لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۳/۲۰

تاریخچه  تیرآهن های بال پهن

تاریخچه تیرآهن های بال پهن

تیرآهن های بال پهن (IPB) یا H شکل یکی از دستاوردهای مهم کمپانی بثلهم (Bethlehem) به شمار می رود چرا که تحولی عظیم در صنعت فولاد ایجاد کرد و  به سرعت توانست از بخش های دیگر این صنعت فاصله بگیرد. در اوایل قرن بیستم این کمپانی به دنبال دستیابی به یک ابتکار در زمینه صنعت فولاد بود و مزیت منحصر بفرد تیرآهن های بال پهن آنها را به این خواسته شان رساند. اگرچه همتای اصلی این تیرآهن ها، یعنی مقاطع I شکل قبل از بال پهن ابداع و توسعه یافته بودند اما دستیابی به مقاطع بال پهن یک اختراع مجزا محسوب میشد که حتی تبدیل به لوگوی شرکت فولاد بثلهم شود.

رشد و توسعه آنها تا همین امروز ادامه داشت بطوریکه تیرآهن بال پهن هنوز هم پرکاربردترین مقطع فولادی مورد استفاده در ساختمان سازی آمریکا محسوب می شود.

تاریخچه تیرآهن بال پهن (IPB)

مقاطع I شکل (IPE ) که تیرآهن های بال پهن از آنها الهام گرفته شده اند، در حدود دویست سال بعنوان مصالح پایه در ساختمان مورد استفاده قرار می گرفته اند.

آنطور که پیداست تیرآهن های معمولی از سال 1792، یعنی زمانی که چارلز بگ انگلیسی کارخانه آهن خود را راه اندازی کرد، بطور عمده در  قالب شاخه های بلند تولید و نورد می شده اند. تیرآهن ها بخاطر ضد حریق بودنشان (در مقایسه با مصالح چوبی و ...) محبوبیت زیادی پیدا کردند، ولی در ابتدا در ابعاد بسیار طویل تولید می شدند و بارها و بارها شکست خوردند بطوریکه در اغلب موارد بسیار فاجه آمیز بودند. اما بعد از سال 1856 زمانیکه اولین تیرآهن مرغوب در ترنتون برای ساخت ساختمان فدرال نورد شد از شکست های فاجعه بار خبر نشد. این توسعه یک جهش بزرگ رو به جلو بود و تبدیل به یک مرجع برای سایر مقاطع ساختمانی شد، و بعنوان یک استاندارد  در صنعت تولید، ساخت و ساز این مقاطع را تا به امروز سهل و ساده کرده است.

تیرآهن بال پهن در دهه نخست قرن بیستم میلادی بدون هیچ سروصدایی توسط صنایع بث لِهِم رونمایی شد. ولی ورود موفقیت آمیزی به بازار داشت. خط تولید جدید این تیرآهن که در سال 1908 افتتاح شد و توسط کوره های جدید و روباز بدست می آمد، برچسب قیمت 4 دلاری به خود گرفت. این خط تولید بسیار بزرگ بود بطوریکه قادر بود تیرآهن هایی با بال پهن را تا عمق 36 اینچ (91.44 سانتیمتر) تولید کند. این تیرآهن ها  برای پل ها و آسمان خراش ها بسیار ایده آل بودند و در سرتاسر ایالات متحده متقاضیان فراوانی داشت همین بازار تقاضای خوب بث لهم را مجاب کرد قیمت این تیرآهن ها را بالاتر ببرد. موفقیت بث لهم در عرضه تیرآهن های بال پهن موجب شد تا این کمپانی در طول جنگ جهانی اول طی تصمیمی که بعنوان مهم ترین اقدام چالز م. شواب شناخته می شود، مواد مورد نیاز جنگ را فراهم نماید.

مزیت تیرآهن بال پهن

اگرچه از نظر ظاهری تیرآهن های بال پهن شبیه تیرآهن های IPE هستند ولی تیرآهن بال پهن دارای یک مزیت قابل توجه برای طراحی است و آن هم پهنای بال آن است. بال تیرآهن صفحه یا ورقی است که در بالا و پایین جان آن قرار دارد و در تیرآهن های IPE  معمولا پهنای آن کمتر از عمق یا ارتفاع تیر است ولی در تیرآهن های بال پهن برابر همان مقدار (ارتفاع تیر) است. همچنین تیرآهن های بال پهن یک مزیت بزرگ هم دارند و آن بزرگ بودن سطح مقطعشان است که وقتی بعنوان ستون یا تکیه گاه عمودی بکار برده می شوند، نمود پیدا می کند. وقتی یک تیرآهن فولادی تحت نیروهای فشاری قرار می گیرد تنش آن نسبت به سطح مقطعش کاهش می یابد بنابراین تیرآهن های بال پهن که سطح مقعشان بیشتر از تیرآهن های IPE است، بعلت بیشتر بودن سطح مقطعشان، تنش کمتری را تحمل می کنند و بنابراین گزینه ایده آل تری برای انتخاب ستون ها هستند.

منبع: Sites at Lafayette

 

 

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت