لیست قیمت انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی
پرداخت آنلاین

مقالات

تاریخ ارسال :۱۳۹۷/۰۲/۱۹

رکود و سردرگمی در بازار آهن آلات

رکود و سردرگمی در بازار آهن آلات

آهن گنجی - در پی خروج آمریکا از برجام و اعلام آمادگی برای اعمال تحریم های مجدد علیه ایران از سوی ترامپ بازار امروز (چهارشنبه 19 اردیبهشت) یکی از خنثی ترین روزهای خود در سال جدید را سپری کرد.

توزیع کنندگان و کارخانه های فولاد بخاطر سردرگمی و ابهامات از آینده برجام، امروز فروشی نداشتند و فعالیتی در بازار مشاهده نشد. تعدادی از کارخانه ها فقط قیمت محصولات را با رشد اندکی اعلام نمودند بدون اینکه فروشی داشته باشند و سایر آنها از اعلام قیمت نیز خودداری کردند. بنظر می آید تا بازنگشتن تعادل و کاهش التهاب و سراسیمگی در اقتصاد کشور، این وضعیت تا روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد.

یکی از دلایل اصلی امتناع از فروش تولیدکنندگان و توزیع کنندگان بیم از نوسان نرخ ارز داخلی نسبت به ارزهای خارجی، نظیر آنچه در طول تحریم های قبلی مشاهده شد، می باشد که سود حاصل از فروش محصولات پاسخگوی هزینه ها در تولیدات متعاقب نباشد. که البته اقدامی هوشمندانه جهت جلوگیری از ایجاد حباب در قیمت آهن آلات و سایر نهاده ها و نرخ های کاذب خواهد بود که در اثر جو روانی و القای اضطراب ایجاد می شوند و نمی توان تمام پیامدهای آن را نتیجه تحریم ها دانست.

صبح امروز دلار در بازار زیرزمینی از 6400 تومان به نرخ 6700 تومان در پایان وقت اداری نیز رسید و نرخ ارز علی رغم اینکه هیچ فعالیتی در بازار مشاهده نمی شد نوسانات زیادی را تجربه کرد که البته این نوسانات تنها منحصر به دلار نبود و قیمت جهانی طلا نیز بالا و پایین های زیادی تجربه کرد بطوریکه هر انس طلا از 1317 دلار در ساعات پایانی سه شنبه، صبح چهارشنبه به 1305 دلار و در نهایت در ساعات پایانی به 1313 دلار نیز رسید. تجربه ثابت کرده است در چنین شرایط اقتصادی حفظ خونسردی عاملی کلیدی در کنترل بازار خواهد بود و هر گونه عمل شتابزده و برهم زننده توازن معاملات به قیمت خسارات جبران ناپذیری تمام خواهد شد که نمی توان منشا خارجی برای آن متصور بود یا لااقل تمام آن را به تحریم ها نسبت داد.

بنظر می رسد این وضع تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات با اروپا همچنان ادامه داشته باشد. به نقل از خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه فرانسه، ژان ایو لودریان، اظهار کرده است دوشنبه هفته آینده وزرای خارجه ایران، فرانسه، آلمان و انگلیس نشستی را برای بررسی توافق هسته ای برگزار خواهند کرد که محل این نشست هنوز مشخص نشده است. فرانسه یکی از کشورهایی است که بر حفظ برجام اصرار می ورزد باید دید نتیجه مذاکرات به کجا ختم خواهد شد. در صورت لغو برجام یکی از عوامل تهدید کننده امنیت اقتصادی کشور، فعالان بازار سیاه و سراسیمگی عمومی و اقدامات شتابزده خواهد بود.


نظرات کاربران

    برای گذاشتن نظر لطفا لاگین کنید. ورود به سایت