لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۲/۲۶

تفاوت شمش های فولادی،  بیلت  اسلب و بلوم

تفاوت شمش های فولادی، بیلت اسلب و بلوم

ingot : اولین محصولی است که از فولاد خام، در کوره های بلند ذوب آهن بدست می آید و سایز بسیار بزرگتری نسبت به سایر شمش های فولادی دارد که همچنین مناسب برای حمل و نقل و انبار و فرآیند های بعدی تولید آهن آلات و محصولات فولادی است. این شمش ها در ابعاد مختلفی ساخته می شوند و ابعاد استاندارد مشخصی ندارند. تقریبا به شکل مکعب مستطیل هستند در مواردی نیز به شکل استوانه ای با مقطع دایره یا هشت ضلعی نیز ساخته می شوند. وزن آنها از 630 کیلوگرم تا 22 تن نیز می رسد. اما شکل متداول این شمش ها که مکعب مستطیلی هستند حداکثر 4 تن می باشد.

 

 بلوم (Bloom): بلوم شمش هایی با مقطع مستطیلی شکل هستند که از اینگت ها بدست می آیند. و دارای سطح مقطعی بیشتر از 36 اینچ مربع یا 230 سانتیمتر مربع هستند. واژاه بلوم از اصلاح Bloomery گرفته شده که به معنی کوره آهن خالص می باشد. چون از قدیم شمش های بدست آمده از این کوره ها را بلوم می نامیدند و اما امروزه از کوره های بلند نیز شمش های بلوم را تهیه می کنند. بلوم برای تهیه تیرآهن، پروفیل و لوله های مانیسمان و .. بکار میرود.

 

 بیلت (Billet): بیلت نیز مانند بلوم از اینگت بدست می آید و مقطعی چهارگوش و مستطیلی شکل (و در مواردی نیز به شکل دایره ای) دارد. منتهی سطح مقطع آن کمتر از 230 سانتیمتر مربع (36 اینچ مربع) می باشد. و از آن برای تولید میلگرد و سیم، وایر رود و... استفاده می شود. 

اسلب (Slab): اسلب نیز مقطع مستطیلی دارد که ضخامت آن بسیار کمتر از بلوم می باشد. و بطور مستقیم از اینگت و یا از بلوم تهیه می شود. و از آن برای تهیه ورق و تسمه و لوله های جوشی و ... استفاده می شود.

نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت