لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۲/۲۵

لوله مانیسمان چیست و چگونه ساخته می شود

لوله مانیسمان چیست و چگونه ساخته می شود

پس از اینکه فرآیند ساخت لوله های جوشی توسعه یافت، کم کم نیاز به لوله های بدون درز (مانیسمان) مطرح شد. لوله های بدون درز لوله هایی هستند که درز پر شده با جوشکاری ندارند. این لوله ها اولین بار از طریق سوراخ کردن قسمت میانی یک میله استوانه ای ساخته شدند و فناوری ساخت آنها در اواخر قرن 19 اختراع شد. لوله های مانیسمان بصورت یک تکه تولید شده و علیرغم وزن بسیار سبک شان نسبت به لوله های جوشی، بسیار مستحکم بوده و دامنه کاربرد وسیعی دارند.

علت نامگذاری مانیسمان

در سال 1886 برادران آلمانی مانسمان، راینهارد و مکس، برای اولین بار فناوری نورد لوله های بدون درز (seamless pipe) را اختراع کردند که در ایران بخاطر نام مخترعان شان لوله های مانیسمان هم نامیده می شود.

برادران مانیسمان

تاریخچه مختصر کارخانه مانیسمان

آنها پس از ثبت این اختراع، کارخانه مانسمان را در سال 1890 بنیانگذاری کردند و پس از مدتی بخاطر بازار داغ و تقاضای زیاد، حوزه فعالیت خود را گسترش دادند و به تولید آهن و فولاد و زغال سنگ نیز پرداختند پس از  مدتی چندین خط تولید در کشورهای اروپایی و برزیل و کانادا نیز تاسیس کردند.

در طول جنگ جهانی دوم نیز این کمپانی تحت هدایت مدیر برجسته اش ویلهلم زانگن (Wilhelm Zangen) با ارتش نازی متحد شد. که بعدها زانگن بخاطر این همکاری 4 ماه زندانی شد سپس دوباره به سِمت خود بازگشت. او مغز اقتصادی فوق العاده ای داشت و یکی از مدیران برجسته تاریخ آلمان در زمینه تجارت به شمار می رود.

 در سال 1990 این واحد بزرگ صنعتی در پی آزاد شدن ارتباطات از راه دور، به فعالیت در زمینه شبکه های ارتباطی موبایل و اینترنت در سطح اروپا نیز پرداخت که نتایج فوق العاده ای هم در بر داشت. همین موفقیت در زمینه جدید باعث شد در سال 2000 طی بزرگترین خرید تاریخ، این بخش از کمپانی با مبلغ 190 میلیارد یورو به شرکت انگلیسی تولیدکننده گوشی های بی سیم یعنی وودافون واگذار شود.

لوله های مانیسمان چگونه ساخته می شوند

 

پس از تهیه شمش های بیلت (billet) آنها را در کوره ذوب میکنند و برش می دهند تا به فرم میله های توپر درآیند. سپس این میله ها را در کوره های دوار قرار می دهند تا شکل خمیری و مذاب بخود بگیرند. در مرحله بعد، توسط مندرل، مقطع این میله ها را سوراخ کرده و آنها را تبدیل به مقاطع توخالی میکنند. حال این مقاطع پس از عبور از یک سری غلتک های متعدد نورد شده و از کش آمدگی آنها جلوگیری می شود تا لوله ها متراکم و صیقلی شوند. در مرحله آخر پس از خنک کردن و برش دادن، لوله ها آماده عرضه می شوند.

برای اطلاعات بیشتر از چگونگی تولید لوله مانیسمان می توانید کلیپ زیر را مشاهد بفرمائید.

 

 

 


نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت