳۰ درصد در بورس کالا افزایش دهند؛

پیش بینی می کنیم با وجود کاهش قیمت انواع مقاطع فولادی و به ویژه کاهش قیمت میلگرد به کیلویی ۳۵۰۰ تومان در بازار، درآمد فولادسازان در بورس نیز ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا کند."

کاهش قیمت و افزایش عرضه با حذف سقف رقابت

حذف سقف رقابتی فولاد در بورس کالا موجب کاهش قیمت ها در بازار آزاد برای مصرف کننده و افزایش میزان عرضه در بورس کالا خواهد شد. رسول خلیفه سلطان با بیان این مطلب گفت: بر اساس دستورالعمل حذف سقف رقابت در بورس کالا، قیمت پایه بر مبنای میانگین ۴ نرخ کشف شده آخرین عرضه ها خواهد بود. وی با تاکید براینکه تا کنون به علت مصوبه دستوری قیمت گذاری در بورس کالا، مکانیزم عرضه و تقاضا با اختلال مواجه بود، افزود: بر این اساس فقط تولید کنندگان بزرگ فولادی متعهد به عرضه محصولات خود در بورس کالا بودند این درحالی بود که متقاضی برای آن وجود نداشت. دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد تصریح کرد: با اجرای دستورالعمل جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حذف سقف رقابت فولاد در این بازار، میزان عرضه و تقاضا با افزایش مواجه خواهد شد، زیرا این بازار کاملا رقابتی است. وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه قیمت گذاری دستوری علاوه بر اینکه انگیزه فولاد سازان برای عرضه در بورس کالا کاهش یافت بستر مناسب برای رانت فراهم شده بود. خلیفه سلطان افزود: بر اساس مصوبه قیمت گذاری دستوری فولاد در واقع میزان عرضه و تقاضا در بورس کالا با ۷۰ درصد اختلال مواجه شد و این اتفاق به ضرر تولید کنندگان و مصرف کنندگان نهایی بود. به گفته وی، با مصوبه جدید وزارت صمت مبنی بر حذف سقف رقابتی فولاد در بورس کالا، میزان عرضه و تقاضا آزاد می شود و شاهد افزایش عرضه در این بازار و متعادل شدن قیمت ها در کف بازار خواهیم بود. دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد تاکید کرد: با اجرای دستورالعمل جدید وزارت صمت شاهد کاهش قیمت ها به میزان حداقل ۵۰۰ تومان در هر کیلو خواهیم بود. وی همچنین ابراز امیدواری کرد: با اجرای دستورالعمل جدید وزارت صمت، میزان سهام شرکت های فولادی نیز در بورس با رشد مواجه شود. شنیده ها حاکی است تصمیم به آزادسازی سقف رقابت محصولات فولادی در بورس کالا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور به ریاست رئیس جمهوری اتخاذ شده است.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت